Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչ Հարի Պատրինոսին
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի կրթական ծրագրերի գլոբալ պրակտիկայի ղեկավար Հարի Պատրինոսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ԿԳՄՍՆ-ն, հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող երկկողմ ծրագրերն ու հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Այս համատեքստում կարևորվել են նախարարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, մասնավորապես` չափորոշիչների մշակումը, դպրոցաշինությունն ու լաբորատորիաների ստեղծումը, բարձրագույն կրթության բարեփոխումները, նախադպրոցական կրթության զարգացումը:
Կողմերն ընդգծել են որակյալ կրթության հասանելիության կարևորությունը, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի ծրագրերով նախանշվող մարդկային կարողությունների հզորացմանը միտված հնարավորությունները:
Նախարարը նշել է, որ ընթացող փոփոխությունները մեծածավալ են և առնչվելու են ոլորտի բոլոր շահառուներին, հետևաբար թիրախային խմբերը պետք է փոփոխություններին հաղորդակից դառնան։
Հանդիպման ընթացքում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը ներկայացրել է կրթության ոլորտի բարեփոխումների այս փուլի ընթացքը: Նրա խոսքով` բարեփոխումներն իրենց հիմնական արդյունքը կտան 10-15 տարի հետո, բայց կարևոր է նաև այնպիսի ծրագրերի իրականացումը, որոնց արդյունքները շոշափելի կլինեն կարճաժամկետ կտրվածքում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ՀԲ կողմից պատրաստվող «Աշխարհի զարգացման զեկույցի» (World development report) մարդկային կապիտալի զարգացման կրթական բաղադրիչին, բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտը կարգավորող նոր օրինագծի մշակմանը և մի շարք այլ հարցերի:

Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan today hosted a visiting World Bank delegation led by Harry Patrinos, Head of Global Practice for Education Programs at the World Bank Europe and Central Asia Region.
During the meeting, according to an Armenian government press release, the parties stressed the importance of the implemented and ongoing bilateral programs and prospects for further cooperation.
In this context, the reforms implemented by the ministry, especially, the drafting of standards, school construction and the creation of laboratories, the reform of higher education, and the development of pre-school education were highlighted.
The parties emphasized the importance of access to quality education, as well as opportunities for strengthening human capacity as set forth in the World Bank programs.
Minister Harutyunyan noted that the ongoing changes are extensive and will affect all stakeholders in the sector, so target groups should be aware of the changes.
During the meeting, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Arevik Anapiosyan talked about the current phase of educational reforms.
Anapiosyan said the reforms will show results in 10-15 years, but that it is also important to implement programs that will have tangible results in the short term.
During the meeting the parties also touched upon the educational component of the World Development Report prepared by the World Bank, the development of a new draft law regulating higher education and science and a number of other issues.