Մեղրի համտեսի սրահ և հյուրատուն Մեծ Սարիար գյուղում. վերադարձ ակունքներին
Մեծ Սարիարում «մեկ ծաղկով գարուն է եկել»՝ 20 օրից կսկսեն գործել մեղրի համտեսի սրահը, թոնրատունը եւ հյուրատունը՝ մեկ վայրում:
Գյումրեցի 29-ամյա Մարտին Սարգսյանը, ցույց տալով երկհարկանի շինությունը, բացատրում է. «Երեք տարի առաջ այստեղ ընդամենը բլուր էր, 3 տարի առաջ իմ ոչ մի ընկերն ու հարազատը չէին հավատում, թե սկսածս գործն ավարտին էի հասցնելու, ասում էին՝ գյուղում կյանքը մեռած է, ո՞վ է գալու գյուղ, Սարիարն ի՞նչ հանգստանալու տեղ է, արժի՞, որ էդքան փող ես ծախսում»:
Հիմա, երբ աշխատանքները գրեթե ավարտական փուլում են, ոչ ոք այլեւս նման հարց չի տալիս: «Մի ընկեր ունեմ, որ ամենաթերհավատն էր: Մի օր զանգեց, թե որտեղ ես, ասի գյուղում եմ, բա թե գամ, հա՞, շատ հոգնած եմ: Եկավ, ներս մտավ, դրսում մոտավորապես էսպիսի եղանակ էր՝ մի քիչ սառնոտ, որոշեցի բուխարին վառեմ, որոշակի ջերմ միջավայր ապահովեմ: Ընկերս մի քիչ նստեց լուռ, հետո շուռ եկավ ինձ, թե՝ ա՛յ, հիմա հավատում եմ, որ ուզածիդ հասնելու ես»,- Մարտինը ծիծաղում է՝ խոստովանելով, որ գյուղում գործունեություն ծավալելու իր որոշման համար հիմնական «մեղավորը» եղել է հայրը:
«Իմ նախնիները մեղվաբուծությամբ սկսել են զբաղվել 1864թ.-ից, ու շղթան երբեք չի ընդհատվել,-պատմում է Մարտինը,- մերոնք Մեծ Սարիար գյուղում հաստատվել են գաղթի տարիներին՝ փախնելով Կարսի մարզի Քյուրակդարա գյուղից, որ հիմա քրդաբնակ է: Իմ պապերը թե՛ էնտեղ, թե՛ էստեղ մեղու են պահել: Սարիարում հաստատված Մարտիրոս պապի ու Սալվի տատից հետո գործը շարունակել է Անուշավան պապը, հաջորդը հայրս է ու...քիչ էր մնում, որ իմ զբաղվածության պատճառով էդ շղթան կտրվեր»: Մարտինն ավարտել է Գյումրու մանկավարժական ինստիտուտի անգլերեն լեզվի բաժինը, սակայն 8 տարի է՝ աշխատում է ապահովագրության ոլորտում: Ընտանիքի միակ զավակն է, Սարգսյանների տոհմական գործի միակ շարունակողը:
«Ես արդեն հուսահատվել էի,- խոստովանում է Մարտինի հայրը՝ 56-ամյա Աղվան Սարգսյանը,-Մարտինն անընդհատ զբաղված էր իր գործով՝ լրիվ աչքաթող էր արել գյուղն էլ, մեղուներին էլ: Շատ կմտածեի, արդեն սիրտս էլ կցավար էն մտքից, որ կարող է պատահի ինձնից հետո մեղուներին տեր էղնող չլինի ու որոշեցի մի երեկո լրջորեն խոսել հետը»: Մարտինը հիշում է եւ այդ երեկոն, եւ այդ բախտորոշ խոսակցությունը: Շատ լավ էր հասկանում հոր անհանգստությունն ու որպեսզի ապացուցի, որ տոհմի 150-ամյա պատմությունը չի կորչելու, զրույցից մի քանի օր անց մեկնում է գյուղ եւ պապական հին տան հարեւանությամբ գտնվող տարածքում գցում ապագա բիզնես-ծրագրի հիմքերը:
«Ճիշտն ասած չէի ուզում անել էն, ինչ բոլոր մեղու պահողներն են անում,- ասում է Մարտինը,- մենք 100 փեթակ ունենք, կախված տարուց՝ շատ կամ քիչ քանակությամբ մեղր ենք ունենում, ինչպես բոլորը: Բայց ես ցանկանում էի էդ ամենն ավելի ներկայանալի տեսքով շուկա հանել: Ընկերներով երկար ժամանակ մտածում էինք, թե ինչ ապրանքային տեսքով, ինչպիսի փաթեթավորման տարբերակով մատուցենք, որ մարդիկ գնեն ոչ միայն սեփական գործածության, այլեւ նվիրելու մտադրությամբ: Ուզում էի, որ «Սարգսյան մեղր» ապրանքանիշն ասոցացվեր ոչ միայն մեղրի որակի, այլեւ «ցանկալի նվեր» գաղափարի հետ»:
Փայտե տուփերը, մեղրի հետ խառնված նուշը, ընկույզը, դդմի սերմերն ու օգտակար այլ ընդեղենը գրավիչ տեսք են հաղորդում Սարգսյանների արտադրանքին: Զրուցակցիս խոսքով՝ դա շատ կարեւոր հանգամանք է հատկապես դրսի շուկային ներկայանալու համար: Իր առջև դրած խնդիրները Մարտինը սկսում է լուծել Մեծ Սարիարում ձեռնարկած շինարարությամբ:
«Ընկերներիցս մեկը խորհուրդ տվեց, որ մասնակցեմ «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրի հայտարարած մրցույթին, որ իրականացնում է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը: Ասեց, համ դու վերջապես կհասկանաս, թե ինչ ես անելու, համ էլ, եթե շահես, գումար կստանաս, որ էլի մեծ աջակցություն է: Ճիշտն ասած, չէի հավատում, թե մի բան դուրս կգա, միշտ մտածել եմ, թե էդ տիպի ծրագրերն իրենց ծանոթների համար է,- Մարտինը ծիծաղում է,- ու լրիվ անակնկալի եկա, երբ զանգեցին ասին, որ ներկայացրածս գաղափարը անցել է մրցութային փուլն ու ֆինանսավորվելու է 20 հազար դոլարի չափով»:
Մարտինն ասում է, որ ծրագրին մասնակցությունը շատ կարեւոր բան է փոխել իր կյանքում՝ ամրապնդել է հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ: «Ինձ համար ամենակարեւորը, ես կասեի՝ փողից էլ կարեւոր, որ ինձ, իմ ծրագրին, իմ գաղափարին հավանություն են տվել օտար մարդիկ: Չեք պատկերցնի, թե դա որքան ոգեւորղ էր: Հիմա իմ ոգեւորվածությունն անցել է ընկերներիս՝ իրենք էլ են ուզում ներդրում անել մեր կամ մեկ այլ գյուղում»,- Մարտինի դեմքին գոհունակ ժպիտ է հայտնվում:
Մեծ Սարիար գյուղը Գյումրիից 18 կմ է հեռու: Մեքենայով, Գյումրի-Վանաձոր միջպետական ճանապարով, ընդամենը 15-20 րոպեի ընթացքում կարելի է հասնել Մեծ Սարիար, եթե իհարկե ցանկություն չի առաջանա մինչեւ նպատակակետին հասնելն այցելել Ջաջուռ գյուղում գտնվող Մինաս Ավետիսյանի թանգարան: «Եթե Մարտինը հասցներ ու աշխատանքներն ամռանը ավարտեր, ապա Սարիարում հյուրընկալվողները կարող էին մասնակցել մեղրաքամին, ընդհանրապես ծանոթանալ մեղվապահությանը,- նկատում է Աղվան Սարգսյանն ու ծիծաղելով հավելում,- մի 5 օր էլ ավել մնան՝ ներվերը հանգստացած հետ կգնան իրենց գործերին, թե որ բախտները բերեց, մի 10 կծոց էլ մեղվից ստացան, խոլեստերինն էլ կիջնի, ճնշումն էլ կկարգավորվի»:
Մարտինի կարծիքով, Մեծ Սարիարում կարող են կազմակերպել ոչ միայն պասիվ, այլեւ ակտիվ հանգիստ: Գյուղի հարեւանությամբ գտնվող սոճիների անտառն այդ հնարավորությունն ընձեռում է՝ հատկապես ձմռանը: «Որոշել ենք դահուկներ գնել ձմռանը Սարիար եկող ակտիվ հանգստի սիրահարների համար, շատ հարմար տեղեր կան, եթե ուզենան զբաղվել»,- ասում է Մարտինը:
Հյուրատան բակում դեռ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում: Մեզ է մոտենում սարիարցի Ջանո պապը՝ Ջանիբեկ Ռաֆայելյանն ու հրավիրում իր պատրաստած «անմահական» խմիչքը՝ ազնվամորու օղին փորձելու: «Դուք ըդպես բան խմած չեք էղնի,- համոզում է զրուցակիցս,- ես տարբեր մրգերից օղի կքաշեմ, բայց ըսիկ լրիվ ուրիշ բան է: Եթե հմի չեք գա, ոչինչ, կմտածեմ, օրմ չէ օրմ ինչխ էլ էղնի էլի Սարիար գուկաք, որովհետեւ արդեն կզգամ, թե ինչ փոփոխություններ բդի էղնի գյուղի համար թեկուզ էս մե գործով, օր Մարտինն է ձեռնարկել: Դե հմի պատկերացրեք ամեն գյուղում մե ջահելմ մի լավ գործ սկսե՝ գյուղերը կծաղկին»:

Гостиная для дегустации меда и гостевой дом в деревне Мец Сариар: возвращение к истокам
Через 20 дней в деревне Мец Сариар начнет действовать комплекс, включающий гостиную для дегустации меда, тонратун (помещение с тондыром) и гостевой дом.
29-летний житель Гюмри Мартин Саргсян, показывая на 2-этажное строение, рассказывает: “Три года назад на этом месте был небольшой холм. Тогда никто из моих друзей и родственников не верил, что я доведу начатое дело до конца. Мне говорили: кто будет приезжать в деревню, как можно отдыхать в Сариаре. Сейчас, когда работы уже завершаются, никто больше такие вопросы не задает. “У меня есть друг, который был настроен очень скептично. Как-то он позвонил мне и поинтересовался, где я. Узнав, что я в деревне, спросил, может ли приехать, так как очень устал. Он приехал, зашел в дом. Погода была довольно прохладной. Я зажег камин, чтобы обогреть помещение. Мой друг посидел молча, потом повернулся ко мне и сказал: “Вот теперь я верю, что ты добьешься своего”,- рассказал Мартин. Он признался, что в его решении развернуть деятельность в деревне “виноват” его отец. “Мои предки занимаются пчеловодством с1864 года. Наши обосновались в деревне Мец Сариар после того, как вынуждены были бежать из родного села Кюракдара Карсского района (Западная Армения), где сейчас живут курды. Мои деды и там, и здесь, в Сариаре, держали пасеку.
После деда Мартироса и бабушки Салви их дело продолжил другой мой дед, Анушаван, а затем мой отец. Из-за моей занятости эта цепочка чуть было не прервалась”,- говорит Мартин.
Он окончил отделение английского языка Гюмрийского пединститута, однако уже восемь лет работает в сфере страхования,
Мартин – единственный ребенок в семье, единственный продолжатель традиций рода Саргсянов.
“Я уже отчаялся,- говорит отец Мартина, 56-летний Агван Саргсян. – Мартин все время был занят своим делом и совершенно запустил пасеку. Мне было больно думать о том, что после меня никто на будет заниматься пчелами. Я решил серьезно поговорить с ним”.
Мартин помнит этот судьбоносный разговор. Он хорошо понимал тревогу отца, и чтобы доказать, что 150-летняя традиция семьи не будет утрачена, он спустя несколько дней после беседы с отцом уехал в деревню и приступил к осуществлению бизнес-проекта рядом со старым дедовским домом.
“Честно говоря, я не хотел делать то, что делают все пчеловоды,- говорит Мартин. – У нас 100 ульев, и в зависимости от того, какой выдается год, получаем больше или меньше меда. Но я хочу, чтобы на рынке этот продукт был представлен более презентабельно. Мы с друзьями долго думали над тем, в каком виде предлагать продукт, в какой упаковке, чтобы люди покупали мед не только для собственного использования, но и в подарок. Мне хотелось, чтобы бренд “Мед Саргсян” ассоциировался не только с качеством меда, но и с идеей желанного подарка.
Деревянные коробочки, миндаль, грецкие орехи, тыквенные семечки и другие полезные орешки придают продукции Саргсянов еще большую привлекательность. По словам моего собеседника, это очень важное условие, особенно для вншенего рынка.
Стоящие перед ним задачи Мартин намерен решить посредством начатого в Сариаре строительства. “Один из моих друзей посоветовал мне принять участие в конкурсе заявок на участие в программе “Развитие интегрированного сельского туризма”, которую осуществляет Программа развития ООН. Он сказал, что я не только осознаю, чем занимаюсь, но и в случае победы получу деньги, которые станут для меня большой подмогой. Честно говоря, я не верил, что из этого что-то выйдет. Мне всегда казалось, что в таких программах предпочтение отдается знакомым,- смеясь, признается Мартин. – Но когда мне позвонили и сообщили, что моя идея прошла конкурсный этап и получиит финансирование в размере 20 тысяч долларов, я, честно говоря, растерялся. Участие в программе имело для Мартина важное значение, так как укрепило в нем веру в собственные силы.
Деревня Мец Сариар находится в 18 километрах от Гюмри. На машине сюда можно добраться за 15-20 минут, если, конечно, по дороге не возникнет желание заехать в Джаджур, где находится музей Минаса Аветисяна. “Если бы Мартин успел закончить работы летом, то приехавшие гости могли бы принять участие в сборе меда и многое узнать о пчеловодстве,- отметил Агван Саргсян. – А если они решат остаться еще на пять дней, то смогут полностью расслабиться и как следует отдохнуть. А если им повезет и их укусит десяток пчел, то у них снизится уровень холестерина и отрегулируется давление”.
Строительство гостевого дома продолжается. Во дворе к нам подошел пожилой мужчина, Джанибек Рафаелян, или дед Джано, который предложил нам отведать “райский напиток” – малиновую водку. “Вы такое еще не пробовали. Я получаю водку из разных фруктов, но эта – нечто особенное”,- убеждал нас дед Джано.
Наш собседник уверен, что если не сейчас, то когда-нибудь мы обязательно приедем в Сариар, потому что он уже чувствует, какие перемены произойдут здесь благодаря начатому Мартином делу. “Вот если в каждом селе молодежь предпримет такое же хорошее дело, наши села начнут процветать”,- сказал дед Джано.