Երիտասարդություն` տարբեր հերոսներով ու հետաքրքրություններով
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի երիտասարդության մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց բլոգեր Տիգրան Քոչարյանի հետ
- Ի՞նչ առանձնահատկություններ են առավելապես բնորոշում Հայաստանի ներկայիս երիտասարդությանը:
- Հայաստանի ներկա երիտասարդության 80%-ից ավելին, իմ տպավորությամբ, ոչնչով չի տարբերվում հետխորհրդային մյուս երկրների երիտասարդությունից: Պահվածքի, նախապատվությունների, հագուստի ընտրության հարցերում հետեւում են սերիալներին, ֆիլմերին: Իմ արտասահմանցի ընկերները Երեւանում աղջիկների են մոտեցել` մտածելով, որ մարմնավաճառներ են: Նրանց երկարաճիտ կոշիկները թյուրիմացության մեջ էին գցել ընկերներիս, հետո խնդիրներ են եղել ոստիկանության հետ: Արժեքներն էլ են փոխվել, սպառողական անհագ ցանկությունը նույնպես ներթափանցել է Հայաստան: Շոփինգը դարձել է հայ կնոջ եւ աղջկա օրվա բաղկացուցիչը. աննպատակ առեւտուր են անում: Ծանոթներիս հետ զրուցելիս փորձում եմ պարզել այդքան հաճախ ու շատ գնումներ անելու պատճառը, պատասխանում են, որ պարզապես տեսել եւ ուզել են: Նաեւ մի քիչ աշխարհայացքն է փոխվել, հերոսներն են փոխվել. «շնորհակալություն» մեր սերիալներին: Երիտասարդն ուզում է սերիալի հերոսի պես ազդեցիկ ու հարգված մարդ դառնալ: Բանդիտներին այդ լույսի տակ ներկայացնելու արդյունքը թողեց իր տխուր ազդեցությունը: Տղաներն արդեն մտածում են, որ 30 տարեկանը վաղ է ամուսնանալու համար, աղջիկները նույնպես չեն շտապում:
Մյուս 20%-ը ակտիվ է, ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում ազգային արժեքներին, գիտելիքների ձեռքբերմանը: Այս խմբի երիտասարդները սիրում են իրենց հայրենիքը, անտարբեր չեն: Քաղաքացիական ակտիվություն են ցուցաբերում, տարբեր խմբերի մեջ են, սկսում են աշխատել, որ ինչ-որ ժամանակ անց ունենան ազդեցության լծակներ, կարողանան երկրի համար օգտակար լինել: Միշտ ակտիվ է հասարակության փոքր մասը, որը շարժիչ ուժ է մնացածի համար: Երիտասարդության մեջ էլ կա այդ ակտիվ հատվածը, եւ այն վերջերս սկսել է մեծանալ: Ակտիվների քանակն ավելանում է, որովհետեւ փոխվում է սերունդը, որն աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններից անմասն չի մնում: Ես չեմ կարող բացատրել, թե ի՞նչն է մղում երիտասարդներին քաղաքացիական ակտիվություն ցուցաբերելու, բայց այդպիսիք միանշանակ կան: Համացանցում էլ երիտասարդները բաժանվում են 80/20 հարաբերակցությամբ: Մեծ մասն «Ադնակ
լասնիկ» ցանցում է, իսկ ավելի լուրջ ցանցերում, բլոգներում ու սայթերում այն երիտասարդներն են, որոնք ակտիվ են քաղաքացիական դաշտում: «Ադնակլասնիկ»-ի եւ «Ֆեյսբուք»-ի երիտասարդները չեն հաղորդակցվում միմյանց հետ, ինչպես կյանքում է, այնպես էլ` համացանցում: Նրանց նախապատվություններն ու պատկերացումները տարբեր են: Դա է պատճառը, որ հատկապես նախագահական կամ պատգամավորական ընտրությունների ժամանակ շատ ցավոտ է լինում նրանց «հանդիպումը», որովհետեւ 20%-ը միշտ զարմացած է 80%-ի պահվածքի ու ընտրության վրա. փոքրամասնությունը պարփակված է իր շփման շրջանակներում ու, արհամարհելով ցածրորակ սերիալները, զուտ զվարճանքի ու ծանոթությունների ցանցերը, չի կարող հասկանալ 80%-ի ընտրության դրդապատճառները:
Այդ 20% երիտասարդությունը մտածում է, որ էլիտան մտավորականներն ու արվեստագետներն են, 80%-ը համոզված է, որ էլիտան թանկարժեք մեքենաներ քշող մարդիկ են: Լուրջ սոցիալական ցանցերի երիտասարդներն ունեն բարձրագույն կրթություն, բացի ռուսերենից գիտեն եւս մեկ օտար լեզու: Այն, ինչ հետաքրքիր է այդ երիտասարդության համար, կարող է ընդհանրապես պետք չլինի մնացածներին:
- Ինչպիսի՞ն է երիտասարդության քաղաքական եւ քաղաքացիական ակտիվությունը:
- Քաղաքական ակտիվությունը մեծ է: Երիտասարդը չի խոսի Վան Գոգի մասին, բայց հաստատ կունենա իր կարծիքը քաղաքական այս կամ այն գործչի մասին: Քաղաքական ակտիվությունն ավելի մեծ է, քան քաղաքացիականը: Ակտիվ երիտասարդությունը մտածում է, վերլուծում, ոչ ակտիվ հատվածը` թաղային հեղինակությունների կամ այլ միջնորդների միջոցով մեխանիկորեն անդամագրվում է այս կամ այն կուսակցությանը: Ամեն դեպքում քաղաքականության մեջ երիտասարդություն կա: Քաղաքացիական ակտիվությունն ավելի կամավոր դրսեւորում ունի: Քաղաքացիական ոլորտում ավելի հեշտ է, որովհետեւ պատասխանատվությունն է քիչ: Օրինակ` մի քաղաքացիական խումբ դեմ էր օտարալեզու դպրոցների բացմանը, բայց ավելի պատասխանատու է նախարարը, որը սկսեց օտարալեզու դպրոցներ բացելու նախաձեռնությունը: Նախարարն է որոշում կայացնողը, եւ այն կարող է հետագայում վատ ազդեցություն ունենալ: Իսկ քաղաքացիական խումբը պատասխանատվություն չի կրում իր պայքարի համար: Միեւնույն ժամանակ շատ ավելի պատասխանատու գործ լինելով` քաղաքական ակտիվությունն ավելի մեծ զանգվածների է ներգրավում, քան քաղաքացիականը: Իմ կարծիքով` պատճառն այն է, որ մարդիկ շատ շուտ արդյունք են ուզում, ուզում են 1-2 տարվա ընթացքում պաշտոն ունենալ կամ գոնե` որոշումների կայացման վրա ազդեցության լծակներ: Քաղաքական ու քաղաքացիական ակտիվության տիրույթները երբեմն համընկնում են, որովհետեւ քաղաքացիական շարժումն իր բնույթով բողոքի ակցիա է, իսկ ընդդիմադիր ուժերը միշտ մտածում են, որ բողոքի միջավայրը շատ լավ միջոց է ինքնադրսեւորման համար: Պետք է զգույշ լինել եւ ամեն կերպ ապաքաղաքականացնել քաղաքացիական շարժումները:
- Ի՞նչ կարելի է ասել երիտասարդության զբաղվածության մասին, այսօր կա՞ն երիտասարդների աշխատանքի տեղավորման խնդիրներով զբաղվող կառույցներ:
- Ես չգիտեմ` կա՞ն երիտասարդության հարցերով զբաղվող կառույցներ: Չգիտեմ անգամ` ընդունեցի՞ն երիտասարդության մասին օրենքը, թե՞ ոչ:
Մեր երիտասարդության խնդիրները, որոնք հետագայում կուտակվում են կրթության եւ զբաղվածության ոլորտներում, գալիս են ընտանիքից: Ընտանիքը շատ սխալ ուղղություն է տալիս երիտասարդին: Մարդիկ մոդայիկ մասնագիտություններ են ընտրում: Երիտասարդներն ուզում են միանգամից ու շատ, բայց այդպես լինում է կամ` եթե շատ տաղանդավոր ես, կամ` ունես հովանավոր: Մարդիկ ավարտում են ու զարմանում, թե ինչո՞ւ գործ չկա: Բայց ի՞նչ են նրանք անում 5-6 տարի սովորելու ընթացքում: Արդյո՞ք ուսումնասիրում են շուկան, կամ մասնակցո՞ւմ են լրացուցիչ դասընթացների, փորձո՞ւմ են կրթությանը զուգահեռ աշխատել ինչ-որ տեղ` փորձ ձեռքբերելու համար: Տարիները վատնում են չսովորելու վրա, հետո կանգնում փաստի առաջ` աշխատանք չեն գտնում: Այսպիսի երիտասարդները սկսում են բողոքել, հետո կամ հեռանում են Հայաստանից, կամ` անգործ մնում:
- Ինչո՞վ է տարբերվում գյուղական երիտասարդությունը քաղաքայինից, ազատ ժամանակն անցկացնելու ի՞նչ հնարավորություններ ունի մեր երիտասարդությունը:
- Հայաստանը դարձել է սեգմենտավորված երկիր: Վարորդը չի հասկանում հետիոտնի ուզածը, պետական աշխատողներն իրենց աշխարհն ունեն, գողական մարդիկ` իրենցը, ինտերնետում էլ մարդիկ մեկ այլ աշխարհից են: Անձնական ավտոմեքենա ունեցողը չի հասկանում, թե ինչու են մարդիկ բողոքում երթուղայիններից: 5-րդ հարկի բնակչին հնարավոր չէ բացատրել, թե ինչու է պետք իրենց 12 հարկանի շենքի տանիքի նորոգումը: Առաջին հարկի բնակիչը երբեք վերելակի վերանորոգման համար գումար չի տա, ինչպես վերեւի հարկում ապրողը` աղբահանության համար: Երիտասարդությունն էլ նույն տրամաբանությամբ է գործում: Գյուղական երիտասարդությունն իր ձեւով է առանձնացված, քաղաքայինն` իր: Տարբերությունները պայմանավորված են կյանքի պայմանների, քաղաքային ու գյուղական միջավայրերի տարբերությամբ: Գյուղական համայնքի երիտասարդն, ի տարբերություն քաղաքաբնակ հասակակցի, միշտ ներգրավված է աշխատանքի մեջ, որովհետեւ չի կարող անմասն մնալ այն պարտավորություններից, որ դրված են նրա ընտանիքի վրա: Մինչդեռ քաղաքաբնակ երիտասարդը կարող է կամավոր կամ ակամա մատնվել պարապուրդի: Շատ ավելի բարդ է փոքր քաղաքների երիտասարդության զբաղվածության հարցը, որովհետեւ այնտեղ չկա ոչ արտադրություն, ոչ էլ գյուղատնտեսություն: Այս երիտասարդները ձգտում են գալ Երեւան, քանի որ մայրաքաղաքում գործ գտնելն ավելի հավանական է: Հակառակ տրամաբանություն չեմ նկատել:

Молодежь с различными героями и интересами
- Более 80% молодежи Армении, с моей точки зрения, ничем не отличается от молодежи других постсоветских стран. По поведению, предпочтениям, стилю одежды они подражают героям сериалов. Мои зарубежные друзья в Ереване как-то подходили к девушкам, думая, что это - женщины легкого поведения. Их ввергли в заблуждение вызывающие сапоги девушек, из-за этого потом у парней даже возникли проблемы с полицией. Изменились и ценности, необузданный потребительский спрос также просочился в Армению. Шоппинг стал неотьемлемой частью повседневной жизни армянских женщин и девушек: делаются бессмысленные покупки. У знакомых мне девушек пытаюсь узнать причину таких частых и многочисленных покупок, в ответ мне они говорят: «Просто так, захотелось купить, вот и купили». Изменилось мировоззрение, герои сейчас другие. Объявим «благодарность» за это нашим сериалам. Молодые хотят стать влиятельными и уважаемыми людьми, такими, как герои сериалов. Представление бандитов в таком свете оказало свое пагубное воздействие на молодых людях. Парни уже уверены в том, что рано жениться в 30 лет, девушки также не спешат с этим.
Остальные 20% молодежи активны, они больше обращают внимание на национальные ценности, на приобретение знаний. Представители этой группы молодежи любят родину, они не безразличны. Они проявляют гражданскую активность, входят в различные группы, работают над тем, чтобы через какое-то время у них были рычаги воздействия, чтобы они были полезными для страны. Всегда активна небольшая часть общества, которая является движущей силой для остальных. И в этой активной части общества есть и молодежь, и она за последнее время увеличивается. Меняется поколение, которое не остается в стороне от трансформаций в мире. Мне трудно однозначно ответить на вопрос, что именно подталкивает молодежь к гражданской активности, но, однозначно, есть молодежь с активной гражданской позицией. И в Интернете молодежь делиться на 80 и 20 проценров. Большая ее часть сидит в Odnoklassnik-ах, а в более серьезных сетях, блогах и на сайтах та молодежь, которая активна в гражданской сфере. Молодежь из Odnoklassnik-ов и Facebooka не общаются друг с другом. В Интернете так же, как в жизни. Их предпочтения и представления разные. В этом заключается причина, почему их ,,встреча,, во время президенстких или парламентских выборов становиться такой болезненной: 20% всегда удивляется поведению и выбору 80% молодежи. Между тем проблема заключается в том, что меньшинство крутиться в рамках своего круга, пренебрежительно относиться к низкопробным сериалам, развлекательным сетям и сайтам знакомств, не может понять мотивации выбора 80%. Представители 20% думают, что элита - это интеллигенция и творческие люди. Те, кто входит в состав 80%, уверены, что элита – те, кто имеет дорогостоящие автомобили. Молодежь из серьезных социальных сетей имеет высшее образование, кроме русского, как правило, владеет еще одним иностранным языком. То, что представляет интерес для этих пользвотателей, может вообще быть непригодным для остальных.
- Какова, на Ваш взгляд, политическая и гражданская активность молодежи?
- Политическая активность довольно высокая: молодой человек не будет говорить о Ван Гоге, но точно будет иметь свое мнение о том или ином политическом деятеле. Политическая активность молодежи более высокая, чем гражданская. Активная молодежь думает, анализирует, а не активная под влиянием тех или иных авторитетов механически записывается в члены той или иной партии. В любом случае молодежь присутствует в политике. Гражданская активность носит добровольный характер, в гражданской сфере легче, так как здесь меньше ответственности. К примеру, одна из гражданских групп выступала против открытия школ с иностранным обучением, но большую ответственность нес министр, который был инициатором основания таких школ. Именно он должен принять решение, которое потом может оказать негативное воздействие. А вот гражданская группа не несет ответственности за свою борьбу. Будучи более ответственным делом, в политику тем не менее вовлекаются большие массы, чем в гражданские движения. С моей точки зрения, причина заключатеся в том, что люди хотят достичь быстрых результатов, хотят за 1-2 года получить должность, или по крайней мере – рычаги воздействия. Порою сферы политической и гражданской активности совпадают, так как гражданские движения по сути являются акциями протестов, а оппозиционные силы полагают, что протестная среда - удобное средство для самовыражения. Нужно быть осторожными и всячески деполитизировать гражданские движения.
- Что можно сказать о занятости молодежи в настоящее время, есть ли структуры, занимающиеся проблемами трудоустройства молодежи?
- Я не знаю, есть ли у нас структуры, занимающиеся проблемами молодежи, кроме, конечно, соответствующего министерства. Я даже не в курсе, приняли ли уже закон о молодежи? Проблемы нашей молодежи, которые в результате упираются в сферы образования и занятости, исходят от семей. В семьях, как правило, дают детям ошибочные установки. Молодые люди выбирают модные специальности, они хотят получить много и сразу, но так бывает, если ты очень талантлив, либо же если имеешь покровителей. Молодые люди заканчивают вузы и удивляются тому, что нет работы. Но что они делают во время учебы? Изучают ли рынок труда, посещают ли дополнительные курсы, пытаются ли параллельно с учебой работать по специальности для набирания хоть какого-то опыта. Целых 5 или 6 лет молодой человек тратит на свое необучение, а потом становиться перед фактом – не может найти себе работу и применение. Такие молодые люди начинают жаловаться, а потом либо уезжают из Армении, либо же становятся безработными.
- В чем различия сельской молодежи от городской, чем занят досуг нашей молодежи?
- Армения превратилась в страну с обществом, разделенным на разные сегменты. Водитель не понимает ожиданий пешехода, у государственных чиновников – свой мир, воры в законе живут по своим понятиям, а интернет-сообщества совсем из другого мира. Владельцы автомибилей абсолютно не понимают, почему люди недовольны работой маршрутных такси. Жителю 5-го этажа невозможно объяснить, зачем нужно ремонтировать крышу их двенадцатиэтажного дома, житель первого этажа никогда в жизни не заплатит за ремонт лифта, точно так, как жители верхних этажей будут с трудом оплачивать регулярную уборку мусора. И молодежь действует аналогично. Сельская молодежь живет своей жизнью, городская – своей. Разница обусловлена различием между условиями их жизни, между городской и сельской средой. Молодой человек сельской местности, в отличие от городских сверстников, всегда вовлечен в работу, так как он не может оставаться в стороне от обязанностей своей семьи. А вот молодой горожанин может бездельничать независимо от своей воли. Еще сложнее обстоит дело с занятостью молодежи, проживающей в небольших городах, ведь там нет ни промышленности, ни сельского хозяйства. Эта часть молодежи стремиться обосноваться в Ереване, так как здесь больше шансов найти хоть какую-то работу и применение себе. Обратных желаний у молодых я еще ни у кого не видел.