Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացվեց. մերժվեց 230 մլն դրամ գրավի դիմաց նրան ազատ արձակելու միջնորդությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ որոշեց բավարարել ԱԱԾ-ի միջնորդությունը և ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին կալանավորել:
Պաշտպան Երեմ Սարգսյանը դատարանին ներկայացրել էր Խաչատրյանի նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ կիրառելու միջնորդություն՝ որպես գրավի չափ առաջարկելով 230 մլն դրամ, որը մերժվել է:
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը ձերբակալվել է օգոստոսի 27-ին և կալանավորվել օգոստոսի 30–ին՝ դարձյալ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշմամբ։
Խաչատրյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը:
Նրա մեղադրանքն առնչվում է ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակահատվածում կատարած ենթադրյալ հանցագործություններին:

Гагику Хачатряну продлен срок содержания под стражей. Суд отказал в удовлетворении ходатайства об освобождении под залог в сумме 230 миллионов драм
Суд первой инстанции города Ереван в составе председательствующего судьи Артуша Габриеляна сегодня постановил удовлетворить ходатайство Службы национальной безопасности по делу бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна и продлить ему срок содержания под стражей.
Защитник Ерем Саргсян ранее представил в суд ходатайство об освобождении Хачатряна под залог в сумме 230 миллионов драм. Суд отказал в удовлетворении ходатайства.
Напомним, что Гагик Хачатрян был задержан 27 августа и арестован 30 августа по решению того же судьи Артуша Габреляна.
Хачатрян обвиняется в преступлении, предусмотренной по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА - хищение в особо крупном размере и по ч. 2 ст. 308 УК РА - злоупотреблении должностными полномочиями, которое по неосторожности привело к тяжелым последствиям. Предъявленное Хачатряну обвинение касается предполагаемых злоупотреблений, которые были допущены в период пребывания Хачатряна в должности председателя КГД.