Պաշտպան. «Մանվել Գրիգորյանի վիճակը երեկ սրվել է. անհրաժեշտություն է առաջացել անզգայացմամբ բժշկական միջամտության»
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը երեկ սրվել է, բժշկական միջամտության ենթարկելու նպատակով նրան այսօր անզգայացրել են։ Այս մասին այսօր Մանվել Գրիգորյանի և Նազիկ Ամիրյանի գործով հերթական դատական նիստի ընթացքում ասաց Գրիգորյանի պաշտպաններից Լևոն Բաղդասարյանը:
Պաշտպանի խոսքով՝ Գրիգորյանի ամբողջ մարմինն այտուցված է, ձայնալարերի հետ կապված խնդիր ունի, չի կարողանում խոսել։
«Մանվել Գրիգորյանը գտնվում է նարկոզի տակ, վիճակը ծայրահեղ ծանր է։ Մանվել Գրիգորյանն օրական մի քանի կիլոգրամ դեղորայք է օգտագործում, նրա մոտ գլուխ են բարձրացրել երկրորդային հիվանդություններ, որոնք գնալով կարող են էլ ավելի խորանալ և հանգեցնել մահվան»,- ասաց Լևոն Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ Գրիգորյանի առողջական վիճակի վատթարացման հերթական պատասխանատուն դատարանն է։
Գրիգորյանի պաշտպանները միջնորդություն ներկայացրին նրա նկատմամբ գրավ կիրառելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ Գրիգորյանի գործով գրեթե բոլոր նիստերին ներկայացվում է գրավի միջնորդություն:
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոմազյանն, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ այժմ Գրիգորյանն իր նախընտրած բժշկական հաստատությունում պատշաճ բուժօգնություն է ստանում:
Մեղադրող կողմը Գրիգորյանի գրավի դեմ առարկելիս մշտապես հարց է բարձրացրել, թե արդյոք նրա նկատմամբ գրավի կիրառումը թույլատրելի համարելու դեպքում Գրիգորյանը չի՞ շարունակելու բուժում ստանալ այն նույն բժշկական կենտրոնում, որտեղ այժմ է գտնվում:
Նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրանքի՝ Մանվել Գրիգորյանը կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաև կատարել է հափշտակություններ։

“Состояние Манвела Григоряна вчера обострилось. Возникла необходимость в медицинском вмешательстве под наркозом” – защитник
Вчера обострилось состояние бывшего депутата парламента, генерала Манвела Григоряна. Сегодня с целью медицинского вмешательства ему была сделана анестезия. Об этом на сегодняшнем очередном заседании суда сообщил адвокат Левон Багдасарян, представляющий в суде интересы Манвела Григоряна и его жены Назик Амирян.
По словам защитника, состояние Григоряна крайне тяжелое, он находится под воздействием наркоза. Левон Багдасарян также заявил, что ответственность за очередное ухудшение состояния его подзащитного ложится на суд.
На сегодняшнем заседании защитники бывшего депутата представили очередное ходатайство о его освобождении под залог.
Отметим, что аналогичные ходатайства представляются почти на всех заседаниях по делу М.Григоряна.
Против ходатайства, как всегда возразил прокурор Ваге Долмазян. Он отметил, что Григорян находится в выбранном им медицинском учреждении, где получает надлежащую медицинскую помощь.
Сторона обвинения также в очередной раз поинтересовалась, не продолжит ли Григорян лечение в том же медучреждении и после освобождения под залог.
Предсседательствующий судья Мнацакан Мартиросян удалился в совещательную комнату для принятия решения.
Напомним, что, согласно обвинению, Манвел Григорян, его жена Назик Амирян, сын Арман Григорян и не установленные следствием другие лица незаконно приобрели и отвезли на хранение в принадлежащих Григоряну трех домах оружие, боеприпасы, патроны, взрывчатые вещества, Кроме того, ими были также совершены хищения.