ԱԳՆ հայտարարությունը Սիրիայի Դեր Զորի նահանգում կատարված ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ
Արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ անդրադարձել է Սիրիայում Կամիշլիի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հովսեփ քահանա Պետոյանի ու նրա հոր՝ Հանա Աբրահամ քահանա Պետոյանի սպանությանը: Ստորեւ ներկայացնում ենք հայտարությունն ամբողջությամբ.
«Խստորեն դատապարտում ենք Սիրիայի Դեր Զորի նահանգում կատարված ահաբեկչական գործողությունը, որի արդյունքում դաժանաբար սպանվել են Կամիշլիի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հովսեփ քահանա Պետոյանն ու նրա հայրը՝ Հանա Աբրահամ քահանա Պետոյանը, վիրավորվել է եկեղեցու սարկավագը:
Հոգևորականների կյանքն ընդհատվեց այն պահին, երբ նրանք ծառայություն էին մատուցում պատերազմից հյուծված Դեր Զորի համայնքին։ Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ հոգևորականների սպանության պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻԼԻՊ ահաբեկչական կազմակերպությունը:
Վերջին ամսվա ընթացքում Սիրիայի հյուսիս-արևելքում իրականացվող ռազմական ներխուժումը և դրա արդյունքում ակտիվացած ահաբեկչական գործունեությունը հատկապես խոցելի են դարձնում քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում ազգային և կրոնական փոքրամասնություններին։ Ինքնության հողի վրա շարունակվող հետապնդումներն ու սպանությունները վճռականորեն պետք է դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից։
Մեր խորին ցավակցություններն ու զորակցությունն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին, Սիրիայի Հայ կաթողիկե համայնքին և ողջ սիրիահայությանը՝ մաղթելով ուժ, տոկունություն և ոգու ամրություն:
Հայաստանը շարունակելու է մարդասիրական աջակցությամբ իր ներդրումը բերել Սիրիայում մարդասիրական իրավիճակի կայունացման գործին»։

Armenia Condemns Killing of Two Armenian Priests in Syria
We condemn in the strongest terms the terrorist act committed in Deir ez-Zor province of Syria, which claimed the lives of two priests - a father and a son - Pastor of the Armenian Catholic Community of Qamishli, Father Hovsep Petoyan and Father Hana Abraham Petoyan. A deacon of the church was also injured.
The two priests lost their lives while serving the war-torn community of Deir ez-Zor. According to various sources, the ISIL terrorist organization claimed responsibility for the killing of the priests.
The military invasion in the North-East of Syria last month and the subsequent resurgence of terrorist groups and their activities make the civilian population, including ethnic and religious minorities, particularly vulnerable. The ongoing identity-based persecutions and killings should be decisively condemned by the international community.
We express our deepest condolences and sympathy to the relatives of the victims, the Armenian Catholic community, and to all Syrian Armenians and wish them fortitude, endurance and strength of spirit in overcoming this tragic incident.
Armenia will continue its humanitarian support to contribute to the stabilization of the humanitarian situation in Syria.