Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Աբովյանում մասնակցում է «Էյ Դի Էմ Դայմոնդս» ադամանդի վերամշակման նոր գործարանի բացման արարողությունը։
Վերակառուցված շենքում ընկերությունն ունի 3600 քմ արտադրական տարածք, 700 աշխատակիցներ ունենալու հնարավորություն: Ծրագրի իրականացման համար կատարվել է շուրջ 3,5 մլն դոլարի ներդրում: Պլանավորվում է 2020թ. արտահանման ծավալները հասցնել մինչև 100 մլն դոլարի:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել ընկերությունում՝ ծանոթացել ադամանդի վերամշակման գործընթացին և առաջիկա ծրագրերին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ոլորտի զարգացումը մեր երկրում և նշել, որ կառավարությունն իր գործիքակազմերի շրջանակում պատրաստ է ցուցաբերել համապատասխան օժանդակություն:
Ընկերությունն աշխատում է սեփական հումքով՝ կիրառելով Հնդկաստանի փորձը, որը թույլ է տալիս ադամանդի նիստավորման գործընթացն իրականացնել ցանկացած հեռավորության վրա գտնվող տարբեր վայրերում:
Ընկերության ղեկավարի խոսքով՝ այս փորձի կիրառումը Հայաստանում հնարավորություն է տալիս աշխատատեղեր ստեղծել հեռավոր մարզերում՝ այնտեղ, որտեղ կա զբաղվածության խնդիր, լուծելով սոցիալական կարևորագույն հարց: Ընկերությունում գործում է նաև հաշմանդամների արտադրամաս, որը ընդլայնվելու է:

Премьер-министр Никол Пашинян в Абовяне присутствовал на церемонии открытия ювелирного завода “ADM Diamonds”. В отремонтированном здании компании есть производственная территория в 3600 кв.м. для 700 сотрудников. Для реализации проекта инвестировано около 3,5 млн долларов. Планируется в 2020 году увеличить объемы экспорта до 100 млн долларов.
Премьер-министр прошелся по территории компании, ознакомился с процессом переработки алмазов и предстоящими проектами компании. Никол Пашинян отметил важность развития сферы в нашей стране и отметил, что правительство в рамках своего инструментария готово оказать соответствующую помощь.
Компания работает на собственном сырье, используя опыт Индии, что позволяет производить шлифовку алмазов в разных местах, находящихся на любом расстоянии.
По словам руководителя компании, применение этого опыта в Армении позволяет создавать рабочие места в отдаленных областях, где существует проблема трудоустройства, решая таким образом важнейшую социальную проблему. В компании также есть цех для работы лиц с ограниченными возможностями, который будет расширен.