Մանկատան շրջանավարտների համար բնակարան գնելու նպատակով 1․9 միլիարդ հատկացվեց
Կառավարության պահուստային ֆոնդից 2 միլիարդ 380 միլիոն դրամ հատկացվեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ մի շարք ծրագրեր իրականացնելու համար։
Ամենամեծ հատկացումը՝ 1 միլիարդ 900 միլիոն դրամ, ուղղվեց «Մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի ապահովում» ծրագրին։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանի փոխանցմամբ՝ նման ծրագիր դեռևս չի իրականացվել։ Նա նշեց, որ շահառուներին կտրամադրվի 6 միլիոն 300 հազար դրամ արժողությամբ բնակարանների գնման վկայագրեր։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով այս նախագծին, ասաց․ «Սա շատ կարևոր նախագիծ է, բայց ես ուզում եմ մի խոստավանություն անել։ Մենք մանկատան երեխաների համար բնակարաններ ենք գնում և շատ ճիշտ ենք անում, բայց ես ուզում եմ ասել, որ մեծ հաշվով այսպիսի որոշման հետ հայեցակարգային խնդիր ունեմ ռազմավարական առումով։ Որովհետև ես կնախընտրեի, որ այս 1 միլարդ 900 միլիոն դրամը սկզբում ծախսված լիներ իրենց կրթության վրա, որպեսզի այսօր իրենք ոչ մեկի կարիքը չունենային, այսօր գնային, օրինակ, IT ոլորտում 100 տոկոսով երաշխավորված աշխատանք ունենային, վարձով ապրեին 6 ամիս, մեկ տարի և իրենց վաստակած աշխատանքով հիպոթեքային վարկ վերցնեին, բնակարան գնեին։ Այսօր այսպիսի վերաբերմունք չենք կարող ունենալ, որովհետև 20 տարի առաջ օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառով այս քաղաքականությունը չի վարվել․․․Բնակարան տվեցինք, հետո ի՞նչ է լինելու, սա է ամենակարևոր խնդիրը։ Մենք ինչ երաշխիք ունենք, որ այդ մարդիկ այդ բնակարանը չեն վաճառելու, ստիպված հետո ինչ-ինչ կարիքներ լուծեն։ Սա մենք անում ենք այնքանով, որ մենք մեզ համար հանգիստ լինենք»,- նշեց նա։
Բացի այդ, Կառավարությունը 270 միլիոն դրամ հատկացրեց նախարարությանը, որպեսզի համայնքային փոքր տներ և սոցիալական բնակարաններ գնի այն քաղաքացիների համար, որոնց 18 տարին լրացել է, սակայն շարուանկում են բնակվել մասնագիտացված մանկատանը կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձանց խնամքի հաստատություններում։
Զարուհի Բաթոյանի հաղորդմամբ՝ նախարարությունը նախատեսում է գնել և կահավորել հինգ տուն և հինգ բնակարան 18 տարին լրացած, հաշմանդամություն ունեցող շուրջ 60 մարդու համար։
145 միլիոն դրամ հատկացվեց նաև տուն-ինտերնատների և խնամքի կենտրոնների գույք և սարքավորումներ գնելու համար, 270 միլիոն դրամ՝ նախարարության շենքերի և բնակարանների ձեռքբերմանն ու կահավորմանը, 43 միլիոն դրամ էլ՝ «Խարբերդի մասնագիտացված մանկատուն» շինարարական աշխատանքներին, իսկ 22 միլիոն դրամ՝ նախարարության ենթակայության կազմակերպություններում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների նախագծանախաշվային փաստաթղթերի կազմմանը։

1․9 млрд драмов – на покупку жилья для выпусников детдомов
Правительство выделило министерству труда и по социальным вопросам 2 млрд 380 млн драмов из резервного фонда на реализацию ряда программ.
Самая крупная сумма – 1 млрд 900 млн драмов – будет направлена на реализацию программы “Обеспечение жильем выпускников детдомов”. Как отметила министр труда и по социальным вопросам Заруи Батоян, подобная программа до сих пор не осуществлялась. По словам министра, бенефициарам будут выданы сертификаты на покупку квартир стоимостью 6 млн 300 тыс. драмов.
Премьер-министр Никол Пашинян, касаясь этого проекта, сказал: “Это очень важный проект. Но я хочу отметить следующее. Мы покупаем квартиры для выпускников детдомов и правильно делаем. Но должен сказать, что в стратегическом плане я вижу в этом решении концептуальную проблему. Я бы предпочел, чтобы эта сумма – 1 млрд 900 млн драмов – сперва была бы потрачена на их образование, чтобы сегодня они не нуждались в чьей-либо помощи, а получили, скажем, в сфере ИТ гарантированную на сто процентов работу, полгода или год снимали жилье, взяли бы на свою зарплату ипотечный кредит и купили квартиру. Но сегодня мы не можем проявить такой подход, потому что 20 лет назад по объективным или субъективным причинам подобная политика не проводилась… Ну дадим мы им квартиры, а что потом? Вот самая главная проблема. Какая гарантия, что им не придется продать это жилье для решения каких-то насущных проблем?”- сказал Пашинян.
Правительство также выделило министерству 270 млн драмов на покупку в общинах небольших домов и социальных квартир для граждан, которым уже исполнилось 18 лет, но которые продолжают жить в специализированных детдомах или заведениях по уходу за лицами с психическими проблемами.
Заруи Батоян сообщила, что министерство планирует купить и обустроить пять домов и пять квартир для 60 таких лиц.