ԲՀԿ-ականները հայտարարեցին քաղաքական բոյկոտի մասին` լքելով ԱԺ նիստերի դահլիճը
Երկու օր է՝ «Իմ քայլը» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների օրակարգային հիմնական թեման Գագիկ Ծառուկյան-Հայկ Մարության հեռակա բանավեճն է: Ըստ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի` Հայաստանում խոշոր ներդրումներ կատարելու ցանկություն հայտնած Աբու Դաբիի թագաժառանգը քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ հանդիպումից հետո հիասթափված հեռացել է, քաղաքապետարանի վստահեցմամբ, սակայն, սա իրականությանը չի համապատասխանում:
Երկու օր է, ինչ կուսակցությունների ներկայացուցիչներն ընդհատում են միմյանց ելույթները, վիրավորական խոսքեր հնչեցնում, հիշեցնում իրար անցած ճանապարհ: Բանը հասավ նրան, որ «Իմ քայլից» Արփինե Դավոյանն ասաց, որ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունը լսում-լսում է, սակայն ոչինչ չի հասկանում: ԲՀԿ-ականներն արձագանքեցին` հավանաբար դպրոց չի գնացել, դրա համար չի հասկանում: Արփինե Դավոյանն ասաց` ոչ միայն գնացել է, այլև լավ է սովորել: Պատգամավորներն, իրար հերթ չտալով, այլ նախագծերի քննարկման ժամանակ հերթագրվում էին ելույթների համար և խոսում այս թեմայից:
Ի վերջո ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը հայտարարեց քաղաքական բոյկոտի մասին:
«Երկու օր է՝ Գագիկ Ծառուկյանի մի նախադասությունը դարձել է մառազմի ու մազոխիզմի փառատոն, ինչ ասեց չլսեցինք` սկսած Ծառուկյանի փողերից վերջացրած հարցերից, որոնք չէին վերաբերում թեմային: Իսկ թեման այն էր, որ ներդրումները հնարավոր չէ իրականացնել: Մենք էս պայմաններում չենք կարող աշխատել: Մենք այսօր լքում ենք խորհրդարանը, դուք եք պատասխան տալու, թե ինչու կառավարությանը չկարողացանք հարցեր տալ: Մենք քաղաքական բոյկոտ ենք անում»,- ասաց Աբովյանը` դիմելով քաղաքական մեծամասնությանը:
Այդ պահին խորհրդարանում էր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, որի խոսքով` ներդրումների հետ կապված մեղադրանքներն իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Եթե որոշ ներդրողներ մտածում են, որ ներդրումները ենթադրում են Երևանի կենտրոնում հողակտորների նվիրատվություն, կարծում եմ էդտեղ խնդիրներ կան»,- ասաց փոխվարչապետը:

Фракция “Процветающая Армения” объявила политический бойкот и покинула зал заседаний НС
Уже второй день темой номер один для парламентских фракций “Мой шаг” и “Процветающая Армения” является заочная полемика между лидером “ПА” Гагиком Царукяном и мэром Еревана Айком Марутяном. По словам Царукяна, принц Абу-Даби, изъявивший желание осуществить в Армении крупные инвестиции, после встречи с Марутяном разочаровался и уехал. Представители мэрии утверждают, что эта информация не соответствует действительности.
Второй день депутаты обеих фракций, перебивая друг друга, вступают в словесную перепалку. Записываясь для выступлений по совершенно другим вопросам, они все равно возвращаются к этой теме.
В конце концов секретарь фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян заявил о политическом бойкоте.
“Высказанное Гагиком Царукяном одно предложение уже второй день дает повод для проявления маразма и мазохизма. Между тем вопрос касается всего лишь невозможности осуществления инвестиций. В таких условиях мы не можем работать. Сегодня мы покидаем зал заседаний парламента, и ответственность за то, что мы не смогли задать вопросы правительству, ложится на вас. Мы объявляем политический бойкот”,- заявил Абовян, обращаясь к политическому большинству.
Находившийся в этот момент в зале заседаний вице-премьер Тигран Авинян возразил: обвинения по вопросу инвестиций не соответствуют действительности.
”Если некоторые инвесторы думают, что осуществление инвестиций предполагает передачу им в дар земельных участков в центре Еревана, то здесь, я думаю, есть проблемы”,- отметил вице-премьер.