Դատարանը քննում է Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ ԱԱԾ-ի միջնորդությունը
Ազգային անվտանգության ծառայությունը դատարան միջնորդություն է ներկայացրել ՊԵԿ նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի, այս պահին քննում է միջնորդությունը:
Պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու մեջ մեղադրվող նախկին նախարարն անազատության մեջ է օգոստոսի 27-ից: Դատարանի որոշման համաձայն՝ նա կալանավորվել էր երկու ամիս ժամկետով, այսինքն՝ օրեր անց լրանալու է անազատության մեջ գտնվելու ժամկետը, և Խաչատրյանը կամ պետք է ազատ արձակվի, կամ երկարացվի կալանքի ժամկետը:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտը օգոստոսի 27-ին խուզարկություններ է իրականացրել Խաչատրյանի և նրա հետ կապված անձանց, այդ թվում՝ եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում, նույն օրը Խաչատրյանները ձերբակալվել են:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործը վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի՝ ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակ այդ կառույցում տեղի ունեցած ենթադրյալ չարաշահումներին:
Խաչատրյանին վերագրվում է 200 մլն դրամից ավելի գումարի յուրացում: Թեև նա մեղադրանքը չի ընդունում, ենթադրյալ հանցագործությամբ պատճառված վնասը փոխանցվել է ԱԱԾ դեպոզիտ հաշվին:
Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանի խոսքով՝ փոխանցումն ընդամենը հավաստումն է այն բանի, որ Խաչատրյանը պատշաճ վարքագիծ է դրսևորում, ու եթե անգամ քննությամբ հաստատվի նրան վերագրվող արարքն, արդեն իսկ առկա է երաշխիք այն մասին, որ հանցագործությամբ պատճառված վնասը կարող է փոխհատուցվել:
Խաչատրյանի վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում ևս քրեական գործ է եղել, որը միացվել է ԱԱԾ-ում հարուցված քրեական գործին: Այս պահին այս երկու գործերը քննվում են մեկ վարույթում:

Суд рассматривает ходатайство Службы национальной безопасности о продлении срока содержания под стражей Гагика Хачатряна
Служба национальной безопасности представила в суд ходатайство о продлении срока содержания под стражей бывшего председателя Комитета госдоходов, бывшего министра финансов Гагика Хачатряна. Суд первой инстанции города Ереван в лице председательствующего судьи Артуша Габриеляна сейчас рассматривает ходатайство.
Бывший министр обвиняется в хищении в особо крупном размере, в злоупотреблении должностными полномочиями и находится под арестом с 27 августа. По решению суда он заключен под стражу на 2 месяца, через несколько дней истекает срок заключения под стражу и Хачатряна либо должны отпустить, либо продлить ему срок содержания под стражей.
Напомним, что 27 августа следственный департамент Службы национальной безопасности провел обыски в помещениях, принадлежащих Гагику Хачатряну и взаимосвязанным с ними лицам, в том числе его племяннику Карену Хачатряну. В тот же день Хачатряны были задержаны.
Возбужденное в следственном департаменте Службы национальной безопасности уголовное дело касается предполагаемых злоупотреблений, которые были допущены в период пребывания Г.Хачатряна в должности председателя КГД. Ему вменяется  хищение более 200 млн драмов. И хотя Хачатрян не признает предъявленное ему обвинение, он, тем не менее, перечислил на депозитный счет СНБ сумму причиненного ущерба. Это, по словам адвоката Ерема Саргсяна, свидетельствует о надлежащем поведении его подзащитного. И даже если в ходе следствия приписываемое Гагику Хачатряну деяние подтвердится, то уже есть гарантия, что причиненный в результате преступления ущерб может быть возмещен, заявил адвокат.
В отношении Хачатряна было возбуждено уголовное дело и в Главном Следственном управлении, которое соединено с делом, возбужденным в Службе национальной безопасности. На данный момент эти два дела расследуются в рамках одного производства.