Քաղաքացիները կկարողանան բջջային հավելվածի միջոցով երթևեկության կաննոների խախտման դեպքերով հաղորդում տալ
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի և Արմեն Փամբուխչյանի հեղինակած «Տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով իրականացվող վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը: Այն ընդունվեց 83 կողմ, 24 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ այս փոփոխությունները հնարավորություն են ընձեռում քաղաքացիներին ճանապարհատրանսպորտային երթևեկության կանոնների խախտում տեսնելու դեպքում այն տեսանկարահանել և հատուկ հավելվածի միջոցով ուղարկել ճանապարհային ոստիկանություն, ՃՈ-ն խախտում արձանագրելու դեպքում վարչական պատասխանատվության է ենթարկում խախտողին: Կառավարությունը սահմանելու է հավելվածում գրանցված անձանց նույն անձի կողմից նույն տրասնպորտային միջոցի վերաբերյալ էլեկտրոնային հաղորդում ուղարկելու ամսական և տարեկան առավելագույն չափը:
Բջջային հավելվածի տեխնիկական բնութագիրը (նկարագրությունը, ինտերֆեյսը) և դրանից օգտվելու կարգը սահմանելու է Կառավարությունը:

Граждане с помощью мобильного приложения смогут сообщить о нарушениях правил дорожного движения
Национальное собрание во втором чтении и полностью приняло проект депутатов фракции «Мой шаг» Сисака Габриеляна и Армена Памбукчяна о внесении изменений в законе «о своеобразии производства правонарушений по нарушениям правил дорожного движения, зафиксированных автоматизированными системами видеофиксации». Проект был принят в следующем соотношении: 89 поддержали, 24 против и 3 воздержались.
Напомним, что эти изменения позволят гражданам снимать случаи нарушения правил дорожного движения и при помощи специального приложения отправить материалы в ДП. ДП, в случае обнаружения правил дорожного движения, привлечет нарушителя к административной ответственности. Правительство установит максимальное количество электронных обращений за месяц и за год, принятых от одного зарегистрированного в приложении лица по одной и той же машине в отношении одного и того же лица.
Также Правительство установит технические характеристики приложения (описание, интерфейс) и правила пользования приложением.