Պոչամբարից աղտոտված ջրեր են հոսել Ողջի գետ
Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ առավոտից արտակարգ իրավիճակ ունեն Սյունիքի մարզում, քանի որ պոչամբարից աղտոտված ջրեր են հոսել Ողջի գետ։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը Կառավարության անդամներին տեղեկացրեց՝ մարզպետը իրեն առավոտյան հայտնել է, որ Ողջի գետի ջրի գույնը փոխվել է, դարչնագույն է դարձել։ «Բնապահապանության տեսչական մարմնի մարզային ներկայացուցչությունը, մարզի և դատախազության ներկայացուցիչները, ուժային տարբեր կառույցների տարբեր ներկայացուցիչներ գնացել են դեպքի վայրը՝ հասկանալու տիրող իրավիճակը»,- ասաց նախարարը։
Վարչապետի ճշտող հարցին, թե որ ընկերության պոչամբարն է, Պապիկյանը հստակ ասել չկարողացավ, նշեց՝ տարածքը ցույց է տալիս, որ արտահոսքը կարող է լինել Քաջարանի պղնձամոլիբդենային գործարանինը։
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ ջրից արդեն փորձանմուշներ են վերցվել։ «Եթե նշված այդ տարածքը ավելի վերևի գոտում է գտնվում, այսինքն՝ մինչև կենտրոնական մասը, ապա դա Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից հնարավոր արտահոսքերն են։ Ըստ նախնական տվյալների՝ այդ վերևի մասից է, ոչ թե կեսից։ Կեսից հնարավոր է նաև Կապանի նախկին Կավարտի հանքից որոշակի արտահոսքեր լինեն»,- ասաց նախարարը։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն էլ տեղեկացրեց, որ արտահոսքը եղել է վնասված խողովակից։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն էլ հայտնել է, որ ժամը 08:40-ին «911» ծառայություն տեղեկություն է ստացվել, որ Սյունիքի մարզի Ողջի գետը պղտորված է (սպիտակել է): Ըստ նախարարության՝ վնասվել է Սյունիքի մարզի Ներքին Գիրաթաղ գյուղի մոտակայքում գտնվող կոմբինատի պոչատարը. արտանետումները լցվել են Ողջի գետը:

В Сюнике загрязненная вода из хвостохранилища попала в реку Вохчи
Премьер-министр Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства сообщил о чрезвычайной ситуации в Сюнике, где загрязненная вода из хвостохранилища попала в реку Вохчи.
Министр территориального управления Сурен Папикян проинформировал членов правительства о том, что утром губернатор Сюника сообщил об изменении цвета воды в реке Вохчи.
На место происшествия отправились представители областного отделения инспекции по экологии, прокуратуры, силовых структур, чтобы разобраться в ситуации”,- сказал министр.
На уточняющий вопрос премьера, о каком хвостохранилище идет речь, Папикян не смог дать точный ответ, отметив, что предположительно можно говорить о хвостохранилище Каджаранского медно-молибденового комбината.
Министр окружающей среды Эрик Григорян сообщил, что уже взяты пробы воды.
По словам генпрокурора Артура Давтяна, утечка произошла из поврежденной трубы.
В свою очередь министр чрезвычавйных ситуаций Феликс Цолакян сообщил, что в 08:40 утра в службу “911” посступила информация о том, что вода в реке Вохчи в Сюникской области стала мутной. По утверждению МЧС, поврежден трубопровод комбината, расположенного недалеко от села Неркин Киратах в Сюнике, в результате чего хвосты из хвостохранилища попали в реку Вохчи.