Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ամերիկյան «Seal Team» սերիալում. ի՞նչն է խնդիրը
-12 ժամ առաջ հայկական ուժերը խախտել են Ադրբեջանի հետ զինադադարը վիճելի Լեռնային Ղարաբաղում,- բացատրում է ամերիկյան ծովային ուժերի հատուկ հետախուզության սպան իր զինակիցներին։
-Ինչների՞ս է պետք էս վեճը էն երկրների միջև, որոնց անունը ես նույնիսկ չեմ կարողանում արտաբերել,- հարցնում է նրան զինվորներից մեկը։
-Ադրբեջանը Կասպից ծովում մեր միակ դաշնակիցն է... Ռուսաստանն ու Իրանը սրում են իրավիճակը, և մենք չենք կարող թուլանալ,- պատասխանում է սպան։
Սա ամերիկյան CBS հեռուստառադիոցանցով հեռարձակվող «Seal Team» սերիալի երրորդ սեզոնի վերջին սերիայից խոսակցության մի հատված է։
Սերիալը ամերիկյան հատուկ հետախուզական թիմի անդամների մասին է, ովքեր այցելում են աշխարհի տարբեր թեժ կետեր և լուծում են ամերիկյան արտաքին շահերի հետ կապված որևէ կարևոր խնդիր։ Սերիալի ամեն թողարկում ունենում է մոտավորապես 5 միլիոն դիտում, այն դասվում է միջին վարկանիշ ունեցող սերիալների ցանկում։ «Seal Team»-ի ամենաթարմ թողարկումը հեռարձակվեց երեկ երեկոյան։
Նոր մարտահրավերները լուծելու համար այս անգամ թիմը գալիս է մեր տարածաշրջան։
Սյուժեն
Սերիալի այս թողարկման մեջ իրադարձությունները պտտվում են Ադրբեջանում գտնվող մի էլեկտրակայանի շուրջ։ Այն կարեւոր է տարածաշրջանում ուժերի բալանսը պահելու հարցում եւ, ըստ եղած տեղեկությունների, ինչ-որ չար ուժեր էլեկտրակայանը գրավելու պլաներ ունեն։
Հատուկ հետախուզության սպաները կասկածներ ունեն, որ այդ չար ուժերը «հայ լոյալիստներ, շիա աշխարհազորայինները ու արտաքին ուժերն են, որոնք նպատակ ունեն նվազեցնել ամերիկյան ազդեցությունը տարածաշրջանում»։
Հստակ չէ, թե ովքեր են հայ լոյալիստները և ինչ կապ ունեն նրանք շիա աշխարհազորայինների հետ։
Բուն օպերացիայից առաջ՝ ճեպազրույցի ընթացքում, գալիս են այն եզրահանգման, որ հարձակում պլանավորող խումբը հայ աշխարհազորայիններն են, որոնք նպատակ ունեն գրավել էլեկտրակայանը և օգտագործել այն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ՝ Ադրբեջանին ստիպել զիջումների գնալ։ Իսկ «Seal Team»-ի օպերացիան պետք է պաշտպանի ԱՄՆ դաշնակից Ադրբեջանին այս հարձակումից։ Ինչպես և գրեթե բոլոր դեպքերում, այս օպերացիան գաղտնի է։
Ի՞նչն է խնդիրը
Երեկ երեկոյան՝ բուն թողարկման հեռարձակումից առաջ, ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի հյուպատոս Նասիմ Աղաևը իր թվիթերյան էջում հրապարակել էր թողարկման մեկուկես րոպեանոց թրեյլերը։
The next episode of @CBS’s popular TV series @SEALTeamCBS takes place in #Azerbaijan. In this episode, Navy SEALs help to fend off #Armenian attack against Azerbaijan, which they describe as “the only US ally in the #Caspian region”. The episode will be aired tonight on #CBS. pic.twitter.com/RH2dGkplph
— Nasimi Aghayev ?? (@NasimiAghayev) October 16, 2019
Այն վրդովմունքի պատճառ է դարձել համացանցում։
Թողարկման մեջ տեղ գտած խոսակցությունների բովանդակությունը, գեոպոլիտիկ կոնտեքստի թյուր ներկայացումն ու ադրբեջանական կողմին ակնհայտ սատարելու փաստը քննադատության տեղիք է տվել։
Այսպես, «Թվիթեր»-ում շատ օգտատերեր (և՛ հայ, և՛ արտասահմանցի) կասկածներ են հայտնել այն մասին, որ թողարկման կողմնակալությունը, հնարավոր է, կապ ունի ադրբեջանական լոբինգի հետ։ Հյուպատոս Աղաևի թվիթը շատերը համարեցին այս կասկածն ապացուցող հանգամանք։
Սերիալում հայկական կողմի նկատմամբ օգտագործվում է «թշնամի» սահմանումը, Ադրբեջանը ներկայացված է հիմնականում դրական լույսի տակ, որպես ԱՄՆ միակ դաշնակից՝ թշնամական Ռուսաստանի և Իրանի միջև։
Ամերիկայի ազգային խորհուրդը դատապարտել է CBS-ին «Seal Team-ի կողմնակալ թողարկումը Ազերի բռնապետությունը որպես ԱՄՆ «միակ դաշնակիցը» գովաբանելու և հայերին որպես ագրեսոր ներկայացնելու» համար։
Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեն նույնպես քննադատել է հեռուստառադիոցանցը «Արդյո՞ք CBS-ը նույնպես գումար է ստանում Ալիևից։ Սա թողարկման անհեթեթ սյուժեի միակ բացատրությունն է...»։
Is #CBS on Aliyev’s Payroll? That’s the only explanation for the absurd story-line in tomorrow night’s @SEALTeamCBS episode where “Armenian loyalists” and “Shia Militia” target an Azerbaijani power plant after an Armenian attack on Azerbaijan... Tell @CBSTweet what you think. pic.twitter.com/5qWf6IBuNh
— ANCA (@ANCA_DC) October 16, 2019
Ինչպե՞ս ավարտվեց ամերիկյան օպերացիան
Ինչպես նշվում է eurasia.net-ի հոդվածում, 45 րոպեանոց թողարկման վերջում իրադարձությունները անսպասելի զարգացում են ստանում։
Պարզվում է, որ էլեկտրակայանը գրավել ցանկացող չար ուժերը հայ աշխարհազորայինները չեն, այլ իրանցի վարձկաններն են, որոնց միակ նպատակը տարածաշրջանում իրավիճակը էլ ավելի լարելն է։
Սա պարզ է դառնում մի դրվագից, որի ընթացքում հակառակորդը օգտագործում է դրոն, որը, ըստ երևույթին, չի կարող լինել հայկական։
«Սա հայ աշխարհազորայինները չեն, ու՞մ դեմ ենք մենք կռվում, գրողը տանի»,- մարտական գործողություններից մեկի ընթացքում բացականչում է ամերիկացի զինվորներից մեկը։
Նշենք նաև, որ Eurasia.net-ը դիմել է CBS-ին՝ խնդրելով մեկնաբանել թողարկման մեջ տեղ գտած խնդրահարույց կետերը, բայց դեռ պատասխան չեն ստացել։

-12 hours ago, Armenian forces violated the cease-fire with Azerbaijan in the disputed Nagorno Karabakh region - explains a US Navy Special Intelligence Officer.
-Why the hell do we care about turf wars between countries whose names I can’t even spell? - one soldier asks.
-Azerbaijan is our only ally in the Caspian Sea… With Russia and Iran stirring the pot, we really don’t want to lose any traction - the officer replied.
The above dialog is taken from a recent episode of the third season of "Seal Team" that aired yesterday on the American CBS television network.
The series is about members of the American Special Intelligence Team, who visit various hot spots around the world and solve major problems related to American foreign interests.
Each episode of the program has about 5 million views, which is considered a middle ranking in the U.S.
Armenian “loyalists” plan to capture Azerbaijani power plant
In this episode, events revolve around a power plant in Azerbaijan. The plant, in the TV program, is described as important in keeping the balance of power in the region, and according to reports, some evil forces have plans to capture the power plant.
U.S. special intelligence officers suspect that these evil forces are "Armenian loyalists, Shiite militias, and foreign forces seeking to reduce American influence in the region."
It is not clear who the Armenian “loyalists” are and what they have to do with Shia militias.
Prior to the actual operation, during a briefing, the special intelligence officers conclude those planning the attack are Armenian militants who want to seize the power plant and use it in the Nagorno-Karabakh conflict to force Azerbaijan to make concessions.
The TV program’s main story line is that the Seal Team must protect US ally Azerbaijan from this attack. As in almost all cases, this operation is secret.
Azerbaijan manipulates the episode for its own advantage
Yesterday evening, before the broadcast of the episode in question, Azerbaijani Consul in the United States Nasim Aghayev posted a one-and-a-half-minute trailer on his Twitter page.
The next episode of @CBS’s popular TV series @SEALTeamCBS takes place in #Azerbaijan. In this episode, Navy SEALs help to fend off #Armenian attack against Azerbaijan, which they describe as “the only US ally in the #Caspian region”. The episode will be aired tonight on #CBS. pic.twitter.com/RH2dGkplph
— Nasimi Aghayev ?? (@NasimiAghayev) October 16, 2019
Aghayev’s tweet caused an internet uproar.
The content of the talk, the misrepresentation of the geopolitical context, and the apparent support for the Azerbaijani side have been criticized.
Many Twitter users (both Armenian and foreign) suspect that the bias of the release may be related to Azerbaijani lobbying. Consul Agayev's tweet was considered by many to be a proof of this suspicion.
The Armenians are cast as the “enemy” in the episode, while Azerbaijan is depicted in a mainly positive light as the only US ally facing hostile Russia and Iran.
The Armenian Council of America has criticized CBS for “tonight's biased episode of Seal Team for praising the Azeri dictatorship as the "only US ally" in the region and Armenia and Armenians as the aggressors”.
The ANCA also made a statement
Is #CBS on Aliyev’s Payroll? That’s the only explanation for the absurd story-line in tomorrow night’s @SEALTeamCBS episode where “Armenian loyalists” and “Shia Militia” target an Azerbaijani power plant after an Armenian attack on Azerbaijan... Tell @CBSTweet what you think. pic.twitter.com/5qWf6IBuNh
— ANCA (@ANCA_DC) October 16, 2019
They weren’t Armenians after all
In an article on the episode appearing in eurasia.net, at the end of the 45-minute episode, it turns out that the evil forces that want to seize the power station are not Armenian militias, but Iranian mercenaries whose sole purpose is to exacerbate tensions in the region.
The episode concludes with the revelation that the militants aren’t Armenian, but rather Iranian mercenaries. The tip-off is a drone used in the fight.
While it looks like a toy, apparently, it’s too sophisticated for the Armenian military.
"No way that’s Armenian militia” one of the U.S. soldiers mutters
It should also be noted that Eurasia.net has asked CBS to comment on the controversy but has not yet received a response.