Դասադուլ ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետում. ուսանողներն ու դասախոսները դեմ են նախարար Արայիկ Հարությունյանի որոշմանը
Երևանի պետական համալսարանի բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողները այսօր վաղ առավոտից դասադուլ են անում ։
Պատճառը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հայտարարությունն է, ըստ որի` հայոց լեզու, հայ գրականություն և հայոց պատմություն առարկաները բուհական ծրագրերում դառնալու են ոչ պարտադիր։
Այս մասին հոկտեմբերի 23-ին, կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում փոփոխություն է նախատեսում, ըստ որի բուհերում հայոց լեզու, հայ գրականություն և հայոց պատմություն առարկաները չեն լինի պարտադիր ուսուցման առարկաներ: Դրանք չեն հանվի ուսումնական ծրագրից, բայց կկրեն հայեցողական բնույթ։
«Մենք գիտենք, որ օրենքի նախագիծը դեռ մշակման փուլում է, բայց նախարարն այնքան հաստատակամ էր խոսում, որ մենք մտավախություն ունենք, որ նա կանի նման բան»,֊ասում է դասադուլի կազմակերպիչ, բանասիրության ֆակուլտետի ուսանող Գևորգ Գյուլումյանը։
Բանասիրության ֆակուլտետի դասախոս, դոցենտ Արշալույս Գալստյանի կարծիքով` օրենքի ընդունումից հետո մայրենին կորցնելու է իր դերն ու նշանակությունը. «Մայրենիի կորուստը, կարծում եմ, մեզանից յուրաքանչյուրը հասկանում է, թե ինչ է նշանակում մեր նման փոքր ազգի համար»:
Ֆակուլտետի ուսանող Մարիամ Գրիգորյանը հավելում է. «Հայոց լեզուն, հայ գրականությունը, հայոց պատմությունը հանելով ոչ պարտադիր առարկաների շարքից` մեծ հարված կհասցվի մեր կրթական համակարգին։ Պետք է նախարար Արայիկ Հարությունյանը վերանայի որոշումը»:
«Սա շատ լուրջ հարված է լինելու մեր ազգային ինքնությանը, մեր դիմագծին, մեր պետականությանը, վստահ եմ, որ այս նախագիծը, բացի փլուզումից և կործանումից, մեր ազգին ոչինչ չի տալու»,- ասում է Բանասիրության ֆակուլտետի 2րդ կուրսի ուսանող Ամալյա Հարությունյանը։
Բանասիրության ֆակուլտետի դասախոս, դոցենտ Անահիտ Մովսիսյանին անհանգստացնում է այն փաստը, որ մեր համալսարանները համեմատում են Օքսֆորդի և Հարվարդի համալսարանների հետ` հաշվի չառնելով, որ Հայաստանում չկա այդ կրթական մակարդակը։Նրա խոսքով` եթե այս նախազգուշական դասադուլն արդյունք չտա, ցույցերը կշարունակեն Ազգային ժողովի բակում։
ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետի բակում ակցիայի կազմակերպիչ, ուսանող Գևորգ Գյուլումյանը հայտարարեց, որ սա իրենց գործողությունների սկիզբն է ու կոչ արեց նախարար Արայիկ Հարությունյանին որոշում կայացնելուց առաջ ծանրութեթև անել։
ՀՊՏՀ ուսանող Գեղարդ Մութաֆյանը ևս միացել է դասադուլին, նրա խոսքով՝ ծրագիրն ապազգային է։ Այս տարվա հայոց լեզվի միասնական քննության արդյունքները, որից անբավարար էր ստացել 1300-1500 ուսանող, հուշում են, որ առարկաները կամընտրային չպետք է դառնան։
Ֆակուլտետի առաջ հավաքված ուսանողները նախարար Արայիկ Հարությունյանին կոչ արեցին. «Պատվով հեռացի՛ր»:
Ի պատասխան դասադուլի` նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց` հիշեցնելով, որ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի աշխատանքային նախագծով յուրաքանչյուր բուհ իրավասու է «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաները դարձնել պարտադիր:

Филфак ЕГУ бастует: студенты и преподаватели против решения министра образования
Студенты филологического факультета Ереванского государственного университета сегодня с утра бойкотируют занятия. Причиной акции протеста стало решение министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна сделать армянский язык, армянскую литературу и историю Армении необязательными предметами в вузах.
Об этом А.Арутюнян сообщил 23 октября во время правительственного часа в Национальном Собрании. Министерство образования, науки, культуры и спорта предусматривает внести изменение в закон РА “О высшем образовании и науке”, согласно которому в высших учебных заведениях армянский язык, армянская литература и история Армении перестанут считаться обязательными предметами и получат статус факультативных.
“Мы знаем, что проект закона находится на стадии разработки, однако министр говорит об этом настолько уверенно, что мы опасаемся, что он пойдет на такой шаг”,- сказал организатор забастовки, студент филфака Геворк Гюлумян.
По мнению преподавателя филологического факультета, доцента Аршалуйса Галстяна, после принятия закона родной язык утратит свою роль и значение. “Думаю, каждый из нас понимает, что значит утрата родного языка для такой немногочисленной нации, как наша”,- добавил г-н Галстян.
Студентка филфака Мариам Григорян считает, что исключение армянского языка, армянской литературы и истории Армении из списка обязательных предметов нанесет серьезный удар по образовательной системе. “Министр Араик Арутюнян должен пересмотреть свое решение”,- заявила Мариам.
“Это станет серьезным ударом по нашей национальной идентичности, нашей государственности. Я уверена, что данный проект, кроме развала, ничего нашему народу не даст”,- отметила студентка 2-го курса филфака Амалия Арутюнян.
Преподавателя того же факультета, доцента Анаит Мовсисян беспокоит тот факт, что армянские университеты сравнивают с Оксфордским и Гарвардским, не учитывая то обстоятельство, что в Армении нет такого образовательного уровня. По словам А.Мовсисян, если предупредительная забастовка не даст результата, митинги продолжатся во дворе Национального Собрания.
Организатор акции, студент филфака ЕГУ Геворк Гюлумян заявил, что эти действия – только начало, и призвал министра хорошенько подумать, прежде чем принимать решение.
Студент Государственного экономического университета Армении Гегард Мутафян назвал законопроект анациональным. По его словам, результаты последнего единого государственного экзамена по армянскому языку, на котором 1300-1500 студентов получили неудовлетворительную оценку, свидетельствуют о том, что эти предметы не должны перейти в разряд факультативных.
Собравшиеся во дворе филфака студенты призвали Араика Арутюняна “уйти с почетом”.
В связи с акцией протеста в ЕГУ Министерство образования распространило сообщение, в котором отмечалось, что, согласно рабочему проекту закона РА “О высшем образовании и науке”, каждый вуз имеет право включить армянский язык, армянскую литературу и историю Армении в список обязательных предметов.