Քաղաքապետարանը պատրաստվում է մետրոյի գնացքը երկու նոր վագոնով երկարացնել
Երևանի ավագանու այսօրվա նիստին ավագանու անդամները անդրադարձան տրանսպորտային նոր ցանցին։ Տրանսպորտի նոր ցանցի վերաբերյալ հարց հնչեցրեց «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Լևոն Զաքարյանը։
Հայկ Մարությանը տեղեկացրեց, որ հանդիպել են գործող տնտեսվարողների հետ, նրանց ներկայացրել ծրագիրը և տնտեսվարողներից մեկից ստացել պատասխան։ «400 միկրոավտոբուս դառնում են 15 տարեկան, և օրենքի ուժով դրանք չեն կարող աշխատել ցանցում, պետք է փոխել, և եթե տնտեսվարողները չանեն, ապա խաղի մեջ պետք է մտնի քաղաքապետարանը։ Մենք բանակցում ենք Կառավարության հետ, որպեսզի հարցը լուծենք»,- հավելեց Երևանի քաղաքապետը։
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանն էլ նշեց, որ փորձում են բանակցել կառավարող մի օպերատորի հետ, և հասկանալ՝ տեխնիկական ինչ պայմաններ են անհրաժեշտ որպեսզի կարողանան մրցույթ հայտարարել օպերատորական սպասարկում իրականացնելու համար։
Վերջինս անդրադարձավ նաև Երևանի մետրոպոլիտենին, որը տրասնպորտային ցանցի բաղկացուցիչ մասն է կազմում, նշեց, որ մարդկանց մեծաքանակ հոսքի պատճառով վագոններում խցանում է առաջացնում, և պատրաստվում են 2 նոր վագոն ավելացնել։ «Բանակցություններ են տարվում Կառավարության հետ, որպեսզի մոտ 4 մլրդ ներդնում արվի մետրոպոլիտենի կապիտալ շինարարության աշխատանքների վրա»,- հավելեց Սարգսյանը։
Ըստ փոխքաղաքապետի՝ 800-ից ավելի կանգառների գույքագրում և չափագրում է իրականացվում էլեկտրոնային տեսքով, հասկանալու համար, թե որ կանգառում ինչ աշխատանք պետք է իրականացվի։

Поезда ереванского метрополитена увеличатся на два вагона
На сегодняшнем заседании мэрии Еревана члены совета старейшин затронули вопрос новой транспортной сети.
Мэр Айк Марутян сообщил, что встречался с действующими хозяйствующими субъектами, которым представил проект новой сети общественного транспорта.
“400 микроавтобусам исполняется 15 лет. По закону они уже не могут работать и подлежат замене. И если хозяйствующие субъекты сами этого не сделают, то в “игру вступит” мэрия. Для решения этого вопроса мы ведем переговоры с правительством”,- отметил Айк Марутян
Первый заместитель мэра Грачья Саргсян добавил, что они ведут переговоры с одним управляющим оператором, чтобы понять, какие технические условия необходимы для объявление тендера на операторское обслуживание.
Грачья Саргсян коснулся также вопроса столичного метро, отметив, что из-за большого пассажиропотока вагоны переполнены, поэтому мэрия решила прибавить к поездам два новых вагона. “С правительством ведутся переговоры по вопросу осуществления инвестиций в размере 4 млрд драмов для выполнения капитальных строительных работ в метрополитене”,- отметил первый вице-мэр.
По его словам, проводится электронная инвентаризация более 800 транспортных остановок с тем, чтобы понять, какая работа должна быть выполнена на каждой из остановок.