Շրջակա միջավայրի նախարարը՝ պոչամբարի խողովակաշարից արտահոսքի և Ամուլսարի գործի մասին
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին» պատկանող պոչամբարի խողովակաշարից արտահոսք է եղել, և հոսքաջրերը լցվել են Ողջի գետը, արտահոսքն անմիջապես պոչամբարից չի եղել: Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարի խոսքով՝ խողովակաշարը Քաջարանից տասնյակ կիլոմետրերով անցնում է մինչև հասնում է Արծվանիկի պոչամբար: Ըստ նախարարի՝ գուցե ընթացիկ վերանորոգումներ լինում են, բայց փաստ է, որ պարբերաբար այսպիսի վթարներ են լինում:
«Իհարկե, մեղավորությունը գործարանինն է»,- լրագրողի հարցին ի պատասխան ասաց Գրիգորյանը՝ նկատի ունենալով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը:
Նախարարի խոսքով՝ Բնապահպանական և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները փորձանմուշներ են վերցրել, Առողջապահության տեսչությունը նույնպես այնտեղ է և փորձանմուշներ է վերցրել:
Նախարարը նշեց նաև, որ այս պահին խողովակի անցքը փակ է, և արտահոսք չի լինի, հայտնեց նաև, որ ավելի ուշ վնասի չափը կհաշվարկվի և կներկայացվի:
Հիշեցնենք՝ Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնեց, որ առավոտից արտակարգ իրավիճակ է Սյունիքի մարզում, քանի որ պոչամբարից աղտոտված ջրեր են հոսել Ողջի գետ։
Նախարար Էրիկ Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում մտահոգություն հայտնեց որ բնապահպանական օրենսդրությամբ ջրի աղտոտման համար վնասների փոխհատուցման շատ ծիծաղելի չափեր են նախատեսված.
«Ներկայում մենք վերանայում ենք այդ համակարգը: Նախկինում էլ եղել են վթարներ, հաշվարկել են վնասը, ասենք, 500 հազար դրամ և դրանով փակվել է գործը»,- ասաց Գրիգորյանը:
Վերջինիս հարց ուղղվեց՝ ի վերջո Ամուլսարի հետ կապված նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտություն կա, թե՞ ոչ:
Նախարարն ի պատասխան նշեց, որ կան տվյալներ, որոնք պետք է ուսումնասիրվեն Քննչական կոմիտեում հարուցված քրգործի շրջանակներում՝ նկատի ունենալով այն վերլուծությունը, որ նախարարությունն ուղարկել է վարչապետի աշխատակազմ և որը քննության առարկա է դարձել նաև Քննչական կոմիտեում:
«Այնտեղ կա որոշակի առաջարկություն նախագծի որոշակի փոփոխության վերաբերյալ: Մենք 12 կետով ներկայացրել ենք մեր մտահոգությունները, այն անհամապատասխանությունները, որոնք գտել ենք «ԷԼԱՐԴ»-ի եզրակացության և Ակադեմիայի աշխատանքների հիման վրա: Օրինակ, «ԷԼԱՐԴ»-ը նշել է, որ կան խնդիրներ գոլորշիացման հետ կապված, գերագնահատված է գոլորշիացումը: «Հիդրոմետը» ևս ասել է, որ գոլորշիացումը 3 անգամ ավել է ներկայացված եղել»,- ասաց նախարարը:

Министр окружающей среды об утечке из трубопровода хвостохранилища и деле Амулсара
Из трубопровода Зангезурского медно-молибденового комбината произошла утечка, в результате чего хвосты потекли в реку Вохчи. Об этом по завершении сегодняшнего заседания правительства сообщил журналистам министр окружающей среды Эрик Григорян.
По словам министра, трубопровод проложен на десятки километров от Каджарана до Арцваникского хвостохранилища. Текущий ремонт, возможно, производится, однако факт, что такие аварии происходят регулярно, отметил министр.
“Виновато, конечно же, предприятие”,- сказал Эрик Григорян, имея в виду Зангезурский медно-молибденовый комбинат.
По словам Григоряна, сотрудники Инспекции по экологии и недрам взяли пробы из реки Вохчи. Там же находятся представители Инспекции здравоохранения, которые также взяли пробы.
Министр отметил, что на данный момент отверстие в трубе заделано, утечка остановлена, а позднее будет рассчитан и размер причиненного ущерба.
Напомним, что на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что в связи с утечкой загрязненной воды из хвостохранилища в реку Вохчи с утра в Сюникской области возникла чрезвычайная ситуация.
На встрече с журналистами Эрик Григорян выразил обеспокоенность тем, что по экологическому законодательству за загрязнение воды предусмотрена смехотворная компенсация.
“Мы сейчас пересматриваем эту систему. Аварии были и раньше, и когда подсчитывали ущерб, оказывалось, что он составляет, скажем, 500 тыс. драмов. И на этом дело закрывалось”,- сказал министр.
Э.Григоряну был также задан вопрос о том, есть ли все-таки необходимость в проведении новой Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) в отношении Амулсарского рудника.
Министр сообщил, что есть данные, которые необходимо изучить в рамках возбужденного в Следственном комитете уголовного дела с учетом аналитического исследования, которое Министерство ОС представило в администрацию премьер-министра и которое стало предметом изучения и в Следственном комитете. Исследование содержит конкретное предложение по изменению проекта. Мы составили 12 пунктов, которые касаются вызывающих у нас обеспокоенность проблем и несоответствий, выявленных в заключении компании “ЭЛАРД” и работах Академии наук.
Например, компания “ЭЛАРД” отметила, что данные по испарениям преувеличены. На превышение этих данных в три раза указал и “Гидромет”,- отметил министр.