Ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալի ունեցվածքը
Կարեն Բրուտյանը ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնում է 2018թ. մայիսից: Մինչ այդ նա կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալն էր:
Որպես պաշտոնատար անձ նա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր: Ըստ այդ հայտարարագրերի` Կարեն Բրուտյանը զգալի կարողություն ունեցող պաշտոնյաներից է:
2018թ. տարեկան հայտարարագրի համաձայն` Կ. Բրուտյանի եկամուտը կազմել է 54 մլն 440 հազար դրամ, 70 հազար դոլար և 5 հազար եվրո: Եկամուտների մեջ ներառված են պաշտոնյայի 35 մլն դրամ և 5 հազար եվրո վարկերը, ինչպես նաև 70 հազար դոլար արժողության գույքի նվիրատվությունը: Եկամուտների մնացած մասը գոյացել է աշխատավարձից կամ դրան հավասարեցված այլ վճարներից:
Քանի որ եկամուտների աղբյուրները գաղտնի են, պարզաբանում ստանալու նպատակով դիմեցինք Կարեն Բրուտյանին: Վերջինս ասաց, որ 70 հազար դոլար նվիրատվությունը, որը բնակարան է և հողամաս, ստացել է դատական վեճի արդյունքում: Կնքել են հաշտության համաձայնություն, և իրեն հասանելիք գույքը նվիրատվության կարգով հանձնել են իրեն:
«17 տարեկանից անընդմեջ աշխատում եմ. 1993-1998թթ., համալսարանում սովորելուն զուգահեռ, զբաղվել եմ առևտրի կազմակերպմամբ, որը հետագայում փոխանցել եմ հորս կառավարմանը, որը հետագայում որպես գործող բիզնես վաճառվել է: 1998-2011թթ. աշխատել եմ ֆինանսների նախարարությունում, որից 11 տարին` վարչության պետի պաշտոնում»,-ասում է Կարեն Բրուտյանը:
Նշենք, որ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալի հաշվին առկա է նաև զգալի չափի գումար: Մասնավորապես, նա հայտարարագրել է 26 մլն 500 հազար դրամ, 65 հազար դոլար և նույնքան էլ եվրո: Ունեցել է նաև հանձնած փոխառություն՝ 55 հազար եվրոյի չափով, որը 2018-ին վերադարձվել է:
«2011-2016թթ. թողել եմ պետական ծառայությունը՝ խորհրդատվության պայմանագրեր կնքելով տարբեր կազմակերպությունների հետ: Հանդիսանալով պետական ֆինանսների և պետական գնումների անհատ խորհրդատու` լիարժեք ծանրաբեռնվածությամբ ներգրավվել եմ միջազգային և տեղական բազմաթիվ ծրագրերում: Այս ժամանակահատվածում օրական աշխատավարձիս չափը կազմել է 500-ից մինչև 1000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար՝ կախված առաջադրանքի շրջանակից, երկրից, տևողությունից: Ծառայությունները մատուցվել են համապատասխան պայմանագրերի հիման վրա, դրանք առկա են այդ կազմակերպություններում»,-ասում է Կարեն Բրուտյանը՝ տրամադրելով նաև այն կազմակերպությունների ցանկը, որոնց հետ պայմանագրային հիմունքներով աշխատել է:
Ըստ Կարեն Բրուտյանի՝ 2016թ. վերադարձել է հանրային ոլորտ՝ աստիճանաբար դադարեցնելով խորհրդատվության տրամադրումը: Այդ ընթացքում աշխատել է դատախազությունում, ՊԵԿ-ում և ֆինանսների նախարարությունում՝ մինչ օրս:
«Վերը նշված գործունեության արդյունքում կուտակված, ինչպես նաև ընտանիքիս անդամների, ներառյալ երջանկահիշատակ ծնողներիս կողմից ինձ փոխանցված գույքի վերաբերյալ տվյալները ինչպես նախկինում, այնպես էլ ներկայումս ամբողջությամբ արտացոլված են իմ հայտարարագրերում»,-հավելում է Կարեն Բրուտյանը:
Նշենք, որ 2017-ին Կ. Բրուտյանի եկամուտը կազմել է մոտ 13 մլն դրամ, 2016-ին՝ մոտ 8 մլն: Իսկ նշված տարիներին նրա հաշվին առկա դրամական միջոցները գրեթե նույն չափով պահպանվել են:
Դրամական միջոցների պակաս չունի նաև պաշտոնյայի կինը՝ Անի Սարգսյանը: Վերջինս 2018-ին ունեցել է 679 հազար դրամ եկամուտ, 2017-ին եկամուտ չի ունեցել, իսկ 2016-ին՝ մոտ 2 մլն դրամ:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, 2018-ին հայտարարագրել է 5 մլն դրամ, 35 հազար դոլար, 15 հազար եվրո: Նույն դրամական միջոցներն ունեցել է նաև 2016-2017 թվականներին: Անի Սարգսյանը 2016թ. 11 մլն 500 հազար դրամով գնել է նաև LEXUS RX 350 մակնիշի ավտոմեքենա:
«Կնոջս դրամական միջոցները և գույքը, ներառյալ հիշատակվող մեքենան գոյացել են մինչև մեր ամուսնությունը՝ ընտանեկան միջոցներից: Դրանց առաջացմանը ես մասնակցություն չեմ ունեցել, սակայն որպես փոխկապակցված անձ այդ միջոցները նույնպես հայտարարագրվել են: Եթե չեմ սխալվում, մեքենան գնվել և վաճառվել է նույն տարում, այդ իսկ պատճառով ազդեցություն չի ունեցել դրամական հոսքերի վրա»,-պարզաբանում է Կարեն Բրուտյանը:

Имущество и доходы первого заместителя министра финансов
Карен Брутян занимает пост первого заместителя министра финансов с мая 2018 г. До этого он был первым заместителем председателя Комитета госдоходов при правительстве РА.
Будучи должностным лицом, Брутян представил в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию об имуществе и доходах. Согласно этому документу, Карен Брутян владеет значительным имуществом.
Так, в 2018 г. он зарегистрировал доходы в размере 54 млн 440 тыс. драмов, 70 тыс. долларов и 5 тыс. евро. Эти суммы образовались за счет кредитов Брутяна на сумму 35 млн драмов и 5 тыс. евро, а также полученного в дар имущества стоимостью 70 тыс. долларов. Остальную часть дохода составили зарплата и приравненные к ней платежи.
Поскольку источники доходов засекречены, то за разъяснениями мы обратились к самому чиновнику. По словам Брутяна, пожертвование в размере 70 тыс. долларов, представляющее собой квартиру и земельный участок, он получил в результате судебной тяжбы. Стороны заключили мировое соглашение, вследствие чего полагающееся ему имущество Брутян получил в дар.
“С 17 лет я беспрерывно работаю. В1993-1998 гг. параллельно учебе в университете занимался организацией торговли, которую потом передал в управление своему отцу. В дальнейшем этот действующий бизнес был продан. В 1998-2011 гг. работал в Министерстве финансов, причем 11 лет в должности начальника управления”,- рассказал Карен Брутян.
Отметим, что значительные суммы имеются и на банковских счетах первого замминистра финансов. Он, в частности, задекларировал 26 млн 500 тыс. драмов, 65 тыс. долларов и столько же евро. Брутян имеет и предоставленный займ в 55 тыс. евро, который в 2018 г. был возвращен.
“В 2011-2016 гг. я не состоял на госслужбе, работал консультантом в различных организациях. Являясь консультантом по государственным финансам и госзакупкам, я с полной нагрузкой участвовал в многочисленных международных и местных программах. В этот период моя зарплата составляла от 500 до 1000 долларов США в день в зависимости от характера задания, страны, продолжительности работы. Услуги оказывались на основе соответствующих договоров, которые имеются в этих организациях”,- отметил Брутян, предоставив список организаций, в которых он работал на договорных началах.
В 2016 г. Карен Брутян вернулся в общественную сферу, постепенно отказавшись от предоставления консультативных услуг. В этот период он работал в прокуратуре, Комитете госдоходов, а теперь уже работает в Минфине.
“В моих предыдущих и нынешних декларациях отражены все данные о доходах и имуществе, которые я сумел накопить в результате вышеизложенной деятельности и которые передали мне члены моей семьи, включая моих покойных родителей”,- отметил Карен Брутян.
В 2017 г. доходы высокопоставленного чиновника составили около 13 млн драмов, в 2016-ом – около 8 млн. А имевшиеся у него на тот период денежные средства практически не претерпели изменений.
Значительные денежные средства имеет и жена первого К.Брутяна Ани Саргсян. В 2016 г. ее доход составил около 2 млн драмов, в 2018-ом - 679 тыс. драмов. В 2017-ом А.Саргсян не имела доходов.
Что касается денежных средств, то в 2018 г. жена первого замминистра финансов задекларировала 5 млн драмов, 35 тыс. долларов и 15 тыс. евро. Те же денежные средства имелись на ее счетах и в 2016-2017 гг. В 2016-ом А.Саргсян купила за 11 млн 500 тыс. драмов автомобиль “LEXUS RX 350”.
“Денежные средства и имущество моей супруги, включая упомянутый автомобиль, образовались до нашего брака, за счет семейных средств. К их образованию я не причастен, но поскольку являюсь взаимосвязанным лицом, то эти средства также были указаны в декларации”,- пояснил Карен Брутян.