Դավիթ Տոնոյան. «Զինված ուժերը ձեռք են բերում նոր, արդիականացված զինատեսակներ»
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը վստահեցնում է` 2020 թվականի պետական բյուջեով ոլորտին հատկացվող գումարը բավարար է առկա մարտահրավերներին պատշաճ արձագանքելու համար:
«Իհարկե, որպես պաշտպանության նախարար՝ ես կուզենայի կրկնապատկել, եռապատկել մեր բյուջեն, բայց, հաշվի առնելով տնտեսական հնարավորությունները, այսօրվա բյուջեն բավարար է, որ բոլոր մարտահրավերներին պատշաճ ձևով արձագանքենք»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Այսօր խորհրդարանում պաշտպանության և անվտանգության հարցերի դռնփակ նիստն էր, որտեղ քննարկվում էր 2020 թվականի բյուջեով ռազմական ծախսերի հատկացումները:
Նախարարի խոսքով` բյուջեով որոշ նվազեցումներ եղել են, վարկային չափաբաժնի միջոցների մի մասն ուղղվել է նախարարության կարողությունների ավելացմանը:
«Այսօր զինված ուժերը ձեռք են բերում նոր զինատեսակներ` արդիականացված զինատեսակներ»,-ասաց նախարարը` հավելելով, որ թե՛ 2019-ին են ձեռք բերվել միայն արդիական զինատեսակներ, թե՛ 2020-ին են ձեռք բերվելու:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում գործող ռուսական ռազմաբազայի արդիականացմանը, Տոնոյանն ասաց, որ 102-րդ ռազմաբազան արդիականացվում է սպառազինության, նյութատեխնիկական տեսանկյուններից, ինչպես նաև զինծառայողների կենցաղային պայմանների առումով:
Զորամասերում սննդի փոփոխությանն անդրադառնալով՝ նախարարն ասաց, որ այժմ 38-40 տոկոսով անցել են սննդի մատակարարման նոր համակարգին, նպատակն է` 2020-ին ավարտել այդ գործողություններն ու սկսել առաջնագծի ապահովումը:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, որը պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնն էր զբաղեցնում 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, պատրաստ է գալ ապրիլյան դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ հանձնաժողով: Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովը նախկին ու ներկա պաշտոնատար անձանց հրավիրում է և հարցեր տալիս: Նախարարը չցանկացավ գնահատական տալ հանձնաժողովի աշխատանքներին:
«Չէի ուզենա գնահատական տալ, բայց պարզ է՝ ինչ է կատարվել պաշտպանության նախարարության համակարգում, ինչպես է կատարվել: Ընդհանրապես, ակնկալում եմ, որ նման հանձնաժողով մյուս կողմում էլ լինի»,- ասաց Տոնոյանը` նկատի ունենալով ադրբեջանական կողմին:
Տոնոյանը հույս հայտնեց, որ հանձնաժողովի աշխատանքների շնորհիվ ապրիլյան պատերազմի հետ կապված ասեկոսեները և բանսարկությունները, որոնք գոյություն ունեն հասարակության շրջանում, կփարատվեն:
Ճշտող հարցին, թե իր համար ինչ է պարզ, ինչ է եղել 2016-ի ապրիլին, Տոնոյանն ասաց, որ հակառակորդի դավադիր գործողություններն են եղել: Հայկական կողմում թերացումներ եղե՞լ են՝ հարցին նախարարը պատասխանեց` թերացումներ եղել, դրանք նաև վերլուծվել են:
Նախարարի խոսքով` Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև գործող օպերատիվ կապը շարունակում է գործել:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո հեռախոսային կապ էր ստեղծվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների միջև:
Մեր հարցին, թե ինչ կարող է ասել «Օրսիս-Արմս» ՍՊ ընկերության հետ ՊՆ-ի այդպես էլ չիրականացված գործարքի մասին, ինչ է պարզել ծառայողական քննությունը, նախարարն ասաց. «Ծառայողական քննության մասին չեմ ուզում խոսել, կա հարուցված քրեական գործ»:
Հիշեցնենք, որ ՊՆ պաշտոնյան իր անունը չհրապարակելու պայմանով հայտնել էր մեզ, որ ընկերությունը փորձել է որսորդական նշանակության զինատեսակներ տրամադրել ՊՆ-ին որպես մարտական զինատեսակներ, դա էլ պատճառ է դարձել, որ մրցույթը կասեցվի։
«Ես կսահմանափակվեմ նրանով, որ եղել է հանցավոր արարք, թե ում կողմից, ինչպես և ինչ ծավալի, դա նախաքննությունը կպարզի»,- ասաց նախարարը։

Давид Тоноян: “Вооруженные силы приобретают новое модернизированное оружие”
Суммы, выделенной сфере обороны госбюджетом 2020 года, достаточно для надлежащего противодействия существующим вызовам. Об этом на сегодняшней встрече в парламенте с журналистами заявил министр обороны РА Давид Тоноян.
“Как министр обороны я, конечно, хотел бы удвоить, утроить наш бюджет, но с учетом экономических возможностей сегодняшнего бюджета тоже достаточно для надлежащего противодействия всем вызовам”,- отметил министр.
Сегодня в Национальном Собрании проходило закрытое заседание постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, на котором обсуждалось предусмотренное госбюджетом 2020 г. финансирование военных расходов.
“На сегодняшний день вооруженные силы приобретают новые модернизированные виды вооружений”,- отметил Тоноян, добавив, что такое оружие будет закупаться и в 2020 г.
Касаясь модернизации находящейся на территории Армении 102-ой российской военной базы, Давид Тоноян сказал, что база модернизирует свое вооружение, материально-техническую базу, а также бытовые условия военнослужащих.
Говоря о новой системе питания, которая внедрена в воинских частях пока на 38-40%, глава МО отметил, что поставлена цель в 2020 г. полностью решить этот вопрос и приступить к внедрению данной системы на передовой.
Давид Тоноян, который во время апрельской войны 2016 г. занимал должность первого замминистра обороны, подчеркнул, что готов явиться во временную парламентскую комиссию по изучению этих событий. Напомним, что данная комиссия приглашает для беседы бывших и нынешних должностных лиц.
Министр не пожелал дать оценку работе комиссии. “Понятно, что происходило тогда в системе Министерства обороны. Вообще я ожидаю создания аналогичной комиссии и другой стороной”,- сказал Тоноян, имея в виду Азербайджан.
Глава оборонного ведомства РА выразил надежду, что благодаря работе комиссии все слухи об апрельской войне будут развеяны.
На уточняющий вопрос, что, на его взгляд, произошло в апреле 2016 года, министр ответил: коварные действия противника. Говоря о недостатках в действиях армянской стороны, министр сказал, что недостатки были, и они нуждаются в анализе.
По поводу оперативной связи между руководителями Армении и Азербайджана Давид Тоноян сказал, что она продолжает действовать.
Напомним, что после избрания Никола Пашиняна премьер-министром между руководителями двух стран была установлена телефонная связь.
На просьбу прокомментировать ситуацию вокруг несостоявшейся сделки между Минобороны РА и ООО “Орсис-Армс”, министр сказал, что не хочет затрагивать этот вопрос, так как возбуждено уголовное дело.
Напомним, что не пожелавший быть названным чиновник Минобороны сообщил нам, что предназначенное для охоты оружие компания пыталась поставить МО в качестве боевого, что и стало причиной аннулирования тендера.
“Могу лишь сказать, что имело место преступное деяние, а с чьей стороны, в каком виде и в каком масштабе, это выяснит предварительное следствие”,- отметил Д.Тоноян.