Դատապարտյալները պարապության են մատնված. «Պարապ մարդը քրեածին հակումներ ունի»
«Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի մասնաշենքերի պատերի տակ, խումբ-խումբ հավաքված սևազգեստ տղամարդիկ պարզապես անելիք չունեն: Նրանք ողջ օրվա ընթացքում միայն սնվում են, զբոսնում ու քնում: «Արթիկ»-ում սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ իր պատիժն էր կրում 163 դատապարտյալ: Նրանցից աշխատանքով ապահովված էր ընդամենը 13-ը:
Քրեակատարողական հիմնարկում միայն «Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամի հացի արտադրամասն է գործում, որտեղ այս պահին աշխատում է 1 դատապարտյալ: Դատապարտյալները նույնպես դժգոհում էին, որ զբաղմունք չունեն, չկան նաև ինքնազբաղվածներ: Քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմին խնդրեցինք ծանոթացնել ինքնազբաղված դատապարտյալների հետ. «Նման անձինք չունենք»,- հնչեց պատասխանը:
«Հենց գալիս է պայմանական վաղաժամկետ ազատման վախտը, հիշում են, որ մենք չենք աշխատել: Ախպեր ջան, աշխատանք տվեք, աշխատենք: Գնանք զուգարան մաքրե՞նք, թե՞ ձեր կոշիկները սրբենք, ի՞նչ անենք»,- ասում էր Համո անունով ներկայացած դատապարտյալը:
2019թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ 12 քրեակատարողական հիմնարկներում պահվում էր 1269 դատապարտյալ, որոնցից նույն ժամանակահատվածում վարձատրվող աշխատանքով ապահովվել էր ընդամենը 168 դատապարտյալ: Հուլիսի 1-ի տվյալներով՝ 113 դատապարտյալ էլ ներգրավված է եղել չվարձատրվող աշխատանքներին: Ստացվում է՝ վարձատրվող աշխատանքներ են կատարում ընդհանուր դատապարտյալների 13.2 %-ը, իսկ չվարձատրվողները 2019թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով կազմում են 4,9 %:
Made with Visme Infographic Maker
«Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամն իր նպատակին չի ծառայում
2001թ.-ի սեպտեմբերի 22-ին Կառավարության թիվ 888 որոշմամբ ստեղծվել է «Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամը: Վերջինս գործունեությունը սկսել է ծավալել 2002թ-ի ապրիլի 1-ից: «Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամի առաջնային նպատակներից է դատապարտյալներին աշխատանքով ապահովելը, ինչպես նաև նրանց կրթական մակարդակի բարձրացումը:
Քրեակատարողական ծառայությունից հետաքրքրվել էինք՝ արդյոք կատարվել է հաշվառում, թե բարձրագույն կրթություն ունեցող քանի դատապարտալ կա և ինչ մասնագիտություններ ունեն, և արդյոք նրանց հնարավոր է ապահովել աշխատանքով: Ստացվել է պատասխան, որ բարձագույն կրթություն ստացած դատապարտյալների վերաբերյալ հաշվառում չի իրականացվում, և այդ մասով տեղեկատվություն հնարավոր չէ տրամադրել:
Պաշտոնական թվերը փաստում են, որ «Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամն իր ստեղծման նպատակին չի ծառայում: Ուշագրավ է այն, որ սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ հիմնադրամը աշխատանքով ապահովել է ընդամենը 57 դատապարտյալի, որը կազմում է ընդհանուր դատապարտյալների 4.4 %-ը, և վճարովի հիմունքներով աշխատողների 33.9 %-ը:
Հիմնադրամի տնօրեն Էմիլ Մարտիրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ հիմնադրամի հիմնական շահառուները դատապարտյալներն են, և զբաղվածության ապահովումն առաջին տեղում է: Քայլեր են ձեռնարկվում շատ դատապարտյալներ ունեցող քրեակատարողական հիմնարկներում արտադրություններ հիմնելու ուղղությամբ:
Է. Մարտիրոսյանը նշեց, որ 57 դատապարտյալի աշխատանքով ապահովելը բավարար ցուցանիշ չէ, սակայն պարապ չեն նստում, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում: Նշեց, որ երբեմն էլ աշխատուժի կարիք են ունենում: Օրինակ, այս պահին «Աբովյան» ՔԿՀ-ում պատիժը կրում են 20-25 դատապարտյալ, մինչդեռ կարի արտադրամասում, խոզերի ֆերմայում աշխատողի կարիք կա, ցանկություն հայտնող չկա: Իսկ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում էլ չեն կարողանում աշխատանքով ապահովել և դատապարտյալները հիմնականում զբաղվում են ստեղծագործական աշխատանքով: «Արմավիր»-ում չկա ոչ մի արտադրամաս:
«Ես օգոստոսի վերջից եմ աշխատում, իհարկե, 2002թ-ից սկսած շատ հնարավորություններ են եղել, որոնք չեն օգտագործվել: Այսօր ավելի քիչ հնարավորություններ կան, քան եղել է գործունեության սկզբում»,- ասում է Էմիլ Մարտիրոսյանը:
Տնօրենի խոսքերով՝ աշխատանքներ են տարվում վերակենդանացման կարիք ունեցող արտադրամասերը գործարկելու ուղղությամբ, ասենք՝ Աբովյանի փայտի մշակման, Կոշի շինանյութի արտադրամասերը և այլն:
ՔԿՀ-ներում գերակշռում են տեխնիկատնտեսական աշխատանքները
Ինչպես «Հետք»-ին տեղեկացնում են քրեակատարողական ծառայությունից, ՔԿՀ-ներում պահվող դատապարտյալներն ընդգրկվում են տարբեր բնույթի աշխատանքներում: Դատապարտյալները կատարում են ՔԿՀ-ների տեխնիկատնտեսական սպասարկման, վարձատրվող և չվարձատրվող աշխատանքներ: Պայմանագրային հիմունքներով աշխատում են «Աջակցություն դատապարտյալներին» հիմնադրամում, ընդգրկվում են ինքնագործ միավորումներում, իսկ բաց ուղղիչ հիմնարկում պատիժ կրող դատապարտյալներն աշխատում են հիմնարկի սահմաններից դուրս՝ այլ գործատուի մոտ:
Հատկանշական է, որ 168 վճարվող աշխատողներից 101-ն աշխատում է ՔԿՀ-ների տեխնիկական մասերում, 10-ը՝ այլ գործատուների մոտ (բաց ռեժիմ):
ՔԿԾ-ի փոխանցմամբ՝ դատապարտյալներն իրենց համաձայնությամբ, առանց վարձատրության ներգրավվել են ուղղիչ հիմնարկների կամ դրանց հարող տարածքների բարեկարգման աշխատանքներին: Աշխատանքները կատարել են ոչ հանգստյան ժամերին՝ օրական 2 ժամից ոչ ավել ժամանակով:
Դատապարտյալին տեխնիկատնտեսական սպասարկման վարձատրվող աշխատանքներում ընդգրկելու դեպքում կնքվում է աշխատանքային պայմանագիր: Պետական միջոցների հաշվին վճարվում է աշխատավարձ՝ նվազագույն աշխատավարձի չափով՝ 55,000 դրամ:
«Ինովացիոն ծրագրերի ներդրման շրջանակներում նախատեսվում է «Աջակցություն դատապարտյալներին» հիմնադրամի հետ համատեղ քննարկել քրեակատարողական հիմնարկներում արտադրության կազմակերպման հնարավորությունները, որի արդյունքում կապավովվի թե՛ անազատության մեջ պահվող անձանց օգտակար զբաղվածությունն ու վերասոցիալականացման արդյունավետ կայացումը, և թե՛ քրեակատարողական համակարգի կայուն զարգացումը»,- փոխանցում է քրեակատարողական ծառայության սոցիալական, հոգեբանական և իրավական աշխատանքների բաժնի պետ Մարինե Գասպարյանը:
Պարապ մարդը հակված է ունենալ քրեածին հակումներ
ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի նախագահ Հասմիկ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ քրեակատարողական հիմնարկներում զբաղվածություն չապահովելն ամենալուրջ բացթողումներից է:
«Եթե հասուն տղամարդիկ երկար ժամանակով պարապության են մատնված, դա առաջացնում է վատ հետևանքներ և հենց իրենց համար, և վարչակազմի և հետագայում ազատության մեջ հայտնվելով՝ ընտանիքների ու շրջապատող մարդկանց համար: Պարապ մարդն ավելի շատ է հակված ունենալ կպչուն մտքեր, իսկ դրանք կարող են ունենալ ավելի շատ քրեածին հակումներ: Ինչքան պարապ են լինում, այնքան մեծ է լինում նոր հանցագործություն կատարելու հավանականությունը»,- ասում է Հասմիկ Հարությունյանը:
Հ. Հարությունյանի խոսքերով՝ թեև որոշ աշխատանքներ կատարվում են համակարգում, սակայն հուսադրող չէ: Հասմիկ Հարությունյանը կարևորեց նաև այն հանգամանքը, որ աշխատանքներում ներգրավվում են դատապարտված անձինք, իսկ կալանավորվածներին աշխատանքով ապահովելն արգելված է օրենքով:
«Բոլորս էլ գիտենք, թե իրականության մեջ կալանավորումը ինչքան կարող է տևել: 2-3 տարի անձը կարող է մնալ կալանքի տակ ու ցանկանա աշխատել, բայց նման հնարավորություն չունենա»,- հավելեց դիտորդական խմբի ղեկավարը:
«Իրավական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Նարե Հովհաննիսյանն էլ ասում է, որ տարիների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ չվարձատրվող աշխատանքներում ընդգրկված են եղել հիմնականում նույնասեռական անձինք կամ այն դատապարտյալները, ովքեր դատապարտվել են սեռական բռնության համար: Վերջիններս կատարել են տարածքի, կոյուղու մաքրման, աղբահանության և այլ աշխատանքներ:
Իրավապաշտպանի փոխանցմամբ՝ զբաղվածության հարցը միշտ եղել է ՔԿՀ-ներում: Օրինակ, 2018թ. ընթացքում վարձատրվող աշխատանքներում ընդգրկված է եղել 360 դատապարտյալ, որը կազմել է ընդհանուր դատապարտյալների 11.7 %-ը, իսկ չվարձատրվող աշխատանքներում ներգրավված են եղել 203 դատապարտյալ՝ 6,6 %:
«Եթե պետությունն անձին չի ապահովում աշխատանքով, նշանակում է պատժի կրման ժամանակահատվածում նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում, որ անձը ներքաշվի քրեական ենթամշակույթի մեջ՝ իր բոլոր բացասական հետևանքներով»,- ասում է Նարե Հովհաննիսյանը և ուշադրություն հրավիրում դատապարտյալների ինքնավնասումների թվի վրա:
Ուշագրավ է, որ 2018թ. քրեակատարողական հիմնարկներում արձանագրվել է ինքնավնասման 612 դեպք։ Հաշվետու տարում 2017թ․ համեմատությամբ ինքնավնասման դեպքերն ավելացել են 5-ով։ Այսպես, 2017թ. արձանագրված ինքնավնասման դեպքերի թիվը 607 է, որից կանխվել է 190-ը։ Մտահոգիչ է եղել «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալներից մեկի դեպքը: Նա 2018թ. 126 անգամ ինքնավնասում է կատարել, որը պայմանավորված է եղել իր քրեական գործով:
Ինքնավնասման ամենաշատ դեպքերը արձանագրվել են «Նուբարաշեն» և «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ներում՝ համապատասխանաբար՝ 254 և 126 դեպք:
Հիշեցնենք, որ «Հետք»-ն անդրադարձել էր ինքնասպանությունների թեմային: Տարեկան միջինում 4 անձ մահանում է Հայաստանի բանտերում, որը որակվում է որպես ինքնասպանություն։ Վերջին 10 տարիներին՝ 2008-2018 թթ., Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում ինքնասպանություն է գործել 40 անձ, որից 30-ը՝ դատապարտյալ, իսկ 10-ը՝ կալանավոր։ Բացի 2 դեպքից՝ մնացած բոլոր դեպքերում մահացած անձանց գտել են կախված վիճակում։ Ինքնասպանության վարկածով մահացածները հիմնականում սպանության կամ այլ երկարատև կալանք պահանջող հոդվածներով ազատազրկվածներն են։ Դեպքերի մեծ մասը, սակայն, գրանցվել է կալանքի առաջին տարվա ընթացքում։
«Ազատազրկումը, առավել ևս՝ երկարաժամկետ, բացասաբար է անդրադառնում մարդու կյանքի վրա: Անձը կորցնում է սոցիալական հմտությունները և կապերը ընտանիքի ու հասարակության հետ, դուրս է մնում աշխատաշուկայից և տնտեսական գործունեությունից: Դա հանգեցնում է փորձի, մասնագիտական հմտությունների ու կարողությունների կորստի, նվազեցնում է աշխատանք ունենալու կամ պատիժը կրելուց հետո այն ձեռք բերելու հնարավորությունը: Այդ ամենն իր բացասական հետևանքներն է ունենում ազատազրկված անձի և նրա ընտանիքի եկամտի ու նյութական բարեկեցության վրա: Անձը հնարավորություն չունի իր էներգիան սպառել»,- ասում է Նարե Հովհաննիսյանը:
Իրավապաշտպանը նշում է նաև, որ քրեակատարողական հիմնարկներում չկան բավարար պայմաններ ընթերցանությամբ, սպորտով զբաղվելու համար: Սա ևս զբաղվածություն է ապահովում և այդ հարցով պետք է զբաղվել:

Employment Issue in Armenian Penitentiaries: Only 13% of Convicts Have Paid Job
As of September 1, 2019, 163 convicts were serving their sentences in Artik Penitentiary. Only 13 of them were employed.
Beneath the walls of the Artik Penitentiary, groups of men in black have nothing to do. They only eat, walk and sleep throughout the day.
At the penitentiary institution, there is only the bread production run by the Support to Prisoners Foundation, where one convict is currently employed. We asked the prison administration to introduce us to self-employed prisoners. "We have none," was the answer.
"When it’s time for conditional release, they remember that we haven't worked. Well, they need to give us some work first. What shall we do? Clean the bathroom or wipe their shoes? “ asks the convict who calls himself Hamo.
As of September 1, 2011, 1269 convicts were held in 12 penitentiaries, of which only 168 were provided with paid employment during the same period. Another 113 unpaid convicts were involved in the works as of July 1. It turns out that 13.2% of the total convicts have paid jobs, and 4.9% - unpaid, as of the first half of 2019.
Support to Prisoners Foundation doesn’t serve its purpose
Support to Prisoners Foundation was created by a government decision of September 22, 2001, and started operating on April 1, 2002. One of the Foundation's main goals is to provide convicts with a job and raise their educational level.
We sent a query to the penitentiary service to determine whether convicts with higher education were registered with their specialties and could be hired. The service replied that there was no registration of convicts with higher education and that kind of information couldn’t be provided.
As of September 1, the Fund has provided employment only to 57 convicts, which makes up 4.4% of total convicts and 33.9% of paid workers.
Fund Director Emil Martirosyan told us that the main beneficiaries of the fund are convicts, and that employment is the top priority. They’re working on setting up production in penitentiary establishments with many convicts.
Martirosyan noted that providing 57 prisoners with a job was not sufficient, but they worked in that direction. He noted that sometimes there were cases of no manpower. For example, 20-25 convicts are serving their sentences at Abovyan Penitentiary, where there is a need for a worker in a sewing factory, a pig farm, but nobody volunteers. While in case of Armavir Penitentiary, when there are no workshops in Armavir, they are not able to provide jobs and the convicts are mainly engaged in creative work.
Martirosyan, who’s been on his post for only a couple of months, says that many opportunities haven't been used since 2002, while today there are fewer opportunities, and they’re trying to relive some productions such as Abovyan wood processing, Kosh construction materials production.
Overall, convicts are involved in various activities. They work on a contractual basis for Support to Prisoners Foundation, are involved in autonomous unions, and inmates serving a sentence in an open correctional institution work outside, for other employers.
101 out of 168 paid employees work in technical units of penitentiaries and 10 - for other employers.
According to the penitentiary institution, the convicts, with their consent, are involved in the improvement of the correctional facilities or their adjacent territories without remuneration. The works are for less than two hours per day.
If a convict is included in the paid maintenance work, an employment contract shall be concluded. Salaries are paid at the expense of public funds at the rate of minimal salary - 55,000 AMD.
An idle person is prone to criminality
Hasmik Harutyunyan, the President of the Public Oversight Group, told us that lack of employment in penitentiaries is one of the most serious omissions.
"If mature men stay idle for a long time, it can have bad consequences both for themselves, the administration and later, when they get freedom, for their families and those around them. An idle person is more prone to sticky thoughts, and they may have more criminological tendencies. The idler they are, the more likely they are to commit a new crime,” says Harutyunyan.
Harutyunyan believes that despite some ongoing work in the system, the overall situation is not reassuring. She also highlights the fact that if convicts at least have the right to work, the law forbids to provide detainees with work.
“We all know how long a detention can take in reality. For 2-3 years a person can be detained and would like to work but not have such an opportunity,” added the president of the oversight group.
Nare Hovhannisyan, president of the Center for Legal Initiatives NGO, says years of research show that unpaid work mainly involved homosexuals or those convicted of sexual assault. The latters carried out sewage, garbage removal and other similar works.
Hovhannisyan says the issue of employment in penitentiaries is not new. For example, in 2018, 360 convicts were involved in paid work, which made up 11.7% of the total convicts, and 203 convicts - 6.6% - implemented non-paid works.
"If the state does not provide a person with a job during the sentence, it means they are prone to getting involved in the criminal subculture with all its negative consequences," says Nare Hovhannisyan, calling attention to the number of convicts' self-harm.
In 2018, 612 cases of self-harm were recorded in penitentiaries. In 2017, the number of self-harm cases was 607, of which 190 were prevented. However, one of the convicts held at Vardashen Penitentiary harmed himself 126 times in 2018 because of his criminal case process.
Most of the self-harm cases were reported at Nubarashen (254) and Vardashen Penitentiaries (126).
As for suicides, approximately four people die each year in Armenian prisons, with their deaths classified as suicide. From 2008-2018, 40 persons committed suicide in Armenian penitentiary institutions, 30 of which were convicts and 10 - detainees. Except for two cases, in all other cases the dead were found hanged. Those who commit suicide are generally those sentenced for murder or other crime requiring lengthy prison terms. Most cases, however, were recorded during the first year of detention.
“Imprisonment, especially a long-term one, has a negative impact on human life. A person loses social skills and ties with family and society, and is left out of the labor market and economic activity. This leads to loss of experience, professional skills and abilities, reduces the chance of getting a job during or after serving a sentence. All of this has its negative effects on the prisoner and their families’ income and material well-being. The person has no opportunity to consume their energy,” says Nare Hovhannisyan. She also notes that penitentiaries do not have sufficient conditions for reading and sports. This also ensures employment and should be addressed.