«Երկու տրուպ էլ վրեդ կբարձեմ, կգնաս, կնստես». ըստ վկայի՝ իրեն ասել է Ալեքսանդր Սարգսյանի որդին՝ Նարեկ Սարգսյանը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, տևական ընդմիջումից հետո այսօր շարունակվում է Ալեքսանդր Սարգսյանի որդու՝ Հայկ Սարգսյանի գործով դատական նիստը: Դատարանում ցուցմունք է տալիս գործով վկայի կարգավիճակ ունեցող Արթուր Ղևոնդյանը: Վերջինս, ըստ գործի նյութերի, տարիներ առաջ իր վրա է վերցրել Հայկ Սարգսյանի արարքը:
Ըստ քրեական գործի նյութերի՝ քաղաքացի Դավիթ Սիմոնյանը, ով Հայկ Սարգսյանի գործով տուժողի կարգավիճակ ունի, 2007 թվականին հրազենային վնասվածք է ստացել, դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որը քննվել է ու կարճման մասին որոշում է կայացվել:
Վերջերս Սիմոնյանը հաղորդում է տվել այն մասին, որ 2007-ին իրեն հրազենային վնասվածք է պատճառել Հայկ Սարգսյանը, և նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով գործը վերաբացվել է:
«Ես ստեղ կանգնած լինելու իրավունք չունեմ, որովհետև ես այս գործի հետ ընդհանրապես կապ չունեմ: Ուղղակի Նարեկ Սարգսյանն անմարդկային քայլ արեց ու ինձ ներքաշեց այս ամենի մեջ»,-ասաց Արթուր Ղևոնդյանը:
Ըստ Ղևոնդյանի՝ ինչպես կողմնակի այլ անձինք, այնպես էլ ինքը պարզապես լսել է, որ Հայկ Սարգսյանն է պատահաբար կրակել Դավիթ Սիմոնյանի վրա, անձամբ չի տեսել այդ ամենը, չգիտի՝ իրականում ով է կրակել և դեպքի վայրում առհասարակ չի եղել:
Արթուր Ղևոնդյանի խոսքով՝ դեպքի օրը՝ 2007 թվականի ապրիլի 1-ի երեկոյան, իրեն է զանգահարել Նարեկ Սարգսյանն ու ասել, որ արագ գնա իրենց տուն:
«Ասաց՝ արագ իջի ներքև, շեֆն ինչ ասի, կասես՝ հա: Գնացի, Սաշիկ ձյաձյան ասաց, որ Հայկը պատահաբար Դավիթի ոտքին է կրակել, վեկալ վրեդ, լավ ա լինելու, ոչ մի բանի մասին մի մտածի»,-պատմեց վկան:
Ըստ Արթուր Ղևոնդյանի՝ սկզբում ինքը համաձայնություն չի տվել, հետո Նարեկ Սարգսյանն իրեն ասել է, որ իջնի ներքև՝ նկուղ: Արդեն նկուղում, ըստ վկայի ցուցմունքի, Նարեկ Սարգսյանն իր հասցեին հայհոյանքներ է հնչեցրել:
«Երկու տրուպ էլ վրեդ կբարձեմ, կգնաս, կնստես»,-Ղևոնդյանի խոսքով՝ իրեն ասել է Նարեկ Սարգսյանը, որից հետո Ալեքսանդր Սարգսյանը նրան դիտողություն է արել, ապա բռնուցքով հարվածել է, բայց ոչ թե վնասելու համար, այլ հանգստացնելու:
Տեղի ունեցածից որոշ ժամանակ անց, ըստ Արթուր Ղևոնդյանի, ոստիկաններ են եկել շենքի մոտ, շենքի դալանի տակ պարկուճներ գցել, նկարել այդ ամենն ու իրեն տարել ոստիկանություն:
Ոստիկանությունում Արթուր Ղևոնդյանը տեսել է Արթուր Սիմոնյանին, ով այս գործով նույնպես վկա է, ներկա է եղել Սարգսյանների տան նկուղում տեղի ունեցած իրադարձություններին: Ղևոնդյանի խոսքով՝ ինքն Արթուր Սիմոնյանից հետաքրքրվել է, թե արդյոք շա՞տ է վնասվել Դավիթի ոտքը, ինչին ի պատասխան` Սիմոնյանն ասել է, որ Դավիթի վնասվածքը ոչ թե ոտքի, այլ որովայնի շրջանում է, նրան Հայկի հետ հասցրել են հիվանդանոց՝ կյանքը փրկելու համար: Ըստ Արթուր Ղևոնդյանի՝ ոստիկանությունում ինքը գրել է այն ամենն, ինչ իրեն թելադրել է քննիչը:
Հետագայում գործն, ըստ Արթուր Ղևոնդյանի, փակվել է, հայրն իրեն ուղարկել է ՌԴ՝ շրջապատը փոխելու համար, իսկ երբ որոշ ժամանակ անց վերադարձել է Հայաստան, հանդիպել է Դավիթ Սիմոնյանին: Վերջինս ասել է, թե ինչ եղել է, պատահաբար է եղել:
Ըստ Արթուր Ղևոնդյանի՝ Դավիթ Սիմոնյանն այդ ժամանակ Սարգսյաններին առնչվող առողջարանի տնօրեն է նշանակված եղել, անձնական ավտոմեքենա է վարել:
«Իր համար ապրում էր, որևէ պահանջ ու բողոք չուներ, չէր էլ մտածում, որ երիկամը պիտի բուժի»,- ասաց Արթուր Ղևոնդյանը:
Հետագայում, ըստ Արթուր Ղևոնդյանի, Դավիթ Սիմոնյանը Ալեքսանդր Սարգսյանի հետ կոնֆլիկտ է ունեցել և նրան աշխատանքից հեռացրել են: Դրանից հետո Սիմոնյանն, ըստ Ղևոնդյանի ունեցած տեղեկությունների, զբաղվել է թմրանյութերի առուվաճառքով, իսկ հեղափոխությունից հետո արդեն որոշել, որ պետք է խոսի իր հետ տեղի ունեցած դեպքի հանգամանքների մասին:
Նշենք, որ դատարանում ցուցմունք տալիս Դավիթ Սիմոնյանն ասել է, թե որոշել է Հայկ Սարգսյանի դեմ բողոքել, քանի որ իրեն խոստացել են, որ կփոխպատվաստեն երիկամը, ինչը չեն արել:
«Ես այստեղ չեմ եկել՝ որևէ մեկի վրա շառ անելու, եկել եմ՝ ասելու իրականությունը, այն, ինչ եղել է»,-հայտարարեց Ղևոնդյանը:
Վերջինս պնդեց, որ իր կամքով չէ տեղի ունեցածը վերցրել իր վրա:
Վկայի նախաքննական ու դատաքննական ցուցմունքներում էական հակասություններ կային, ուստի հրապարակվեցին նաև նախաքննական ցուցմունքները:

«Два трупа на тебя закину, пойдешь сядешь» ,- по словам свидетеля ему сказал сын Александра Саргсяна Нарек Саргсян
В суде первой юрисдикции города Ереван, председательствующий судья Анна Данибекян, после длительного перерыва продолжается слушание по делу сына Александра Саргсяна Айка Саргсяна. В суде дает показания свидетель по делу Артур Хевондян. Последний, по материалам дела, несколько лет назад взял на себя деяние Айка Саргсяна.
Согласно материалам дела, гражданин Давид Симонян по делу проходит как потерпевший, 2007 году получил огнестрельное ранение, было возбуждено уголовное дело, дело было расследовано и прекращено.
Недавно, Симонян сообщил, что Айк Саргсян в 2007 году причинил ему огнестрельное ранение и по новым обстоятельствам дело было открыто заново.
«Я не имею право здесь стоять, потому что я к этому делу не имею никакого отношения. Нарек Саргсян сделал нечеловеческий шаг, втянул меня в это»,- сказал Артур Хевондян.
По словам Хевондяна, как посторонние лица, так и он, просто слышали, что Айк Саргсян случайно стрелял в Давида Симоняна. Он лично все это не видел, не знает кто стрелял, на месте происшествия он не был.
По его словам, в день происшествия – вечером 1 апреля 2007 года ему позвонил Нарек Саргсян, сказал, чтобы он быстро приехал к ним домой.
Сказал: «Быстро спускайся, будешь соглашаться со всем, что шеф скажет. Я пошел, дядя Сашик сказал, что Айк случайно стрелял в ногу Давида, возьми на себя, все будет хорошо, ни о чем не думай» ,- рассказал свидетель.
По словам Хевондяна, в начале он не дал согласие, потом Нарек ему сказал спуститься в подвал, там Нарек оскорбил его матерными словами.
«Два трупа на тебя закину, пойдешь сядешь» ,- сказал Нарек, после чего Александр Саргсян сделал ему замечание, потом ударил кулаком, но не для того, чтобы причинить вред, а чтобы успокоить.
Спустя некоторое время после случившегося, по словам Хевондяна, приехала Полиция, бросила под арку дома гильзы, сфотографировала все это и отвезла его в отдел.
В Полиции Хевондян видел Артура Симоняна, кто по этому делу тоже проходит свидетелем, и был свидетелем происходящих в подвале Саргсянов событий. Он поинтересовался у Симоняна, сильно ли ранена нога Давида, на что Симонян сказал, что Давид получил ранение не в ногу, а в живот, они его вместе с Айком доставили в больницу, чтобы спасти ему жизнь. По словам Артура Хевондяна в Полиции он писал то, что ему говорил следователь.
В дальнейшем дело было прекращено, отец его отправил в Россию, чтобы он сменил обстановку и окружение. И когда через некоторое время он вернулся в Армению, встретил Давида Симоняна. Последний сказал, что все происходящее было случайностью.
Давид Симонян в это время был директором санатория Саргсянов и вел личную машину. «Жил себе, у него не было требований и жалоб, не думал даже, что должен лечить почки» ,- сказал Хевондян.
В дальнейшем, по словам Артура Хевондяна, у Давида Симоняна был конфликт с Александром Саргсяном, Давида уволили с работы. После этого Симонян, по информации Хевондяна, занимался продажей наркотиков, а после революции решил, что надо рассказать об обстоятельствах этого происшествия.
Отметим также, что во время дачи показаний в суде Давид Симонян сказал, что решил подать жалобу на Айка Саргсяна, так как ему обешали, что сделают ему пересадку почек, но обещание не сдержали.
«Я не пришел сюда, чтобы скомпрометировать кого –то, пришел сказать правду, то, что случилось»,- заявил Хевондян. И отметил, что не по своей воле все взял на себя.
В показаниях свидетеля на этапе предварительного следствия и судебного следствия были противоречия, поэтому суд огласил показания предварительного следствия.