Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է ֆրանսիական պատվիրակությանը
Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ հոկտեմբերի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանականների և քաղաքապետերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը նշել է. «Ես բարձր եմ գնահատում Ձեր ավանդը և շարունակական ջանքերը հայ-ֆրանսիական բարեկամության խորացման և ամրապնդման գործում: Մեր ժողովուրդներին միավորում են բարեկամության, միասին ապրելու, վստահության և հարգանքի խորը զգացումները»:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում առկա փոխգործակցության և ապակենտրոնացված համագործակցության առնչությամբ՝ ուղղված ժողովուրդների բարեկամության և մարդկանց միջև շփումների ամրապնդմանը: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է նաև խորհրդարանական հարթակի ներուժի լիրաժեք կիրառումը և այդ ձևաչափում համատեղ ջանքերի գործադրումը։
Նախարարը ֆրանսիական պատվիրակության խնդրանքով անդրադարձել է Հայաստանում Կառավարության կողմից նախաձեռնված բարեփոխումների լայն օրակարգին՝ որպես գերակա առաջնահերթություն ընդգծելով դատաիրավական համակարգի բարեփոխումը և վերջինիս նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումների համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ Արցախն առաջին հերթին մարդիկ են, ովքեր օգտվում են մարդու անօտարելի իրավունքներից, իսկ մարդկային շփումները դրանց անքակտելի մասն են կազմում։

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan today, in Yerevan, received a delegation led by French parliamentarians and mayors.
Welcoming the guests, Minister Mnatsakanyan said: “I highly appreciate your contribution and continued efforts to deepen and strengthen the Armenian-French friendship. Our peoples are united by deep feelings of friendship, living together, trust and respect."
The two sides expressed satisfaction with the existing cooperation and decentralized cooperation in the areas of mutual interest, aimed at strengthening the friendship and people-to-people contacts. In this context, both sides emphasized the full use of the potential of the parliamentary platform and joint efforts in this format.
At the request of the French delegation, Mnatsakanyan referred to the wide-ranging agenda of reforms initiated by the Government of Armenia, highlighting the reform of the judicial system and raising public confidence in it.
Minister Mnatsakanyan also talked about Armenia's foreign policy priorities.
In the context of the latest developments in the Nagorno Karabakh peace process, Mnatsakanyan emphasized that Artsakh is first and foremost comprised of people who enjoy inalienable human rights, and human contacts are an integral part of them.