ՊԵԿ նախագահ. «ՀԴՄ-ների առաջին խմբաքանակը մինչև ամսվա վերջ կլինի»
Այս տարվա առաջին ինն ամիսներին՝ հունվար-սեպտեմբերին, Հայաստանում տպվել է մոտ 312.4 մլն հատ հսկիչ դրամարկղային կտրոն, որոնց ընդհանուր գումարը` շրջանառությունը, կազմել է մոտ 1 տրլն 348.8 մլրդ դրամ։ Այս մասին այսօրվա ասուլիսին տեղեկացրեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը։
2018 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ՝ հսկիչ դրամարկղային կտրոնների քանակն աճել է 85.5 մլն հատով կամ 37.7 %-ով, իսկ դրանց ընդհանուր գումարը՝ 236.1 մլրդ դրամով կամ 21.2 %-ով։
Վերջերս քննարկման առարկա դարձավ այն փաստը, որ Անկախության օրը Գյումրիում քիչ ՀԴՄ կտրոն է տպվել այն պարագայում, երբ Գյումրին այդ օրը մարդաշատ է եղել։ Սրա մասին հայտարարել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Մենք սեպտեմբերի երեք հանգստյան օրերը համեմատել ենք և տեսել, որ եթե սեպտեմբերի 6-9-ին զբոսաշրջությանն առնչվող ոլորտներում տպվել է 112 հազար 527 ՀԴՄ կտրոն՝ 381 մլն դրամ շրջանառությամբ, սեպտեմբերի 13-15-ին տպվել է 118 հազար ՀԴՄ կտրոն՝ 393 մլն դրամի, իսկ սեպտեմբերի 20-22-ին՝ 115 հազար կտրոն եւ 403 մլն դրամ շրջանառություն»,- ասուլիսին տեղեկացրեց ՊԵԿ նախագահը:
Ըստ նրա՝ սա խոսում է այն մասին, որ այս հարցում ՊԵԿ-ի թերությունը կա։ «Բայց ավելի շատ այստեղ կա ՀԴՄ կտրոն չտրամադրելու մշակույթի դեռևս պահպանված ավանդույթ: Դրանից հետո մենք Շիրակի մարզի հարկայինի ղեկավարին փոխել ենք, որովհետեւ կարծել ենք, որ ինքն էլ իր հերթին թերացել է»,- նշեց Դավիթ Անանյանը։
Անդրադառնալով հսկիչ դրամարկղային մեքենաների խնդրին՝ նա տեղեկացրեց, որ մինչև այս ամսվա վերջ նոր խմբաքանակ կներմուծվի Հայաստան. «Առաջին խմբաքանակը, եթե չեմ սխալվում շուրջ 2 հազար ՀԴՄ, կարծում եմ՝ այս ամսվա վերջ կլինի։ Սեպտեմբերին էր նախատեսված, բայց ՀԴՄ ներմուծման ազատականացման ջատագովները չէին պատկերացնում, որ միայն ՀԴՄ ներմուծելով չէ։ ՀԴՄ-ների վերաբերյալ կան օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներ և այդ պահանջները բավարարելու համար սարքերը պետք է ծրագրավորվեն։ Այդ ծրագրավորումն էլ իրենք պետք է կարգավորեն, պետք է ՊՈՍ տերմինալների սերտիֆիկացում անեն, որը ժամանակ է պահանջում»։
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ հոկտեմբերի սկզբի դրությամբ 9000 տնտեսվարող սպասում է հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի (ՀԴՄ)։ Սակայն ՊԵԿ-ն այլևս ՀԴՄ չի գնում, ունեցած խմբաքանակն էլ նախատեսված է սահմանամերձ համայնքների համար։

Председатель КГД: “Первая партия кассовых аппаратов будет доставлена до конца месяца”
За первые девять месяцев этого года (с января по сентябрь) в Армении было напечатано около 312.4 млн кассовых чеков на общую сумму 1 трлн 348.8 млрд драмов. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил председатель Комитета госдоходов Давид Ананян.
По сравнению с тем же периодом 2018 г. количество кассовых чеков увеличилось на 85.5 млн штук, или на 37.7%, а их общая сумма – на 236.1 млрд драмов, или на 21.2%.
Недавно предметом обсуждения стал тот факт, что в День независимости, который в этом году отмечался в Гюмри, там было напечатано меньше кассовых чеков, чем ожидалось с учетом приехавших в город многочисленных гостей.
Об этом сообщил премьер-министр Никол Пашинян. “Мы сравнили три выходных дня в сентябре и увидели, что с 6-го по 9-е сентября в причастных к туризму сферах было напечатано 112 тыс.527 кассовых чеков на сумму 381 млн драмов, с 13 по 15 сентября - 118 тыс.чеков на сумму 393 млн драмов, а с 20 по 22 сентября - 115 тыс. чеков на сумму 403 млн драмов”,- сообщил на пресс-конференции председатель КГД.
По словам Ананяна, это свидетельствует о недостатках в работе КГД. “Однако в первую очередь нужно говорить о все еще сохраняющейся традиции непредоставления кассовых чеков. После этого мы сменили руководителя налоговой службы Ширакской области, так как считаем, что в его работе тоже были недостатки”,- отметил Давид Ананян.
Касаясь проблемы контрольно-кассовых аппаратов, председатель КГД сообщил, что до конца месяца в Армению будет доставлена новая партия ККА. “Первая партия, если не ошибаюсь 2000 контрольно-кассовых аппаратов, будут доставлены до конца этого месяца. Доставка была запланирована на сентябрь, однако сторонники либерализации поставок ККА не представляли, что на этом дело не заканчивается. Закон предусматривает определенные требования к контрольлно-кассовым аппаратам, в частности ККА должны быть обеспечены соответствующей программой”.
Как мы уже писали, по положению на начало апреля получения ККА ждут 9000 хозяйствующих субъектов. Однако Комитет госдоходов больше не закупает кассовые машины, а имеющаяся в наличии партия предусмотрена для приграничных общин.