Սեյրան Օհանյան. «Ռոբերտ Քոչարյանն ինձ որևէ ցուցում, որևէ հրաման չի տվել»
«Ինձ համար անընդունելի է, երբ 30 տարվա պատմություն կերտած նախագահներից մեկը գտնվում է անազատության մեջ»: Այս մասին այսօր իր գործով դատական նիստից առաջ լրագրողների հոտ զրույցում ասաց պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով մի շարք հասարակական-քաղաքական գործիչների ստորագրահավաքին, որով պահանջում են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը լինի ազատության մեջ, Օհանյանը նշեց, որ կարելի է թույլ տալ՝ Քոչարյանը լինի ազատության մեջ:
«Ռոբերտ Քոչարյանը հանգիստ, համարձակ եկել, ներկայացել է, երբ անհրաժեշտ է եղել: Ինչ պահանջներ դնում են նրա առջև, նա կատարում է: Կարծում եմ, որ եթե ինքը լինի ազատության մեջ, ինքը ոչ մի բանի չի կարող խոչընդոտել»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ գործով ցուցմունքներ տված անձինք իրենց ցուցմունքների տերն են:
«Ռոբերտ Քոչարյանը ցուցմունք տված զինծառայողների հետ որևէ առնչություն չի ունեցել: Ես ամենամոտ մարդկանցից մեկն եմ եղել՝ որպես գլխավոր շտաբի պետ: Ռոբերտ Քոչարյանն ինձ որևէ ցուցում, որևէ հրաման չի տվել, առավել ևս՝ մնացածին»,- հայտարարեց Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով մարտի 1-ի գործով առանցքային վկա Հայկ Հարությունյանի մահվան հանգամանքին՝ Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ինքը ցավում է, որ Հայաստանը կորցրել է մի մարդու, որը հասարակական, քաղաքական, պետական գործիչ է եղել:
Խոսելով ԱԱԾ՝ արդեն նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի մասին՝ Օհանյանը նշեց, որ իր համար անընդունելի է նշանակովի պաշտոններից հրաժարականները:
«Կադրային քաղաքականություն է երկրում տեղի ունենում, և երկրի ղեկավարությանը պետք է հարցնել՝ ինչի համար են նշանակում կամ ազատում տարբեր մարդկանց»,- ընդգծեց նա:
Օհանյանը նշեց, որ վաղը՝ հոկտեմբերի 8-ին, պետք է դիմի Գերմանիայի դեսպանատուն՝ պրոթեզի հետ կապված հարցով Գերմանիա մեկնելու թույլտվություն ստանալու համար:

Сейран Оганян: “Роберт Кочарян не давал мне каких-либо указаний или приказов”
“Для меня неприемлемо, что один из президентов, которые на протяжении 30 лет творили историю, находится в заключении”,- заявил сегодня журналистам перед началом судебного заседания по делу о событиях 1 марта 2008 г. бывший министр обороны Сейран Оганян.
Касаясь организованного рядом общественных и политических деятелей сбора подписей под требованием освободить Роберта Кочаряна, Оганян отметил, что можно разрешить экс-президенту выйти на свободу.
“Когда было необходимо, Роберт Кочарян явился спокойно и без страха. Он выполняет все выдвигаемые ему требования. Думаю, если он будет на свободе, то не сможет ничему препятствовать“,- сказал Сейран Оганян, выразив уверенность, что давшие показания по этому делу лица не откажутся от своих показаний.
“Роберт Кочарян не имел какого-либо отношения к давшим показания военнослужащим. Я как начальник Генштаба был одним из самых близких людей. Роберт Кочарян не давал мне каких-либо указаний или приказов”,- заявил С.Оганян.
Касаясь обстоятельств смерти ключевого свидетеля по делу о событиях 1 марта 2008 г., бывшего начальника Полиции Айка Арутюняна, Сейран Оганян отметил, что Армения потеряла общественного, политического, государственного деятеляя.
Говоря об отставке уже бывшего директора Службы нациолнальной безопасности Артура Ванецеа, экс-министр обороны сказал, что для него неприемлемы отставки с назначаемых постов.
“В стране проводится кадровая политика, и вопрос о том, с какой целью назначают или освобождают от должности тех или иных людей, нужно задать руководству”,- сказал Оганян.
Он также сообщил, что 8 октября собирается обратиться в посольство Германии для получения разрешения на поездку в эту страну по вопросу протезирования.