Ն. Փաշինյան. «Կառավարության խնդիրն է՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ստեղծել իրենց տաղանդը բացահայտելու, զարգացնելու պայմաններ»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Ինչպես հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, իր խոսքում վարչապետը նախ նկատել է, որ դեկտեմբերի 3-ը հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրն է, որը սահմանված է ՄԱԿ-ի կողմից և նշվում է 1992 թվականից: «Այս տարվա կարգախոսն է՝ խթանելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությունը և առաջնորդությունը, գործելով 2030 զարգացման օրակարագում: Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված է հաշմանդամություն ունեցող 189 հազար 485 անձ, որից ավելի քան 8 հազարը երեխաներ են: Եվ ես ուզում եմ ձևակերպել, թե որն է հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ վարվող քաղաքականության մեր քաղաքական մոտեցումը:
Կարևոր է, որ Հայասատանի Հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ փոխվի հանրային վերաբերմունքը և ընկալումը հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ, որովհետև շատ դեպքերում հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ վերաբերմունքի առանցքային բաղադրիչը կարեկցանքի, գթասրտության զգացումն է: Սա, ինչպես շատ այլ դեպքերում, սխալ բանաձև է մարդկանց վերաբերմունքի նկատմամբ: Այստեղ կա ոչ միայն քաղաքական, այլև արժանապատվության, հնարավորությունների խնդիր, և որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, կարծում եմ նաև, որ մենք հաշմանդամություն ունեցող անձանց պետք է վերաբերվենք ոչ թե որպես բեռ պետության և հանրության կյանքում, այլ պետք է վերաբերվենք որպես մեծ պոտենցիալ և մեծ հնարավորություն:
Ընդհանրապես հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց մասին խոսելիս իմ առաջ պատկերվում է Սթիվեն Հոքինգի կերպարը, որն, ըստ էության, չունենալով նույնիսկ շարժվելու, խոսելու, հաղորդակցվելու հնարավորություն, 20-րդ և նաև 21-րդ դարի մեծագույն գիտնականներից մեկն է: Համոզված եմ, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց շրջանում առկա են տաղանդավոր գիտնականներ, տաղանդավոր գրողներ, տաղանդավոր արվեստագետներ, գործարարներ և բազմաթիվ այլ ոլորտների տաղանդ ունեցող բազմաթիվ մարդիկ: Հետևաբար, մեր քաղաքական խնդիրն է՝ ստեղծել պայմաններ, որպեսզի այդ մարդիկ իրենց տաղանդը նախ բացահայտելու, զարգացնելու և իրացնելու հնարավորություն ունենան:
Մեր գործունեությունն ու քաղաքականությունն այս առումով միտված պիտի լինի այս նպատակների իրագործմանը: Ընդ որում, ուզում եմ ևս մի այսպիսի բան ասել. երբ ես խոսում եմ հանրության շրջանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասին՝ ուզում եմ խոստովանել, որ ինքս անցել եմ այդ փոփոխության ճանապարհով: Ես հիշում եմ մեր առաջին հանդիպումն այժմ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանի հետ: Այն ժամանակ ես Ազգային ժողովի պատգամավոր էի և տարբեր հանգամանքների բերումով հարցը հասունացավ այնպես, որ ես պետք է զբաղվեմ հաշմանդամություն ունեցող անձանց մի շարք օրակարգերով, և երբ տիկին Բաթոյանն այդ հարցերով զբաղվող քաղաքացիական հասարակության ամենաակտիվ ներկայացուցիչներից էր և, օրինակ՝ դիմումներ կային, որոնցով բազմաթիվ մարդիկ ֆինանսական աջակցություն, հաշմանդամության նպաստի բարձրացում էին ակնկալում, և ես ուղղակի հանդիպումը նախաձեռնել էի այդ թեմաները քննարկելու համար:
Այդ խոսակցության ընթացքում տիկին Բաթոյանը շատ կարևոր բան ասաց՝ ենթադրենք այսօր մեր պետությունը, հաշվի առնելով օբյեկտիվ հնարավորությունը, ևս 3.000 դրամով բարձրացրեց այդ նպաստը, ի՞նչ է փոխելու դա կոնկրետ մարդու կյանքում, լավ 5.000 դրամով, ենթադրենք 10.000 դրամով բարձրացվեց, ի՞նչ է փոխելու դա մարդու կյանքում, ճակատագրի մեջ ի՞նչ է փոխվելու: Այո՛, մենք եկանք այն եզրակացության, որ մեծ հաշվով ռազմավարական առումով ոչինչ էլ չի փոխելու, հետևաբար, մեր խնդիրն է այնպես անել, ստեղծել հնարավորություններ, պայմաններ, որպեսզի մարդն ինքը կարողանա իր հնարավորությունների, տաղանդի շրջանակում ունենալ հնարավորություններ՝ սկսած կրթությունից, ավարտված բիզնես գործունեությունից, էլ չեմ ասում տեղից տեղ շարժվելու հնարավորությունից:
Ես ինչո՞ւ սա շեշտեցի, մտածելով, որ իմ խոսքի առաջին հատվածը կարող է որպես դասախոսություն ընկալվել, ես ցանկացա ասել, որ ընդամենը ինչպես ՀՀ առնվազն շատ քաղաքացիներ, ես էլ այդ ընկալման փոփոխությունների ճանապարհն անցել եմ և հասկանալի է, որ ոչ միայն ես, այլև մեր կառավարությունը դասախոսի կամ ուսուցչի նման ամբիոնից հրահանգներ տալու կամ հոխորտումներ անելու որևէ միտում որևէ հարցում չի ունեցել: Մենք միասին սովորում ենք, սա թերևս պետք է լինի մեր ամենակարևոր հատկությունը՝ սովորել և գիտենալ ավելին, քան գիտենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը զեկուցել է, որ այժմ ընթացքի մեջ է հաշմանդամության գնահատման նոր համակարգի ներդրման և ծառայությունների մատուցման գործընթացը: Նոր մոդելը և ծառայությունների փաթեթի նախագիծը ներկայացվել է միջգերատեսչական քննարկման՝ պատասխանատվությունների շրջանակը հստակեցնելու համար։ Ըստ նախարարի՝ իրականացվող աշխատանքներն ու քայլերը միտված են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներին առնչվող պետական քաղաքականությունը բժշկական մոդելի վրա հիմնված լինելու փոխարեն դարձնել սոցիալ-իրավունքահենք, ոլորտում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Օրենսդրական նոր նախագծով ամրագրվում են պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքները և ուղղությունները, որոնք ամբողջությամբ համահունչ են Հայաստանի վավերացրած միջազգային պայմանագրերին։ Նախագծով կարգելվի հաշմանդամության հիմքով խտրականությունը: Դրա ընդունման պարագայում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպությունները` անկախ կազմակերպական-իրավական ձևից՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար կպարտավորվեն ապահովել ֆիզիկական միջավայրի, տեղեկատվության և հաղորդակցության մատչելիությունը, այդ թվում՝ բնակելի, հասարակական, արտադրական և այլ գործառնական նշանակություն ունեցող շենքերի և շինությունների մատչելիության, տրանսպորտային համակարգից, տեղեկատվության և հաղորդակցության միջոցներից, հանգստի և ժամանցի վայրերից անարգել կերպով օգտվելու պայմաններ: Նախագծով կարգելվի հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար բնակելի այնպիսի հաստատությունների ստեղծումը, որտեղ անձինք զրկված են իրենց առօրյա կյանքին վերաբերող որոշումներ կայացնելու իրավունքից, կներդրվի անձնական օգնականի ինստիտուտը։
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում արձանագրվել է, որ այժմ Հայաստանում առկա են բազմաթիվ շենք-շինություններ, որոնք հարմարեցված չեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց, մատչելի չեն վերջիններիս համար: Նախարար Բաթոյանը նկատել է, որ 2007 թվականին ընդունված որոշմամբ՝ Հայաստանում կառուցվող յուրաքանչյուր շենք-շինություն պետք է ունենա հաշմանդամություն ունեցողների համար անհրաժեշտ պայմաններ, սակայն, չնայած դրա առկայությանը, բազմաթիվ դեպքերում այդ պահանջը չի պահպանվել:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է իրականացնել հաշվառում՝ հետաքննելու նման դեպքերն ու պարզելու համապատասխան կառույցներն ընդունած պաշտոնատար անձանց շրջանակը՝ իրավական գնահատական տալու նպատակով: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է այսուհետ բացառել յուրաքանչյուր նման դեպք և ապահովել, որպեսզի բոլոր նորակառույց շենքերում և շինություններում լինեն մատչելի պայմաններ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը նշել է. «Ես չեմ ուզում մերկանտիլ երևալ, բայց հաշմանդամության հարցի ամենակարևոր հարթություններից մեկը երկրի զարգացման ռազմավարությունն է: Երկիրը կարող է զարգացման լուրջ մակարդակի հասնել, եթե զարգացման ամբողջ պոտենցիալն օգտագործվում է: Սա է պատճառը, որ մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավածությանը տարբեր ծրագրերում:
Եթե երկրի տնտեսական ռեսուրսի կեսից շատին, կներեք արտահայտությանս համար, «նստեցրել ենք տներում», հետո ասում ենք՝ մեր կյանքը չի լավանում, մեր տնտեսությունը չի զարգանում, ապա ինչպե՞ս պետք է զարգանա, եթե մեր տնտեսության ռեսուրսի կեսից ավելին ուղղակի տներում փակված է: Սա մեծագույն խնդիր է: Ի՞նչ պատճառով է փակված՝ ավանդությունների պատճառով է փակված, ինչ-որ այլ ձևակերպումների, արժեքների նենգափոխումների, ոմանց մտածողության սահմանափակ լինելու, էական չէ:
Բայց չի կարող լինել այնպես, որ երկրի տնտեսական ռեսուրսի կեսը և ավելին բանտարկած լինենք դե ֆակտո կամ դե յուրե, ու մենք ասենք՝ տնտեսությունը չի զարգանում, ինչո՞ւ մենք հզոր պետություն չենք դառնում, ինչպե՞ս է, որ այսքան ջիպեր ունենք լավ համարներով, բայց երկիրը չի զարգանում:
Այս առումով, իհարկե ուրախ եմ, որ երեկ ադամանդի գործարանի բացմումը եղավ և այնտեղ հատուկ բաժին կար, որտեղ նախատեսված էր աշխատանքի ընդունել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց: Դա շատ կարևոր է, բայց այդ մարդը պետք է կարողանա ամեն օր գնալ աշխատանքի և այլն: Ընդ որում, այստեղ խոսքը միայն իրենց մասին չէ, տնտեսական ակտիվության առումով: Նաև իրենց հարազատների մասին է, որովհետև եթե մարդը մատչելիության խնդիր ունի՝ իր հարազատի գործունեությունը նույնպես սահմանափակվում է, որովհետև հարազատը պետք է նրան օգնի, անընդհատ տարբեր կարիքներ հոգա: Ընդհանուր առմամբ, երբ ասում եմ, որ հիմնական ընկալումը գթասրտությունն է կամ կարեկցանքը, և սա որպես ընդհանուր ընկալում ճիշտ չեմ համարում, սա չի նշանակում, թե մարդիկ չկան, որոնց նկատմամբ վերաբերմունքը ցավոք կարող է լինել միայն այսպիսին: Որովհետև կան մարդիկ, որոնք անաշխատունակ չեն ընդհանրապես և մտավոր սահմանափակումներ ունեն: Այս մարդկանց նկատմամբ մեր քաղաքականությունը, բնականաբար, բոլորովին այլ տրամաբանության մեջ պետք է կառուցվի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այն, որ իրենք ասում են, թե 5-10 հազար դրամով հաշմանդամություն ունեցող անձանց նպաստների բարձրացումը նրանց կյանքում ռազմավարական փոփոխություններ չի մտցնելու՝ չի նշանակում, թե կառավարությունն այդպիսի խնդիր չի դնում իր առաջ, որպեսզի նաև այս փոքր կոմպոնենտով կարողանա քաղաքացիների կյանքը մի փոքր բարելավել:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ 2019 թվականից մենք արդեն որոշակի փոփոխություններ ունեցել ենք: Եթե չեմ սխալվում, շուրջ 60 հազար մարդու նպաստներն ավելացել են և կենսաթոշակների ավելացումը նույնպես ազդեցություն կունենա, նախորդ տարի նվազագույն կենսաթոշակի ավելացման որոշումը նույնպես որոշակի ազդեցություն է ունեցել: Բայց մեր ռազմավարությունը, եթե կոռեկտ չլինի իմ համեմատությունը, ներողություն եմ խնդրում, բայց ընդհանուր քաղաքական պատկերացումն, ըստ էության, նույնը պետք է լինի, ինչ աղքատության հաղթահարման դեպքում: Երբ աղքատության հաղթահարման պարագայում մենք ասում ենք՝ միայն աշխատանքով է հնարավոր հաղթահարել աղքատությունը, առնվազն աշխատունակ հաշմանդամություն ունեցող անձանց պարագայում ևս միայն աշխատանքով է հնարավոր հաղթահարել հաշմանդամությունը: Այլ բան, որ թե՛ առաջին դեպքում, թե՛ երկրորդ դեպքում պետությունը, կառավարությունը պետք է ստեղծի իրական պայմաններ, որ այդ մարդիկ աշխատանքով զբաղվելու, աշխատանք ունենալու, աշխատանք ստեղծելու հնարավորություն ունենան և սա մեր պատկերացումն է»,- եզրափակել է վարչապետը:

Задача правительства - создать условия для инвалидов раскрывать и развивать свой талант: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены проблемы людей с инвалидностью и шаги по их решению.
В своей речи премьер-министр отметил, что 3 декабря - Международный день инвалидов, который установлен ООН и отмечается с 1992 года. “Девиз этого года: “Обеспечение активного участия инвалидов в жизни общества — реализация Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года”. В Республике Армения зарегистрировано 189 тыс 485 инвалидов, из которых более 8 000 - дети. И я хочу сформулировать наш политический подход в отношении лиц с инвалидностью.
Важно, чтобы в Республике Армения в целом изменилось отношение общества к людям с ограниченными возможностями, так как во многих случаях ключевым компонентом отношения к людям с ограниченными возможностями является чувство сострадания. Это, как и во многих других случаях, является неправильной формулой отношений. Здесь есть не только политическая проблема , но и проблема достоинства и возможностей, и, как премьер-министр Республики Армения, я также считаю, что мы должны относиться к людям с ограниченными возможностями не как к бремени в жизни государства и общества, а как к огромному потенциалу и большим возможностям.
Вообще, говоря о людях с ограниченными возможностями, я представляю образ Стивена Хокинга, который, по сути, не имея даже способности двигаться, говорить и общаться, был одним из величайших ученых 20-го и 21-го века. Я убежден, что сегодня среди людей с ограниченными возможностями в Республике Армения есть талантливые ученые, талантливые писатели, талантливые художники, бизнесмены и многие другие талантливые люди. Следовательно, наша политическая задача состоит в том, чтобы создать условия для того, чтобы эти люди могли раскрывать, развивать и реализовывать свой талант.
Наша деятельность и политика в этом отношении должны быть направлены на достижение этих целей. И я хочу сказать следующее: когда я говорю о людях с ограниченными возможностями в обществе, хочу признаться, что я сам прошел этим путем изменений. Я помню нашу первую встречу с сегодняшним министром труда и социальных вопросов Заруи Батоян. В то время я был депутатом Национального Собрания, и по стечению обстоятельств получилось так, что я должен был заниматься разной повесткой людей с ограниченными возможностями. Тогда г-жа Батоян была одним из самых активных представителей гражданского общества, занимающихся этими вопросами и, например, были заявления, в которых многие люди просили финансовой поддержки, увеличения пособий по инвалидности, и я назначил встречу, чтобы обсудить эти темы.
Во время этого разговора г-жа Батоян сказала очень важную вещь: предположим, что наше государство сегодня, принимая во внимание объективную возможность, увеличит это пособие еще на 3000 драмов, что изменит это в жизни конкретного человека? Даже если на 5000 драмов, предположим, на 10 000 драмов повысим, что это изменит в жизни человека, в его судьбе? Да, мы пришли к выводу, что в долгосрочной перспективе ничего не изменится в стратегическом плане, поэтому наша задача состоит в том, чтобы создать возможности, условия, чтобы человек в рамках своих возможностей и талантов имел возможности, начиная от образования и заканчивая предпринимательской деятельностью, не говоря уже о возможности перемещаться с места на место.
Почему я сказал это? Думая, что первая часть моей речи может быть воспринята как лекция, я хотел сказать, что, как и многие граждане Республики Армения, я прошел через изменения этого восприятия, и понятно, что не только я, но и наше правительство не имеет никаких намерений давать по какому-либо вопросу указания с трибуны, как преподаватель или учитель. Мы учимся вместе, наверное, это должно быть нашей самой важной особенностью - учиться и узнавать больше, чем мы знали”, - сказал Никол Пашинян.
Затем министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян доложила, что в настоящее время идет процесс внедрения новой системы оценки инвалидности и предоставления услуг. Новая модель и проект пакета услуг представлены на межведомственное обсуждение, чтобы уточнить сферу ответственности. По словам министра, реализуемая работа и предпринятые шаги направлены на то, чтобы государственная политика в отношении прав людей с ограниченными возможностями вместо того, чтобы опираться на медицинскую модель, стала социально-правовой, а также была направлена на снижение коррупционных рисков в сфере.
В новом законопроекте изложены основные принципы и направления государственной политики, которые полностью соответствуют ратифицированным Арменией международным договорам. Законопроектом будет запрещена дискриминация по признаку инвалидности. В случае его принятия государственные органы и органы местного самоуправления, организации, независимо от организационно-правовой формы, будут обязаны обеспечивать для инвалидов доступность физической среды, информации и средств связи, в том числе будут созданы условия для инвалидов, чтобы они беспрепятственно имели доступ к жилым, общественным, промышленным и другим функциональным зданиям и сооружениям, могли пользоваться транспортной системой, местами отдыха и досуга. Законопроектом будет запрещено создание для людей с ограниченными возможностями таких жилых учреждений, в которых они будут лишены права принимать решения о своей повседневной жизни, будет внедрен институт личного помощника.
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого было отмечено, что в Армении есть много зданий и построек, которые не приспособлены для людей с ограниченными возможностями и недоступны для них. Министр Батоян отметила, что согласно решению 2007 года в каждом новом здании в Армении должны быть необходимые условия для людей с ограниченными возможностями, но, несмотря на его существование, во многих случаях это требование не было выполнено.
Премьер-министр поручил ответственным лицам провести учет для расследования таких случаев и определить круг должностных лиц, которые приняли эти здания, и дать соответствующие правовые оценки. В то же время Никол Пашинян поручил отныне исключить любые подобные случаи и обеспечить, чтобы все новостройки имели доступные условия для людей с ограниченными возможностями.
Подводя итоги совещания, премьер-министр отметил: “Я не хочу выглядеть меркантильным, но одним из важнейших аспектов проблемы инвалидности является стратегия развития страны. Страна может достичь серьезного уровня развития, если используется весь ее потенциал развития. Именно поэтому мы уделяем особое внимание вовлечению женщин, людей с ограниченными возможностями в различные программы.
Если более половины экономических ресурсов страны, извините за выражение, мы “заперли в домах”, а потом говорим, что наша жизнь не улучшается, наша экономика не развивается, то как она должна развиваться, если более половины ресурсов нашей экономики просто заперты в домах? Это очень большая проблема. По какой причине они заперты? Заперты из-за традиций, некоторых других формулировок, подмены ценностей, ограниченного мышления некоторых людей - не важно.
Но не может быть так, чтобы половина и даже больше половины экономических ресурсов страны были де-факто или де-юре заперты, и мы говорили, что экономика не развивается, почему мы не становимся сильным государством, откуда у нас так много джипов с хорошими номерами, но страна не развивается.
В связи с этим я рад, что вчера состоялось открытие ювелирного завода, и там был специальный отдел, где должны были работать люди с ограниченными возможностями. Это очень важно, но этот человек должен иметь возможность ходить на работу каждый день и так далее. И здесь речь идет не только о них, с точки зрения экономической активности. Это также касается их родственников, потому что, если у человека есть проблемы с доступностью, то активность его родственника также ограничивается, потому что родственник должен помогать ему, постоянно удовлетворять различные его потребности. В целом, когда я говорю, что основное восприятие - это сострадание, и что я считаю это неправильным, то это не означает, что нет людей, в отношении которых, к сожалению, восприятие может быть только таким. Потому что есть люди, которые недееспособны и имеют умственные ограничения. Конечно, наша политика в отношении этих людей должна строиться на совершенно иной логике”, - сказал премьер-министр.
По словам Николая Пашиняна, то, что они говорят, что увеличение пособий по инвалидности на 5-10 тыс драмов не приведет к стратегическим изменениям в их жизни, не означает, что правительство не ставит перед собой такую задачу, чтобы хотя бы таким небольшим компонентом немного улучшить жизнь граждан.
“Я хотел бы подчеркнуть, что мы сделали некоторые изменения с 2019 года. Если я не ошибаюсь, пособия примерно 60 тыс человек увеличились, и увеличение пенсий также окажет влияние, и решение об увеличении минимальной пенсии в прошлом году также имело некоторый эффект. Однако наша стратегия, если мое сравнение будет некорректным, прошу простить меня, но общая политическая картина должна быть, по сути, такой же, как и в случае преодоления бедности. Если в случае с преодолением бедности мы говорим, что только посредством труда можно преодолеть бедность, то, по крайней мере, в случае дееспособных людей с ограниченными возможностями тоже только посредством труда можно преодолеть инвалидность. Другое дело, что и в первом, и во втором случае государство и правительство должны создавать реальные условия для того, чтобы эти люди имели возможность получить работу, иметь работу, создавать рабочие места, и таково наше видение”, - заключил премьер-министр.