Ովքեր են կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների թեկնածուները
Ազգային ժողովի քառօրյայի օրակարգում է կոռուպցիայի կանխարգելման նորաստեղծ հանձնաժողովի անդամների ընտրության հարցը: Հանձնաժողովը կազմված է հինգ անդամից` նախագահ և չորս անդամ: Հանձնաժողովի անդամների պաշտոնները ինքնավար պաշտոններ են: Հանձնաժողովն իր կազմից հանձնաժողովի անդամի լիազորությունների ժամկետով ընտրում է հանձնաժողովի նախագահ:
Թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն իշխանական և ընդդիմադիր խմբակցությունները, Կառավարությունը, Բարձրագույն դատական խորհուրդը:
Կառավարությունն առաջադրել է Լիլիթ Ալեքսանյանի թեկնածությունը, նա մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, աշխատել է «Էյչ-էս-բի-սի» բանկում:
Իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջադրել է Էդգար Շաթիրյանի թեկնածությունը: Նա իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է, դոցենտ, 2015-ից` Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամ:
«Բարգավաճ Հայաստանն» առաջադրել է Նարեկ Համբարձումյանի թեկնածությունը, որը մասնագիտությամբ իրավագետ է, աշխատել է ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում՝ որպես քննիչ, այդ թվում՝ կիբերհանցագործության քննության վարչությունում:
«Լուսավոր Հայաստանն» առաջադրել է Հայկուհի Հարությունյանի թեկնածությունը, վերջինս մասնագիտությամբ իրավագետ է, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի նախագահն է, համագործակցել է մի շարք տեղական ու միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Բարձրագույն դատական խորհուրդն էլ առաջադրել է Արամայիս Փաշինյանի թեկնածությունը: Նա «Ջինիշյան» հիմնադրամի ֆինանսական ղեկավարն է, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի մասնագիտացում ունի:
Տեղեկացնենք, որ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ կարող է նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, բարձրագույն կրթությամբ և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք, ով ունի առնվազն հինգ տարվա աշխատանքային փորձ, որից առնվազն երեք տարին՝ քաղաքական, ինքնավար, վարչական կամ օրենքով ստեղծված պետական մարմնի անդամի պաշտոններում կամ կազմակերպման, ղեկավարման, վերահսկման, համակարգման գործառույթներ ունեցող այլ պաշտոններում:
Հանձնաժողովի անդամներից առնվազն մեկը պետք է ունենա բարձրագույն իրավաբանական, առնվազն մեկը` բարձրագույն տնտեսագիտական կրթություն:

Кто выдвинут кандидатом в члены Комиссии по предупреждению коррупции
В повестку 4-дневного заседания Национального Собрания вошел вопрос избрания членов новосозданной Комиссии по предупреждению коррупции. Комиссия будет состоять из пяти членов, включая председателя. Последний избирается из числа членов комиссии.
Право выдвигать кандидатов в состав новой Комиссии имеют властные и оппозиционные парламентские фракции, правительство, Высший судебный совет.
Правительство предложило кандидатуру Лилит Алексанян. Она экономист, работала в банке HSBC.
Кандидатом правящей фракции “Мой шаг” стал кандидат юридических наук, доцент Эдгар Шатирян. Последний с 2015 г. входит в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц.
Фракция “Процветающая Армения” выдвинула кандидатуру Нарека Амбарцумяна. По специальности Амбарцумян юрист, работал следователем в различных подразделениях Полиции, в том числе в управлении по расследованию киберпреступлений.
Кандидатом фракции “Просвещенная Армения” стала правовед Айкуи Арутюнян. Она занимала должность председателя общественной организации “Защита прав без границ”, сотрудничала также с рядом местных и международных организаций.
Высший судебный совет предложил кандидатуру Арамаиса Пашиняна. Он специалист по бухгалтерскому учету и аудиту, работает финансовым руководителем фонда “Джинишян”.
Отметим, что членом Комиссии по предупреждению коррупции может быть избран только гражданин Республики Армения, имеющий высшее образование, владеющий армянским языком и имеющий как минимум пятилетний стаж работы, три из которых в должности члена политического, автономного, административного или созданного по закону государственного органа или в других должностях, имеющих организационную, руководящую, контрольную функции.
Как минимум один из членов Комиссии должен иметь высшее юридическое, а как минимум двое – высшее экономическое образование.