Թեժ կրքեր՝ Մաշտոցի այգում. ոստիկանությունն ասում է, որ դեմ չէ «գեղեցիկ, սուրբ գաղափարին» (լրացված, լուսանկարներ)
Այսօր Մաշտոցի այգում նստացույց անցկացնող բնապահպան-ակտիվիստները գնացել են քաղաքապետարան՝ հանդիպելու քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, բայց քաղաքապետն այդպես էլ չի իջել նրանց մոտ: Բնապահպաններն ասում են, որ քաղաքապետն իրենց պատասխան է ուղարկել ոստիկանի միջոցով:
Քաղաքապետարանից վերադառնալուց հետո բնապահպանները տեսել են, որ այգում շինարարությունը շարունակվում է և մտնելով կառուցվող բուտիկի տարածք՝ դադարեցրել են կառուցապատումը: Օրվա հաջորդ ժամերի ընթացքում ոստիկանությունը պահանջում էր, որ նրանք դուրս գան շինհրապարակից:
Այգի էին եկել ՀՅԴ անդամ Լիլիթ Գալստյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության անդամներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու Ամեն Մարտիրոսյանը, «Սարդարապատ» շարժման անդամները, նաև շոու բիզնեսի ներկայացուցիչներ՝ երգիչներ Արամոն և Վլադիմիր Բարխոյանը, երգիչ-հաղորդավար Արսեն Գրիգորյանը:
Բնապահպաններն Արամոյին ցույց տվեցին, թե ինչպես են շինարարները կտրել ծառի արմատները ու դրանց մոտ բետոն լցրել:
Նրանք երգչին ասում էին, որ շինարարությունը ծառից պետք է առնվազն 5 մետր հեռու լինի:
Ակցիայի մասնակիցները բղավում էին «միացեք», «հաղթանակ», «կանաչ Երևան», «Երևանը մերն ա», «ոստիկան, գնա տուն», «ոստիկան, միացեք», «հաջորդը Թեղուտի անտառն ա»:
Ոստիկանության փոխգնդապետ Կարեն Մովսիսյանը մտավ բուտիկի տարածք և նստացույցի մասնակիցներից պահանջեց ենթարկվել ոստիկանության ներկայացուցչի օրինական պահանջին ու լքել տարածքը:
Սակայն բնապահպան-ակտիվիստների կարծիքով՝ տարածքը լքելու պահանջն օրինական չէ: Նրանք համաձայնեցին լքել տարածքը, եթե քաղաքապետարանից ներկայացուցիչ գա և որոշում ընդունի, որ շինարարությունը դադարեցվում է:
«Դուք գտնվում եք շինտարածքում, ուրիշի կողմից վարձակալված տարածքում: Խնդրում ենք լքեք էս տարածքը, այլապես մենք ստիպված կլինենք օրենքով բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկել ձեր նկատմամբ: Հարգելիներս, դուք զբաղում եք ինքնիրավչությամբ»,- ասաց Կարեն Մովսիսյանը:
Իսկ ակտիվիստները պատասխանեցին, որ պետք է պատասխանատվության ենթարկվի կանաչ տարածքի հաշվին շինարարություն անելու որոշում կայացնողը և ի կատար ածողը: Նստացույցի մասնակիցներից իրավաբան Մերի Խաչատրյանն ասաց. «Երբ պետական լիազոր մարմինները կգան ու փաստաթղթերով մեզ կհամոզեն, որ սա օրինական է, մենք կգնանք բանակցությունների»:
Կարեն Մովսիսյանն ասաց, որ կխնդրի, որ շինարարությունը ժամանակավորապես դադարեցնեն, մինչև քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը գա, բայց նստացույցի մասնակիցները պետք է դուրս գան բուտիկի տարածքից:
«Եթե՝ չէ, մենք ստիպված ենք արդեն մեր եղած ուժերի քանակի ավելացում: Ուժեր են բերում: Որպեսզի ադեկվատ լինի, ես խնդրում եմ չսրենք իրավիճակը: Եկեք դուք գտնվեք էնտեղ որտեղ ես ձեզ կասեմ: Եթե քանակ եմ ավելացնում, նշանակում է, որ նորից սրում եմ»,- ասաց Կարեն Մովսիսյանը:
Նստացույցի մասնակիցները մտավախություն ունեին, որ եթե դուրս գան բուտիկի տարածքից, ապա ոստիկանները կշրջափակեն այն, և իրենք այլևս չեն կարողանա ներս մտնել: Բնապահպանները դուրս չեկան տարածքից և սկսեցին երգել Հայաստանի օրհներգը, նաև հայրենասիրական երգեր:
Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանը նստացույցի մասնակիցներին ասաց, որ չգոռան ու չխանգարեն հարևանությամբ գտնվող ծննդատանը ծնված երեխաներին: «Էս աղմուկը ազդում է»,- ասաց նա: Իսկ բնապահպան-ակտիվիստներն ասացին, որ այգում «բալգարկայի» հաճախ լսվող աղմուկն ավելի է ազդում նորածինների վրա, ինչի հետ փոխոստիկանապետը չհամաձայնեց:
«Արդեն ինքնաբուխ միջոցառում չի, սա արդեն կազմակերպված բնույթ է կրում, և ես բավականին տեսնյութեր ունեմ և գիտեմ՝ ովքեր են կազմակերպում էս ամեն ինչը: Եվ համապատասխան վարչական վարույթ կիրականացվի, դուք կպատասխանեք, բայց ես չեմ ուզում՝ դա լինի»,- նստացույցի մասնակից Վահրամ Սողոմոնյանին ասաց Ռոբերտ Մելքոնյանը:
«Էս մոլորակի վրա կա ընդվզելու իրավուք: Դուք գիտե՞ք, որ պաշտոնյա լինի, թե հասարակ քաղաքացի լինի, եթե նա օրենքը խախտում է, ոտնատակ է տալիս, ուրեմն քաղաքացին կանգնում է»,- ասաց Վահրամ Սողոմոնյանը:
«Ես պետական պաշտոնյա եմ, ես Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությունը, նրա որոշումը պարտավոր եմ կատարել: Եվ որքանով են իրավաչափ նրա գործողությունները, ես չեմ գնահատում: Դուք համապատասխան ավելի վերադաս մարմիններին բողոք ներկայացրեք»,- ասաց Ռոբերտ Մելքոնյանը:
«Երևանի քաղաքապետարանի անգործությունը բերեց նրան, որ հասարակության պահանջը էսօր շուռ է գալիս ոստիկանության վրա»,- ասաց Մերի Խաչատրյանը:
Նստացույցի մասնակիցները դարձյալ առաջարկեցին դադարեցնել շինարարությունը: Ռոբերտ Մելքոնյանն ասաց, որ եթե նրանք դուրս գան բուտիկի տարածքից, ապա ինքը բնապահպանների պահանջները «կներկայացնի վերադասին»:
Բայց բնապահպանները համոզված էին, որ եթե դուրս գան շինհրապարակից, այլևս ներս մտնել չեն կարողանա: Նրանք ասում էին, որ գտնվում են հանրային տարածքում:
«Մոտեցրեք ուժերը»,- ոստիկաններին հրահանգեց Ռոբերտ Մելքոնյանը: Բազմաթիվ ոստիկանների սպասում էին այգու խորքում:
Քիչ անց Կարեն Մովսիսյանը բարձրախոսով կարդաց ոստիկանությա զգուշացումը, որում, մասնավորապես, ասվում էր. «Ձեր այսօրվա արարքը հակասում է «Խաղաղ հավաքների մասին» ՀՀ օրենքի դրույթներին: Եթե չլքեք շինհրապարակը սահմանած ժամկետներում, որը կսահմանենք մի քիչ ավելի ուշ, ապա դա կդիտվի որպես հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքի ապահովման վերաբերյալ ոստիկանության օրենքով սահմանված պահանջները չկատարել: Հակառակ դեպքում ոստիկանությունը ստիպված կլինի համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել ձեզ շինհրապարակից դուրս բերելու համար»:
Մի քանի րոպե անց ոստիկանությունը կրկնեց զգուշացումը և շինհրապարակը լքելու ու դրանից դուրս խաղաղ հավաքը շարունակելու ժամկետ սահմանեց 20 րոպեն:
«Քանի որ 10 օր շարունակ մեզ բանի տեղ չդրեցին, մեր օրինական պահանջը չլսեցին, այժմ մենք գտնվում ենք մեր օրենքով հատկացված հանրային կանաչ գոտում, որը ապօրինաբար բետոնապատվում է: Եվ պաշտպանելու ենք մինչև վերջ: Եվ մենք մեր հայրենի ոստիկանության հետ որևէ խնդիր չունենք: Մենք գիտենք, որ մեր պահանջը օրինական է, և ոստիկանությունը մեր հետ ընդհարման չի գնա»,- ի պատասխան՝ հայտարարեց Վահրամ Սողոմոնյանը:
Նա նշեց, որ այսօր իրենք քաղաքապետին են հանձնել գրություն՝ վերլուծելով քաղաքապետարանի ողջ իրավական փաթեթը, և արձանագրել են, որ Մաշտոցի այգում շինարարության թույլտվություն տալով՝ խախտվել են ՀՀ հողային օրենսգրքի 76-րդ հոդվածը, «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի 22.1 հոդվածը, ոչ հիմանական շինությունների տեղադրման կարգը հաստատելու մասին կառավարության թիվ 896 որոշումը, քաղաքաշինության մասին, կենսագործունեության միջավայրի ծրագրվող փոփոխությունների մասին իրազեկման և հրապարակված քաղաքաշինական ծրագրերի և նախագծերի քննարկմանը և որոշումների ընդունմանը հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցության կարգը սահմանելու մասին կառավարության թիվ 660 որոշումը և այլ «մանր-մունր հարցեր», չի անցկացվել բնապահպանական փորձաքննություն:
Ուստի, նստացույցի մասնակիցները Տարոն Մարգարյանից պահանջում են անհապաղ դադարեցնել Մաշտոցի այգում ողջ շինարարությունը և ապամոնտաժել արդեն իսկ կառուցված տաղավարները:
«Մեր հավաքը խաղաղ է: Եթե ոստիկանը միջամտեց, ապա դա կլինի հանցագործություն, անիրավական քայլ»,- հայտարարեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը, ով այդ պահին ևս բուտիկի տարածքում էր:
Նա ասաց, որ կա միջազգային փորձ, որն ամրագրված է 2011թ. մայիսին ընդունված «Խաղաղ հավաքների մասին» օրենքում, որում հստակ գրված է, որ եթե նույնիսկ հավաքը արգելված է, բայց խաղաղ բնույթ ունի, ապա ոստիկանությունը միջամտելու իրավունք չունի:
Դրանից հետո նստացույցի մասնակիցները սկսեցին բղավել «այգին մերն է», թմբուկ նվագել ու երգել: Մերի Խաչատրյանը նրանց խնդրեց դադարեցնել, քանի որ երաժշտությունը խանգարում է ծննդատանը: Ակցիայի մասնակիցները դադարեցրին երաժշտությունը:
Ոստիկանությունն արեց 3-րդ զգուշացումը: Բայց ակցիայի մասնակիցները մնացին շինհրապարակում:
Ոստիկանությունը ցանկացավ զրուցել ակցիայի կազմակերպիչների հետ, բայց բնապահպաններն ասացին, որ կազմակերպիչներ ու առաջնորդներ չունեն, և իրենք բոլորը գործում են հավասար սկզբունքներով:
Բուտիկի ներսում գտնվող ակտիվիստներին միացավ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը: Քիչ անց նա սկսեց բանակցել Ռոբերտ Մելքոնյանի և Կարեն Մովսիսյանի հետ:
«Թող քաղաքապետարանը շատ լուրջ հետևություններ անի էս ամեն ինչից ու իր ստորագրած փաստաթղթերից հետ կանգնի: Այս փաստաթղթերը օրինական չեն, ցավոք»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
«Ժողովուրդ ջան, մի որևէ (ձեր բառերով, ընդունում եմ, ես չեմ կարող համակարծիք չլինել էս հասարակության հետ) անօրինականության դեմ պայքարելու ժամանակ չի կարելի շարք անօրինականությունների գնալ»,- ասաց Կարեն Մովսիսյանը:
Նա նշեց, որ «Հավաքների մասին» օրենքով չի թույլատրվում 6 ժամից ավելի հավաքներ անցկացնել, իսկ բնապահպան-ակտիվստները հավաքներ են արել ամեն օր՝ 16 ժամից ավելի:
«Դուք պատգամավոր եք, ես ձեր խոսքն եմ սպասում: Պայքարը մի դադարեցրեք, բայց ուղղորդենք ճիշտ, ասեք՝ եկեք կատարենք էն, ինչ ոստիկանները պահանջում են, որպեսզի ձեր հետագա գործողությունները ավելի արդարացվեն»,- Անահիտ Բախշյանին ասաց Կարեն Մովսիսյանը:
Քաղաքետարանն ընդունել է, որ այգում կառուցվող կրպակների մի մասը ապօրինի է, և այսօր դրանք ապամոնտաժվում էին: Անահիտ Բախշյանի խոսքերով՝ երիտասարդները բղավում էին, որ այգում ապօրինի կրպակներն են կառուցվում պեմզայի քարերով, ինչի իրավունքը չկա: Քաղաքապետը և գլխավոր ճարտարապետը դրան հավատացին միայն նկարները տեսնելուց հետո:
Պատգամավորը հարցումներ է ուղարկել քաղաքապետին, որոնց պատասխանելու համար պետք է մի քանի աշխատանքային օր: Իսկ այդ ընթացքում Մաշտոցի այգում կրպակները «կսարքեն, կվերջանա»: «Բայց էդ մեր հոգը չի, իրենց գրպանից է գնալու փողը, թող քանդեն»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
«Հասեք ձեր լավ բարի նպատակին: Ձեր գեղեցիկ, սուրբ գաղափարին ոչ մեկ դեմ չի գնում, ոչ մի ոստիկան, ոչ մի պետական այր: Սակայն օրենքները չխախտելու ճանապահը պահեք: Ընդամենը դա ենք ասում, տիկին Բախշյան ջան»,- ասաց Կարեն Մովսիսյանը:
«Հա ջան»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
Մերի Խաչատրյանն ասաց, որ երբ բացահայտ խախտման մասին է հայտարարվում, ոստիկանությունը պետք է զեկուցի պետական լիազոր մարմնին՝ բնապահպանական և քաղաքաշինական վարչություններին: Իսկ իրենք արդեն 5 օր սպասում են քաղաքաշինության նախարարի զեկուցագրին:
«Հիմա իրանց անօրինականությունը շարունակում եք ձե՞ր անօրինականությունով»,- հարցրին ոստիկանները:
Մերի Խաչատրյանն ասաց, որ իրենք Մաշտոցի այգում ապօրինի կառուցապատման հարցով դիմելու են նախագահին, որ նա որոշում կայացնի:
Նստացույցի մասնակիցներն ասում էին, որ քաղաքացին, երկար տարիներ չիմանալով օրենքը, հանդուրժել է ապօրինություններ, բայց այժմ չի հանդուրժում:

Страсти на проспекте Маштоца накаляются: полиция не против «красивой священной идеи» (фоторепортаж)
Экологи-активисты, проводящие сидячую демонстрацию в сквере на проспекте Маштоца, сегодня пришли в мэрию, чтобы встретиться с мэром столицы. Однако Тарон Маргарян так и не спустился к ним. Экологи говорят, что мэр прислал им ответ через сотрудника полиции.
По возвращении из мэрии экологи увидели, что строительство в сквере продолжается. Пройдя на территорию строящегося торгового павильона, они заставили строителей прекратить работы. После этого полиция потребовала от экологов-активистов покинуть стройплощадку.
В сквер пришли депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян, члены партии «Наследие» Раффи Ованнисян и Армен Мартиросян, члены движения «Сардарапат», а также представители шоу-бизнеса – певцы Арамо и Владимир Бархоян, певец и телеведущий Арсен Григорян.
Экологи показали Арамо, как строители срезали корни дерева и залили этот участок бетоном.
Они сообщили певцу, что строительство должно вестись на расстоянии как минимум 5 метров от деревьев.
Участники акции протеста кричали: «присоединяйтесь!», «победа!», «зеленый Ереван!», «Ереван – наш», «полицейские, расходитесь по домам!», «на очереди – Техутский лес»...
Подполковник полиции Карен Мовсисян, пройдя на территорию строящегося бутика, потребовал от участников сидячей демонстрации подчиниться законному требованию полиции и покинуть территорию.
Между тем, по мнению экологов-активистов, требование покинуть территорию не является законным. Они согласились покинуть территорию только в том случае, если придет представитель мэрии и примет решение прекратить строительство.
«Вы находитесь на строительной территории, которая арендована частным лицом. Просим покинуть эту территорию, в противном случае мы вынуждены будем применить все предусмотренные законом средства»,- сказал Карен Мовсисян.
В ответ активисты заявили, что необходимо привлечь к ответственности тех, кто принял и осуществил решение о строительстве за счет зеленых территорий. Одна из участниц акции протеста, Мери Хачатрян, отметила: «Вот когда придут представители государственных полномочных органов и представят нам убедительные документы, тогда это будет законно, и мы пойдем на переговоры».
Карен Мовсисян сказал, что попросит до прихода представителя мэрии временно прекратить строительство. Но в этом случае участники сидячей демонстрации должны покинуть стройплощадку.
«В противном случае мы вынуждены будем увеличить численность находящихся здесь наших сил. Я прошу не обострять ситуацию. Пройдите туда, куда я вам укажу»,- сказал К.Мовсисян.
«Это уже не стихийное мероприятие, оно уже носит организованный характер. У меня достаточно видеоматериала, и я знаю, кто организаторы всего этого. Будет осуществлено соответствующее административное производство. Но я не хочу, чтобы это произошло»,- сказал Роберт Мелконян участнику акции протеста Ваграму Согомоняну.
«В этом мире существует право на протест. Вы знаете, что, независимо от того, это должностное лицо или рядовой гражданин, если он нарушает закон, то общество должно выражать протест»,- ответил В.Согомонян.
«Я госчиновник и обязан выполнить поручение мэра Еревана, его решение»,- отметил Р.Мелконян.
«Бездействие мэрии Еревана привело к тому, что сегодня требование общества адресуется полиции»,- сказала Мери Хачатрян. Участники акции протеста вновь призвали прекратить строительство. Роберт Мелконян заявил, что если они покинут территорию строящегося бутика, то он «представит начальству требования экологов».
Однако экологи убеждены, что если они уйдут со стройплощадки, то уже не смогут вернуться обратно. Они утверждают, что находятся на общественной территории.
«Подтяните силы»,- приказал полицейским Роберт Мелконян. В глубине сада находилось большое число полицейских.
Сразу после этого Карен Мовсисян прочитал в громкоговоритель предупреждение полиции, в котором, в частности, говорилось: «Ваши сегодняшние действия противоречат положениям закона РА «О мирных собраниях». Если вы не покинете стройплощадку в установленные сроки, которые определим чуть позже, то это будет рассматриваться как невыполнение установленных законом требований полиции об обеспечении мирного и естественного хода собрания. В противном случае полиция вынуждена будет применить соответствующие меры для того, чтобы вывести вас со стройплощадки».
Спустя несколько минут полиция повторила предупреждение, дав экологам-активистам 20 минут на продолжение мирного митинга за пределами территории строительства.
«На протяжении 10 дней нас игнорировали, не слышали наше законное требование. Но сейчас мы находимся в выделенной нам законом общественной зеленой зоне, которая незаконно бетонируется. И мы будем защищать эту зону до конца. У нас нет никаких проблем с отечественной полицией. Мы знаем, что наше требование является законным, и полиция не пойдет на столкновение с нами»,- заявил Ваграм Согомонян.
Он отметил, что сегодня мэру была передано письмо, в котором говорилось, что данное им разрешение на строительство в сквере на проспекте Маштоца нарушает ст.76 Земельного кодекса РА, ст.22.1 закона РА «О градостроительстве», решение правительства номер 896 об утверждении порядка установки временных сооружений, ряд других решений правительства, кроме того, не проведена экологическая экспертиза. Исходя из вышеизложенного, участники акции протеста требуют от Тарона Маргаряна немедленно прекратить строительство в сквере на проспекте Маштоца и демонтировать уже установленные павильоны.
«Наше собрание носит мирный характер. Если полиция вмешается, то это будет преступлением, противоправным шагом»,- заявил председатель Хельсинкского комитета Армении, правозащитник Аветик Ишханян, который также находился на стройплощадке.
По его словам, есть международный опыт, который зафиксирован в законе «О мирных собраниях». В нем четко прописано, что если даже собрание запрещено, но носит мирный характер, то полиция не имеет права вмешиваться.
После этого участники митинга начали кричать: «сквер – наш!», бить в барабан и петь. Однако Мери Хачатрян попросила их прекратить эти действия, так как музыка мешает работе роддома. Участники акции прислушались к этому призыву.
Полиция в третий раз озвучила свое требование, однако участники акции остались на стройплощадке.
Представители полиции решили побеседовать с организаторами акции, но экологи-активисты заявили, что у них нет организаторов и лидеров, все они действуют на равных правах. К активистам присоединилась депутат парламентской фракции «Наследие» Анаит Бахшян. Через некоторое время она вступила в переговоры с Робертом Мелконяном и Кареном Мовсисяном.
«Пусть мэрия сделает серьезные выводы из всего этого и откажется от подписанных ею документов. К сожалению, эти документы не являются законными»,- отметила Анаит Бахшян.
Карен Мовсисян отметил, что закон «О собраниях» запрещает проведение собраний более 6 часов, между тем экологи-активисты проводят акции каждый день по 16 часов и более. «Вы депутат, я жду Вашего слова. Не прекращайте борьбу, но направьте ее в правильное русло. Выполните требования полиции, чтобы ваши дальнейшие действия были более оправданными»,- сказал К.Мовсисян депутату Анаит Бахшян.
Мэрия признала, что часть строящихся в сквере павильонов носит незаконный характер, и сегодня они демонтировались. По словам Бахшян, молодые люди кричали о том, что бутики строятся из пемзы, хотя их владельцы не имели права это делать. Мэр и главный архитектор столицы поверили экологам только после того, как увидели снимки.
Депутат Анаит Бахшян направила запрос мэру. «Это уже не наша забота. Пусть снесут, деньги уйдут из их кармана»,- сказала госпожа Бахшян.
«Добейтесь вашей доброй цели. Никто – ни один полицейский, ни один госчиновник – не против вашей красивой, священной идеи. Но идите по пути соблюдения закона. Мы просим вас лишь об этом»,- сказал Карен Мовсисян.
Мери Хачатрян отметила, что когда делается заявление о явном нарушении закона, полиция должна докладывать об этом полномочным органам – управлениям по экологии и градостроительству. Между тем экологи уже 5-й день ждут отчета министра градостроительства.
«И вы решили дополнить их беззакония своими?» - спросили полицейские. В ответ Мери Хачатрян сообщила, что по вопросу незаконной застройки сквера на проспекте Маштоца они намерены обратиться к президенту, чтобы он принял решение.
Участники акции протеста отметили, что граждане на протяжении многих лет не знали законов, поэтому терпели беззакония. Но сейчас они больше не намерены терпеть.