ԵԱՀԿ որոշ պատվիրակներ Հայկ Կոնջորյանից հետաքրքրվել են, թե ով է Ռամիլ Սաֆարովը
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության ղեկավար, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը ստացված է համարում հոկտեմբերի 4-6-ը Մարակեշում կայացած ԵԱՀԿ աշնանային նստաշրջանի ժամանակ հայկական պատվիրակության կատարած աշխատանքը և ադրբեջանական պատվիրակությանն ուղղված պատասխանները:
Այսօր խորհրդարանում Հայկ Կոնջորյանն ամփոփեց պատվիրակության կատարած աշխատանքը:
Պատգամավորի խոսքով՝ ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչն իր ելույթում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտությանը՝ կարևորելով միայն տարածքային ամբողջականության խնդիրը: Ադրբեջանցի պատգամավորը կասկածի տակ է առել նաև Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող անձանց գոյությունը: Կոնջորյանը պատասխան ելույթով է հանդես եկել՝ հիշեցնելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, որի անբաժանելի մասն են կազմում ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը և իրավահավասարությունը:
Պատգամավորը տեղեկացրել է նաև, որ «ադրբեջանական սադրանքների» հետևանքով օրեր առաջ Տավուշում հայ զինծառայող է զոհվել: Կոնջորյանն իր ելույթում խոսել է նաև ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի մասին, որը կացնահարել էր ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին մասնակցող հայկական բանակի լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին: Սաֆարովը Մարգարյանին կացնահարել էր, երբ վերջինս քնած էր եղել: Կոնջորյանի խոսքով՝ պատվիրակներից շատերը դեպքի մասին տեղյակ չէին:
«Մի շարք առանցքային երկրների ներկայացուցիչներ մոտեցան ինձ, իրենց գոհունակությունը հայտնեցին ու սկսեցին ճշտումներ անել, թե ով է Սաֆարովը: Մարդիկ նույնիսկ տեղյակ չէին, որ Ադրբեջանում իշխանությունը տասնամյակներով չի փոխվում: Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն էլ ասում էին, թե ինչու եք մեր ներքին խնդիրները քննարկում այս պլատֆորմում»,- ասաց Կոնջորյանը:

Некоторые делегаты ОБСЕ интересовались у Айка Конджоряна, кто такой Рамиль Сафаров
Руководитель армянсокй делегации в Парлментской Ассамблее ОБСЕ, депутат фракции “Мой шаг” Айк Конджорян считает успешной работу делегации на осенней сессии ОБСЕ, которая прошла 4-6 октября в Маракеше.
Сегодня Конджорян представил в Национальном Собрании итоги участия армянской делегации в сессии ПА ОБСЕ.
По его словам, представитель азербайджанской делегации в своем выступлении коснулся нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув только вопрос территориальной целостности. В ответном выступлении Конджорян напомнил о Хельсинкском заключительном акте, неотъемлимой частью которого является право на самоопределение и равенство наций.
Депутат также сообщил, что вследствие азербайджанских провокаций несколько дней назад в Тавуше погиб армянский военнослужащий. Представитель Армении напомнил и об азербаджайнском офицере Рамиле Сафарове, который убил топором участвовавшего в военных учениях НАТО лейтенанта армянской армии Гургена Маргаряна. Сафаров убил армянского офицера, когда тот спал. По словам Айка Конджоряна, многие делегаты не знали об этом.
“Представители нескольких ведущих стран подошли ко мне и выразили удовлетворение, после чего стали интересоваться, кто такой Сафаров. Они не знали о том, что в Азербайджане власть не меняется уже несколько десятилетий. Азербайджанские делегаты возмущенно ыспрашивали, почему мы на этой платформе обсуждаем ыих внутренние проблемы”,- отметил Айк Конджорян.