Շրջակա միջավայրի նախարարը՝ պոչամբարի խողովակաշարից արտահոսքի և Ամուլսարի գործի մասին
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին» պատկանող պոչամբարի խողովակաշարից արտահոսք է եղել, և հոսքաջրերը լցվել են Ողջի գետը, արտահոսքն անմիջապես պոչամբարից չի եղել: Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարի խոսքով՝ խողովակաշարը Քաջարանից տասնյակ կիլոմետրերով անցնում է մինչև հասնում է Արծվանիկի պոչամբար: Ըստ նախարարի՝ գուցե ընթացիկ վերանորոգումներ լինում են, բայց փաստ է, որ պարբերաբար այսպիսի վթարներ են լինում:
«Իհարկե, մեղավորությունը գործարանինն է»,- լրագրողի հարցին ի պատասխան ասաց Գրիգորյանը՝ նկատի ունենալով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը:
Նախարարի խոսքով՝ Բնապահպանական և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները փորձանմուշներ են վերցրել, Առողջապահության տեսչությունը նույնպես այնտեղ է և փորձանմուշներ է վերցրել:
Նախարարը նշեց նաև, որ այս պահին խողովակի անցքը փակ է, և արտահոսք չի լինի, հայտնեց նաև, որ ավելի ուշ վնասի չափը կհաշվարկվի և կներկայացվի:
Հիշեցնենք՝ Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնեց, որ առավոտից արտակարգ իրավիճակ է Սյունիքի մարզում, քանի որ պոչամբարից աղտոտված ջրեր են հոսել Ողջի գետ։
Նախարար Էրիկ Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում մտահոգություն հայտնեց որ բնապահպանական օրենսդրությամբ ջրի աղտոտման համար վնասների փոխհատուցման շատ ծիծաղելի չափեր են նախատեսված.
«Ներկայում մենք վերանայում ենք այդ համակարգը: Նախկինում էլ եղել են վթարներ, հաշվարկել են վնասը, ասենք, 500 հազար դրամ և դրանով փակվել է գործը»,- ասաց Գրիգորյանը:
Վերջինիս հարց ուղղվեց՝ ի վերջո Ամուլսարի հետ կապված նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտություն կա, թե՞ ոչ:
Նախարարն ի պատասխան նշեց, որ կան տվյալներ, որոնք պետք է ուսումնասիրվեն Քննչական կոմիտեում հարուցված քրգործի շրջանակներում՝ նկատի ունենալով այն վերլուծությունը, որ նախարարությունն ուղարկել է վարչապետի աշխատակազմ և որը քննության առարկա է դարձել նաև Քննչական կոմիտեում:
«Այնտեղ կա որոշակի առաջարկություն նախագծի որոշակի փոփոխության վերաբերյալ: Մենք 12 կետով ներկայացրել ենք մեր մտահոգությունները, այն անհամապատասխանությունները, որոնք գտել ենք «ԷԼԱՐԴ»-ի եզրակացության և Ակադեմիայի աշխատանքների հիման վրա: Օրինակ, «ԷԼԱՐԴ»-ը նշել է, որ կան խնդիրներ գոլորշիացման հետ կապված, գերագնահատված է գոլորշիացումը: «Հիդրոմետը» ևս ասել է, որ գոլորշիացումը 3 անգամ ավել է ներկայացված եղել»,- ասաց նախարարը:

Armenian Minister of the Environment Eric Grigoryan today confirmed reports that a discharge from the Zangezur Copper and Molybdenum Combine’s tailing dam had flowed into the Voghji River.
Grigoryan made the statement to reporters after Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier declared a state of emergency in Syunik Province where the plant is located.
Grigoryan was quick to point out that the discharge wasn’t directly from the tailings dam, but rather from a faulty waste pipe that transfers the effluents many tens of kilometers from the factory in Kajaran to the tailings dam in Artzvanik.
Grigoryan said that while there may be ongoing repairs to the pipe, such accidents occur regularly.
"Of course, the factory is to blame," Grigoryan said in response to a reporter's question, referring to Zangezur Copper and Molybdenum Combine.
Grigoryan said Environmental and Soil Inspectorate and the Health Inspectorate staffers have taken soil
He claimed that the damaged pipe has been repaired and that no further leakage is expected.
Grigoryan said he was concerned that current legislation isn’t severe enough when it comes to fining polluters
“Currently we are reviewing this system. There have been accidents where the damage was assessed at 500,000 drams. The fine was paid, and the case closed,” Grigoryan said.
When a reporter asked Grigoryan if there was a need for a new Environmental Impact Assessment (EIA) for the Amulsar gold mine, the minister «responded that there is data to be examined in the context of the criminal case initiated by the Investigative Committee, taking into account the analysis sent by the Ministry to the Prime Minister's Office and which has also been the subject of investigation by the Investigative Committee.
“There is some suggestion for modification of the project. We have presented our concerns in twelve points, the discrepancies we have found based on ELARD's conclusions and the Academy's work. For example, ELARD noted that there are problems with evaporation, and overestimation of evaporation. Hydromet also said that evaporation was three times higher,” the minister said.