Հայաստան է այցելել Ավստրիայի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը
Հայաստան-ԵԱՀԿ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 26-ից 27-ը ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոն է այցելել Ավստրիայի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՊՆ-ն, այցի հիմնական նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ՀՀ ՊՆ թեժ գծի տեխնիկական և հետազոտական հնարավորություններին, ինչպես նաև գնահատել թեժ գծի օպերատորների վերապատրաստման կարիքները՝ նախնական դասընթացի և քննարկումների միջոցով: Քարտեզագրված կարիքների հիման վրա կմշակվի ՀՀ ՊՆ ՄԻԲԿ զարգացման նպատակային ծրագիր` «Հետազոտություններ և մեթոդաբանություն» և «Կրթություն և վերապատրաստումներ» հիմնական ուղղություններով:
Հայաստան-ԵԱՀԿ համագործակցության ծրագրի ընդհանուր նպատակն է ամրապնդել ժողովրդավարական վերահսկողությունն անվտանգության ոլորտի նկատմամբ: Ավստրիայի պաշտպանության դաշնային նախարարությունը ծրագրի գործընկերներից մեկն է և պատրաստակամ է աջակցել ՀՀ ՊՆ թեժ գծի կարողությունների զարգացմանը:

As part of the Armenia-OSCE Cooperation Program, an Austrian Ministry of Defense delegation visited the Human Rights and Welfare Center of Armenia’s Ministry of Defense on November 26-27.
The main purpose of the visit was to get acquainted with the technical and research capabilities of Armenia’s Defense Ministry hotline, as well as to assess the training needs of hotline operators through initial training and discussions.
Based on the mapped needs, a Target Development Plan of Armenia’s Defense Ministry will be developed, focusing on “Research and Methodology” and “Education and Training”.
The overall goal of the Armenia-OSCE Partnership Program is to strengthen democratic oversight of the security sector. The Austrian Federal Ministry of Defense is one of the partners of the project and is ready to support the development of the capacity of the RA MoD Hotline.