ԱԳՆ հայտարարությունը` շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ
Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարությունն է տարածել շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտումը, որի հետևանքով ծանր վիրավորում է ստացել Արցախի ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանը: Դիպուկահարի կրակի հետևանքով տեղի ունեցած այս միջադեպին չի նախորդել իրավիճակի որևէ լարում, ինչը ի ցույց է դնում, որ ադրբեջանական կողմից առկա է հրադադարը խախտելու միտումնավոր փորձ:
Նման միջադեպերը լրջորեն վնասում են խաղաղ գործընթացին և հակասում խաղաղության համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու շուրջ պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Անգամ ներքաղաքական նոր զարգացումների պայմաններում Ադրբեջանը պետք է հավատարիմ մնա իր հանձնառություններին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո անցկացվելիք հերթական նախարարական հանդիպմանն ընդառաջ տեղի ունեցած այս միջադեպն ավելի է ընդգծում հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման առաջնահերթությունը, այդ թվում՝ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման միջոցով:

Armenia has strongly condemned yesterday’s shooting, by Azerbaijani sniper fire, of Armenian soldier Rafayel Azizyan who was serving at an Artsakh military base.
Azizyan is listed in serious but stable condition.
A statement released by Armenia’s Ministry of Defense calls the shooting “unprovoked” and a “deliberate attempt by Azerbaijan to violate the ceasefire".
“Such incidents gravely hinder the peace process and contradict the agreements reached with the mediation of the Minsk Group Co Chairs, aimed at creating an environment conducive to peace. Even amidst the new domestic developments, Azerbaijan should uphold its commitments,” the statement reads.
The ministry underlines that the incident occurred ahead of the next ministerial meeting to be held under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.