Ալեքսանդրը երազում է տավիղ և աշխարհի երաժշտական գործիքների ցուցասրահ ունենալ
35-ամյա Ալեքսանդր Մկրտչյանն արդեն 16 տարի ամեն ջանք ու միջոց գործադրում է` ձեռք բերելու տարբեր ազգերի, երկրների և մշակույթների երաժշտական գործիքներ։ 400 տեսակի տարբեր գործիքներ, ընդհանուր` 600 կտոր, տեղ են գտել Երևանի Միրաքյան փողոցի նրանց տանը և հետզհետե սկսել փոխարինել տան կահույքին։ Դեռևս 70 կտոր էլ Մոսկվայում է հավաքվել, որը համալրելու է հավաքածուն։
Ալեքսանդրը Երևան է տեղափոխվել Գորիսից, որտեղ փոքր տարիքում կլառնետի դասերի է հաճախել, բայց հասկացել է, որ իրեն ոչ միայն կլառնետն է հետաքրքրում, այլ երաժշտական բոլոր գործիքներն ու դրանց հնչողությունը։ Հենց Գորիսում էլ սկսել է հավաքել, իսկ Երևանում բնակություն հաստատելուց հետո գործիքները տեղափոխել է նոր բնակավայր։
«Մեր տան անդամներն են»,- ծանոթացնում է Ալեքսանդրի մայրը՝ տիկին Լենան։
Ալեքսանդրն ափսոսում է, որ նոր և մեծ գործիքների համար այլևս տեղ չունի։ Դրանք միլիմետրերի հեռավորությամբ ու խնամքով կախված են պատերից, դասավորված սենյակի ողջ տարողունակությամբ։
«Հեռուստացույցն էլ մեծ էր, փոխեցինք փոքրով, որ գործիքներին տեղ մնա»,- պատմում է նա։
Չափերով համեմատաբար մեծ գործիքներին բաժին է հասել նկուղային հարկը։ Եթե տանը տեղ ունենար, Ալեքսանդրն արդեն իրականացրած կլիներ իր մյուս երազանքը՝ տավիղ (արֆա) կգներ։
Հարվածային որոշ գործիքներ վնասվել են ոչ կայուն ջերմաստիճանից, խոնավությունից և չորությունից, պատռվել են, որոշ գործիքներ, որոնք կաշվե իրեր են պարունակում, նույնպես հատուկ խնամք են պահանջում, իսկ փայտե գործիքները Արլեքսանդրը յուղերով է մշակում։ Ստեղնաշարային գործիքները նույնպես նկուղում են, որտեղ տուփերով դեռ պահվում են համեմատաբար շուտ փչացող գորիծիքները։
«Բոլոր գործիքներն էլ սիրում եմ, բայց թավջութակը թավշյա ձայն ունի, ավելի շատ եմ սիրում։ Իրեն որպես կնոջ են բնութագրում, տեսքով էլ կնոջ է նման, բայց ես հնչողությունն եմ սիրում»,- կարծես արդարանում է Ալեքսանդրը։ Թավջութակը նրա գործիքների հավաքածուում ամենահինն է, սակայն նույնպես նկուղում է հանգրվանել, այն պատի հետևում, որտեղ տիկին Լենան խաշի կաթսաներն էր դրել գազօջախի կրակի վրա։
Ուրիշ ճար չունեն, մեծ ընտանիք է ապրում տանը՝ Ալեքսանդրը կնոջ եւ երեխաների հետ, եղբայրն իր ընտանիքով և ծնողները։ Կրտսեր եղբայրը վերջերս է տեղափոխվել։ Մինչ այդ երեք եղբայրներն էլ իրենց ընտանիքներով բնակվել են նույն տանը։
Ալեքսանդրն ուզում է, որ թե´ իր, թե´ եղբայրների երեխաները սիրեն և զբաղվեն իր գործիքներով, այսինքն՝ նվագեն։ Որդին արդեն կատարում է նրա ցանկությունը. Մոնթեն հարվածային գործիքներով է հետաքրքրված, նվագում է միանգամից երկուսի վրա՝ դհոլի և թմբուկի։
Ալեքսանդրը Կենտրոնական բանկում վարորդ է աշխատում եւ գործիքներն իր աշխատավարձով է գնում։ Ընտանիքի մյուս անդամները նույնպես ներդրումներ են կատարում։
«Ես իմ թոշակից ամսական 20 հազար դրամ տալիս եմ գործիքի համար»,- ասում է տիկին Լենան։
Գործիքներից յուրաքանչյուրը ձեռք բերման իր պատմությունն ունի։ Այդ հարցում Ալեքսանդրին օգնում են ընկերները` տարբեր երկրներից։ Ինտերնետ-կայքերից գնված գործիքները հաճախ Հայաստան չեն առաքում, Ալեքսանդրի մոսկվայաբնակ ընկերը հավաքում է դրանք ու հարմար փոխադրամիջոցի դեպքում ուղարկում Հայաստան։ Երբեմն մաքսատանն են խոչընդոտներ լինում, բայց այդ հարցին էլ Ալեքսանդրը լուծում գտել է՝ մասնատում է գործիքը դետալների, անցկացնում, հետո տանը կրկին հավաքում, հին տեսքին բերում։
Ալեքսանդրը նախկինում մի քանի անգամ դիմել է Մշակույթի նախարարությանը, որպեսզի աջակցեն տարածքի հարցում, ցուցասրահի և թանգարանի վերածեն նրա հավաքածուն, բայց պատասխան-առաջարկ է ստացել դրանք նվիրատվության ձեւով փոխանցել նախարարությանը, որը և ինքնուրույն կտնօրինի գործիքները՝ ըստ անհրաժեշտության կբաշխի դպրոցներին և թանգարաններին։ Սակայն Ալեքսանդրը մեծ դժվարությամբ հավաքած գործիքները չի ուզում մասնատել, այլ ուզում է իր ողջ փնջով դրանք ներկայացնել հանրությանը՝ զբոսաշրջիկներին, երեխաներին և բոլոր հետաքրքրվողներին։
Իշխանափոխությունից հետո տարածքի տրամադրման խնդրանքով այս տարվա մայիսին՝ 2800-ամյակի այգու բացման ժամանակ, Ալեքսանդրը նամակ է հանձնել նաև քաղաքապետ Հայկ Մարությանին։ Որևէ արձագանք չի եղել։
Ալեքսանդրն ասում է, որ ռեստորանների, սրճարանների սեփականատերերից առաջարկներ է ստացել որոշ գործիքներ իրենց մոտ ցուցադրել, սակայն չի ցանկանում դրանք բիզնես նախագծերին ծառայեցնել և մաս-մաս ցուցադրել: Նրա ցանկությունն է` իր հավաքածուի ցուցադրությունը մշակութային կենտրոնի վերածել, որը կծառայի բոլորը։ Ասում է` իր ներդրումը հավաքած գործիքներն են, քաղաքապետարանին մնում է միայն որևէ տարածք հատկացնել, մնացած բոլոր գործերն ինքնուրույն կկազմակերպի, պատրաստ է առանց վարձատրության համակարգել այդ կենտրոնի գործունեությունը։
Առայժմ դրանք հավաքել է իրենց փոքր տանը, բայց հույս ունի, որ մի օր կլոր ու ընդարձակ դահլիճում իր երաժշտական գործիքները խնամքով կտեղադրվեն և կարձագանքեն յուրաքանչյուր այցելուի ամենաաննշան ձայնին։

Александр мечтает о создании музея для своей коллекции музыкальных инструментов
35-летний Александр Мкртчян уже 16 лет не жалеет усилий и денег на приобретение музыкальных инструментов, представляющих различные народы, страны и культуры мира. У него уже собралось 400 видов инструментов, в общей сложности 600 экземпляров. Коллекция разместилась в доме Александра на улице Миракяна в Ереване, вытеснив оттуда всю мебель. Еще 70 инструментов находятся в Москве, и они тоже пополнят коллекцию.
Александр переехал в Ереван из Гориса. В детстве он учился играть на кларнете, но вскоре понял, что его интересует не только кларнет, но и другие музыкальные инструменты, их звучание. Именно в Горисе Александр начал собирать инструменты, а перебравшись в столицу, перевез сюда и свою коллекцию. “Это члены нашей семьи”,- говорит о музыкальных инструментах мать Александра Лена.
Александр очень жалеет о том, что для больших инструментов в доме уже не осталось места. Все экспонаты аккуратно развешаны на стенах буквально в миллиметре друг от друга, расставлены по всей комнате.
“Чтобы найти место для инструментов, пришлось заменить большой телевизор на маленький”,- рассказывает наш собеседник. Более крупные по размерам инструменты приходится хранить в подвале. Если б в доме осталось место, Александр обязательно осуществил бы свою мечту – приобрел арфу.
Из-за нестабильных условий в доме некоторые ударные инструменты повредились, в частности порвалась кожаная мембрана. Что касается деревянных инструментов, то их Александр обрабатывает маслами. В подвале находятся и клавишные. Инструменты, которые портятся относительно быстро, хранятся здесь в коробках.
“Мне нравятся все инструменты, однако виолончель имеет особый бархатный звук, который я люблю больше всего. Этот инструмент можно сравнить с женщиной, которую он напоминает даже внешне. Но мне нравится именно звук”,- смущаясь, говорит Александр.
В его коллекции самым старым инструментом является именно виолончель, но и ее приходится хранить в подвале. Другой возможности просто нет.
В доме живет огромная семья: Александр с женой и детьми, брат со своей семьей и их родители. Младший брат переехал отсюда недавно. До этого все три брата со своими семьями жили в этом доме.
Александр очень хочет, чтобы его дети и племянники полюбили инструменты и захотели на них играть.
Сын Монте уже интересуется ударными, играет сразу на двух – дголе и барабане.
Александр работает водителем в Центральном банке. Инструменты покупает на свою зарплату. Деньги в пополнение коллекции вкладывают и другие члены семьи.
“Каждый месяц я отдаю с пенсии 20 тысяч на покупку инструмента”,- говорит Лена.
Каждый инструмент имеет свою историю приобретения. В этом вопросе Александру очень помогают друзья из разных стран. Купленные с интернет-сайтов инструменты часто не удается пересылать в Армению. Поэтому проживающий в Москве друг Александра собирает их и при удобном случае отправляет в Ереван. Иногда трудности возникают на таможне, но Александр нашел выход и для таких ситуаций: он разбирает инструмент на детали, а дома вновь его собирает.
Александр несколько раз обращался в Министерство культуры за помощью в создании музея для его коллекции, но получил предложение передать ее в дар Минкульту, который уже самостоятельно распорядится инструментами, распределив их по музыкальным школам и музеям. Однако Александр не хочет разбивать на части собранную с таким трудом коллекцию. Он хочет целиком представить ее туристам, детям, всем интересующимся.
После смены власти в мае этого года Александр во время открытия в Ереване сквера в честь 2800-летия армянской столицы передал мэру Айку Марутяну письмо, но ответа так и не получил.
Владельцы ресторанов и кафе предлагали коллекционеру демонстрировать у них некоторые инструменты, но он не хочет, чтобы экспонаты его коллекции использовались в бизнес-проектах.
Александр очень хочет, чтобы вся его коллекция инструментов была выставлена в созданном специально для нее культурном центре, который будет служить всей общественности.
Мэрии нужно только выделить помещение, всю остальную работу Александр берет на себя.
Пока же собранные Александром музыкальные инструменты хранятся в их небольшом доме, но он очень надеется, что когда-нибудь ему удастся представить всю коллекцию в просторном зале, где посетители смогут услышать звучание каждого инструмента.