Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ կալանքի միջնորդություն է ներկայացվել և հետախուզում հայտարարվել
Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել, միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Տեղեկությունը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 25-ին ՀՔԾ-ն հայտնել է Կոստանյանին «Մարտի 1-ի գործով» որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ նրան առաջարկվել է 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալ՝ մեղադրանք առաջադրելու համար:
Գևորգ Կոստանյանը, որը հայտնում է, թե Մոսկվայում է, ողջամիտ չի համարում 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալու պահանջը, իսկ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ եթե Կոստանյանը 48 ժամվա ընթացքում չներկայանա, ՀՔԾ-ն կիրականացնի օրենքով իրեն վերապահված գործողություններ:
Կոստանյանին ՀՔԾ հրավիրելու մասին հայտնի է դարձել դեռևս սեպտեմբերի 26-ից: Այդ ժամանակ, ՀՔԾ-ի փոխնցմամբ, Կոստանյանն ասել է, որ գտնվում է արտերկրում և 15-ից 20 օրվա ընթացքում կվերադառնա:

ССС представила ходатайство об аресте Геворка Костаняна. Он объявлен в розыск
Специальная следственная служба объявила в розыск бывшего генпрокурора РА Геворка Костаняна, а также обратилась в суд с ходатайством об избрании в отношении него ареста в качестве меры пресечения.
Эту информацию в беседе с Hetq.am подтвердила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
25 ноября Специальная следственная служба сообщила о том, что Геворк Костанян привлечен к делу о событиях 1 марта 2008 г. в качестве обвиняемого, ему предложено в течение 48 часов явиться в ССС для предъявления обвинения.
Геворк Костанян, который сообщил, что находится в Москве, назвал это требование неразумным. Между тем начальник ССС Сасун Хачатрян заявил журналистам, что если Костанян не явиться в течение установленного срока, то в отношении него будут осуществлены все предусмотренные законом действия.
О том, что ССС намерена пригласить Костаняна, было известно еще 26 сентября. Тогда Костанян сказал, что находится за границей и в течение 20 дней вернется в Армению, сообщает Специальная следственная служба.
Напомним, что 25 сентября ССС распространила заявление о предъявлении обвинения бывшему начальнику Полиции РА Алику Саргсяну, в котором упоминались также имена Геворка Костаняна и бывшего заместителя начальника Полиции Геворка Мгеряна.