Մանե Թանդիլյանն առաջարկում է, որ բոլոր համայնքապետերը եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնեն
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանն առաջարկում է, որ բոլոր համայնքապետերը եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնեն: Պատգամավորը փոփոխություններ է առաջարկում «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում: Տեղեկացնենք, որ գործող կարգավորման համաձայն` հայտարարագիր ներկայացնող համայնքապետերի թիվը սահմանափակված է համայնքի բնակչի թվով, և այն համայնքների ղեկավարները, որտեղ բնակչությունը չի գերազանցում 15 հազարը, հայտարարագիր չեն ներկայացնում: Պատգամավորն առաջարկում է օրենքի կարգավորումից հանել այս շեմը եւ բոլոր համայնքապետերին պարտավորեցնել հայտարարագիր ներկայացնել:
«Համայնքապետերը բյուջեի առումով շատ ավելի լայն հնարավարություններ ունեն, քան շատ դեպքերում այն պաշտոնյաները, որոնք հայտարարագիր են ներկայացնում: Եվ հաշվի առնելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարտահրավերը` կարծում եմ, որ այս փոփոխությունները հնարավորություն կտան կանխարգելել կոռուպցիոն չարաշահումները»,- ասաց Թանդիլյանը:
Թանդիլյանի խոսքով` այժմ հայտարարագիր է ներկայացնում 3200 հանրային ծառայող, օրենսդրական փոփոխության արդյունքում նրանց թիվը 483-ով կավելանա:
Պատգամավորի ներկայացմամբ` կան 500 մլն դրամից ավելի բյուջե ունեցող համայնքներ, որոնց համայնքապետերը հայտարարագիր չեն ներկայացնում:
Նախագծի հարակից զեկուցող, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն իր աջակցությունը հայտնեց Թանդիլյանի նախագծին` ասելով, որ այն ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
«Պետական բյուջեից դուրս եկող ցանկացած լումա պետք է հայտարարագրվի, այդ առումով նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն: Հայտարարագրման ինստիտուտն է´լ ավելի պետք է զարգանա»,-ասաց Վարդանյանը:
Արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանն էլ փոխանցեց Կառավարության դրական կարծիքը նախագծի վերաբերյալ` ասելով, որ այն համահունչ է Կառավարության որդեգրած քաղաքականությանը:
«Ձեռնարկելու ենք հաջորդական քայլեր` հնարավորինս ընդլայնելու հայտարարատու անձանց շրջանակը: Եթե ներկայումս հայտարարատու անձինք են համարվում պաշտոնատար անձը, նրա ամուսինը, անչափահաս զավակը, համատեղ բնակվող ֆիզիկական անձը, ապագայում հայտարարատու անձ կլինեն նաև պաշտոնատար անձի հայրը, մայրը, քույրը, եղբայրը` անկախ նրանից` համատեղ են բնակվում, թե ոչ»,- ասաց փոխնախարարը:
Նախագծի հեղինակ Մանե Թանդիլյանի խոսքով` ընդունվելու դեպքում փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2020 թվականին, հետևաբար բոլոր համայնքապետերը 2019 թվականի համար հայտարարագիր պետք է ներկայացնեն, ինչը կոռուպցիոն առումով կանխարգելիչ նշանակություն կարող է ունենալ:

Мане Тандилян предлагает, чтобы все руководители общин представляли декларации о доходах
Депутат парламентской фракции “Светлая Армения” Мане Тандилян выступила с предложением обязать всех руководителей общин представлять декларации об имуществе и доходах. Эта инициатива потребует внесения изменений в закон РА “Об общественной службе”. Дело в том, что по действующему законодательству представление деклараций главами общин обусловлено численностью проживающего там населения. Руководители общин, число жителей которых не превышает 15 тысяч, не представляют декларации. Депутат предлагает отменить этот порог.
“В плане бюджета главы общин имеют гораздо больше возможностей, чем многие должностные лица, которые обязаны представлять декларации. Кроме того, в рамках борьбы с коррупцией эти изменения позволят предотвратить коррупционные злоупотребления”,- отметила Мане Тандилян.
По словам депутата, есть общины с бюджетом более 500 млн драмов, однако их руководители не представляют декларации.
Сопутствующий докладчик по проекту, председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян поддержал проект М.Тандилян, отметив, что он получил положительное заключение.
В свою очередь замминистра юстиции Србуи Галян сообщила о положительном мнении правительства, отметив, что данный проект созвучен проводимой ими политике.
“Мы предпримем последовательные шаги по максимальному расширению круга лиц, обязанных представлять декларации. Если в настоящее время декларации представляют должностные лица, их мужья и жены, несовершеннолетние дети, проживающие совместно с ними физические лица, то в будущем в этот круг войдут также родители должностного лица, его брат и сестра, независимо от того, проживают они совместно или нет”,- сказала С.Галян.
Автор проекта Мане Тандилян сообщила, что в случае принятия поправок они вступят в силу в 2020 г. Следовательно все руководители общин должны будут представить декларации за 2019 г., что может иметь предупредительное значение в плане коррупции.