Նրան դատել են այլախոհության համար
- Կարծում եմ, որ այսօր Ադրբեջանում երիտասարդությունը խորը քնի մեջ է: Նա պասիվ է, անտարբեր, աչք է փակում ճշմարտության առաջ, ամփոփվում է ինքն իր մեջ, գերադասում է դասավորել սեփական կյանքը, չի խառնվում քաղաքականությանը, ցույց չի տալիս իր քաղաքացիական դիրքորոշումը: Ճիշտ է, շատ երիտասարդներ հիմա ձգտում են մեկնել արտասահման, ստանալ կրթություն, եւ եթե հաջողվում է, ուզում են այնտեղ մնալ: Իսկ վերադարձողները հիմնականում ուզում են աշխատել բարձր աշխատավարձով ընկերություններում, չեն ուզում հրաժարվել հարմարավետ կյանքից: Եթե կա ընտրություն հարմարավետ կյանքի եւ սեփական քաղաքացիական դիրքորոշումն արտահայտելու միջեւ, ապա նրանք ընտրում են առաջինը: Ինչ-որ հասարակական գործընթացների մասնակցելու նպատակով երիտասարդներին կազմակերպելու եւ մոբիլիզացնելու փորձը կապված է որոշակի ռիսկի հետ: Սրա մեջ ոչ մի տարօրինակ բան չկա, քանի որ ցանկացած բռնապետական համակարգում ոչ միայն երիտասարդությունը, այլեւ ողջ բնակչությունն է գերադասում լռել: Մնացած ամեն բան կապված է ռիսկի հետ. անձի դեմ ուղղված ֆիզիկական բռնության սպառնալիք, ճնշում հարազատների վրա: Ես չեմ կապում այսօրվա ճնշումները ստալինյան ժամանակների ճնշումների հետ: Ավելի շուտ դրանք կարելի է համեմատել Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում կամ 1970-ականներին ԽՍՀՄ-ում գործադրված ճնշումների հետ: Ադրբեջանում բանը հասել է նրան, որ մեծ քաղաքական կուսակցությունները վերածվել են այլախոհների փոքր ակումբների: Շրջանակները գնալով նեղանում են, եւ այս պայմաններում երիտասարդությունն իր ընտրությունը կատարում է հօգուտ լռության եւ սեփական հարմարավետության կազմակերպման: Շատ քիչ են այնպիսք, որոնք, չնայած ռիսկին, շարունակում են ասել ճշմարտությունը եւ կազմակերպել բողոքի շարժում:
- Ինչպիսի՞ն է երիտասարդության քաղաքական եւ քաղաքացիական ակտիվությունը:
- Երիտասարդության մեծ մասը չի ուզում նայել ճշմարտության աչքերին: Նույնիսկ եթե նայում է, ապա վախենում է ճշմարտությունից: Եթե սկսում ես տեսնել ճշմարտությունը, ապա այս երկրում քեզ մեծ անախորժություններ են սպասում: Քիչ են այն երիտասարդները, որոնք ընդհանրապես ինչ-որ ձեւով արտահայտում են իրենց քաղաքացիական եւ քաղաքական դիրքորոշումը. այդպիսիների հետ շատ դաժան են վարվում, նրանց ծեծում եւ նստեցնում են: Ներկայումս երիտասարդության քաղաքական եւ քաղաքացիական ակտիվությունը «գնացել է» սոցիալական ցանցեր: Այսպիսով, երիտասարդությունը դարձել է ակտիվ ո°չ փողոցներում, ո°չ իրական, այլ վիրտուալ կյանքում: Այնտեղ հասարակության մեջ կատարվող բոլոր գործընթացների մասին սեփական տեսակետներն արտահայտելու հնարավորություն ունի: Սա չի վրիպում իշխանության ուշադրությունից, որը դաժանաբար է վարվում նրանց հետ, ովքեր սոցիալական ցանցերն օգտագործում են հասարակական-քաղաքական հարցերի քննարկման համար: Իշխանությունը հատկապես դաժան է նրանց նկատմամբ, ովքեր համարձակվում են մոբիլիզացնել երիտասարդներին փողոցներում իրենց բողոքն արտահայտելու համար: Դրա վառ օրինակը իշխանության տապալման կոչ անելու մեղադրանքով քրեական գործի հարուցումն է Էլնուր Մեջիդլիի դեմ, ինչը կարող է ավարտվել 12 տարվա ազատազրկումով: Ինչպես հայտնի է, նա այս տարվա ապրիլին Բաքվի փողոցներում անցած բողոքի գործողությունները սոցիալական ցանցերի միջոցով կազմակերպողներից է: Քրեական գործեր են հարուցվել նաեւ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ եւ «Մուսավաթ» ընդդիմադիր կուսակցությունների առաջնորդների եւ ակտիվիստների դեմ: Նրանք ձերբակալված են, հետաքննություն է ընթանում:
Բայց նրանց մեղադրում են հասարակական անկարգություններ կազմակերպելու եւ ոստիկանությանը դիմադրություն ցույց տալու մեջ: Այսինքն' կուսակցական ակտիվիստներին սպառնում է երեք տարուց ոչ ավելի ժամանակով ազատազրկում, թեեւ նրանք իրական մասնակցություն են ունեցել բողոքի գործողություններին եւ ավելի վտանգավոր են, քան Ֆրանսիայում ապրող բլոգերը, որը փորձել է սոցիալական ցանցերի միջոցով կազմակերպել երիտասարդությանը: Կարծում եմ, որ սա շատ հետաքրքրական փաստ է, որն օգնում է հասկանալ, թե ումից եւ ինչից է ավելի շատ վախենում համակարգը: Ստացվում է, որ այն ավելի շատ վախենում է վիրտուալ ուժից' ի դեմս սոցիալական ցանցերում շփվող երիտասարդության, քան իրական ընդդիմությունից, որը փողոց է դուրս գալիս եւ բացահայտ արտահայտում է իր բողոքը: Չեմ կարծում, թե համակարգը սխալվում է, քանի որ այդպիսի երիտասարդությունը վտանգավոր է: Համակարգը զգուշանում է նման երիտասարդներից, ուստի բոլոր ձեւերով փորձում է կանգնեցնել նրան' պատժելով ամենաակտիվներին եւ ամենաշնորհալիներին:
- Ի՞նչ կարելի է ասել երիտասարդության զբաղվածության մասին, այսօր կա՞ն երիտասարդների աշխատանքի տեղավորման խնդիրներով զբաղվող կառույցներ:
- Ցավոք, Ադրբեջանի տնտեսության ողջ համակարգը ձեւավորված չէ այնպես, որ ազատ շուկան երիտասարդների համար աշխատանք գտնելու հնարավորություն ստեղծեր: Այն խորհրդային շրջանի համակարգն է հիշեցնում. կա ուժեղ մենաշնորհ, որի շրջանակներում, իհարկե, աշխատատեղեր ստեղծվում են: Բայց դա ոչինչ է աշխատատեղերի այն քանակի համեմատ, որ կարող էինք ունենալ ազատ շուկայական տնտեսության պայմաններում: Աշխատատեղերի աճ հնարավոր է միայն ազատ տնտեսության, բիզնեսով զբաղվելու իրական պայմանների առկայության դեպքում, երբ չկան մենաշնորհներ եւ տարբեր «տանիքներ»: Սա միանգամայն այլ պայմաններ կստեղծեր, երիտասարդության համար առաջ կգային մեծ թվով աշխատատեղեր: Եթե Ադրբեջանում բարեփոխումներ սկսվեն այս համակարգի օրոք կամ դրանից հետո, ապա վարչակարգի համեմատ մեծ փոփոխություններ կտեսնենք:
Սկզբունքորեն, երիտասարդության համար աշխատատեղերի ստեղծումը պետության պարտականությունների մեջ չի մտնում: Պետության պարտականությունն է' ապահովել օրենքի գերակայություն, անվտանգություն, հավասար պայմաններ տնտեսության բոլոր սուբյեկտների համար, պայմաններ' ազատ մրցակցության համար: Այս դեպքում աշխատանք կգտնվի նաեւ երիտասարդության համար: Ես համաձայն չեմ այն մտքին, թե պետությունը պետք է զբաղվի հենց երիտասարդներին աշխատանքի տեղավորելով: Օրինակ է Չինաստանն իր բռնապետական վարչակարգով, որն այսօրվա դրությամբ պայմաններ է ստեղծել իր երիտասարդության համար, ունի ամենամրցունակ տեխնոլոգիաները եւ աշխատանքային հմտությունները: Բռնապետական պետություններն էլ են տարբեր լինում' արդյունավետ եւ ոչ արդյունավետ: Ի դեպ, Ադրբեջանը երկրորդ խմբի երկրներից է:
- Ինչո՞վ է տարբերվում գյուղական երիտասարդությունը քաղաքայինից, ազատ ժամանակն անցկացնելու ի՞նչ հնարավորություններ ունի մեր երիտասարդությունը:
- Գաղտնիք չէ, որ գյուղական երիտասարդությունը միշտ տարբերվել է քաղաքայինից: Ուրբանացումը զարգացման կարեւոր գործոն է ցանկացած երկրի պատմության մեջ: Ուզում եմ անդրադառնալ տնտեսական բաղադրիչին, որը հանգեցնում է այդ զարգացմանը: Տնտեսության շարժունությունը շատ կարեւոր դեր է խաղում մշակույթի, մտածողության, քաղաքակրթության զարգացման գործում: Այն երկրներում, որտեղ տնտեսությունը զարգացած է եւ բաց, կենդանի է, ազատ եւ ինտենսիվ, շարժուն են դառնում աշխատատեղերը, ինչի հետեւանքով տեղի է ունենում բազմամակարդակ միգրացիա: Այսինքն' յուրաքանչյուր քաղաքացի, այդ թվում' երիտասարդ, ուսում է ստանում, ասենք, մի քաղաքում, աշխատում է մեկ ուրիշում, այնուհետեւ նրան ուղարկում են աշխատելու մի երրորդ քաղաք եւ այդպես շարունակ: Սա հանգեցնում է նրան, որ կորչում է ավանդական կենսակերպը, որին փոխարինելու են գալիս ազատ տնտեսության պայմաններում ստեղծվող նոր հարաբերություններ: Շոշափելիորեն մեծանում է տարբերությունը գյուղի եւ քաղաքի միջեւ:
Մինչդեռ Ադրբեջանում այդ բանը չի կատարվում. գյուղի բնակիչը մեկնում է քաղաք, բայց ուրբանացման չի ենթարկվում: Ուրբանացումը եւ արդիականացումը կատարվում են միայն այն ժամանակ, երբ տնտեսությունը կենդանի եւ շարժուն է: Իսկ Ադրբեջանում գյուղացին իր կարծրացած կենսակերպը փոխադրում է քաղաքային կյանք, թեկուզ որոշ զուտ արտաքին փոփոխություններով: Ուրբանացման բնական գործընթացն այդպես էլ տեղի չի ունենում: Այն կարող է սկսվել գյուղից քաղաք տեղափոխվելուն պես, բայց հենց դրանով էլ վերջանում է: Ավելին, քաղաքային երիտասարդության մեծամասնությունն ունի գյուղական, ավանդական մտածողություն: Քաղաքային երիտասարդության միայն չնչին մասն ունի քաղաքային մշակույթ: Դրա համար պետք է օժտված լինել որոշակի ժամանակակից մտածողությամբ: Երկրում չկան նորմալ ակումբներ' նախատեսված որոշակի հետաքրքրություններ ունեցողների համար: Գոյություն ունեցող այսպես կոչված ակումբներն ավելի շատ որջերի են նման: Քաղաքում չկա քաղաքային մշակույթ: Հավանաբար խորհրդային տարիներին այդ մշակույթն ավելի մեծ էր (եւ սա խորհրդային շրջանի դրական հատկություններից մեկն է): Որքան շատ լինի ազատությունը (հատկապես տնտեսության մեջ), այդքան ավելի շատ կզարգանա քաղաքային մշակույթը: Հակառակ դեպքում այն կկանգնի անհետանալու սպառնալիքի առջեւ:
Ադրբեջանում նախագծի համակարգող Լ. Յունուսի կողմից. «Էմինը միչեւ հիմա գտնվում է ոստիկանության հսկողության տակ, քանի որ 2010 թ. նոյեմբերին նրան վաղաժամկետ-պայմանական են ազատ արձակել: Սրանով է բացատրվում լուսանկարում նրա կողքին ոստիկանի ներկայությունը»:

Его судили за инакомыслие
- Думаю, что сегодня молодежь в Азербайджане находится в глубоком сне. Молодежь пассивна, апатична, закрывает глаза на правду, уходит в себя, предпочитает устраивать свою собственную жизнь, не вмешивается в политику, не проявляет свою гражданскую позицию. Правда, очень много молодых людей сейчас пытается уехать и получить образование за рубежом. Те, у кого это получается, хотят остаться там. Те, кто возвращается, в основном хотят работать в компаниях с высокой зарплатой, не хотят жертвовать своим комфортом. Если есть выбор между комфортом жизни и выражением своей гражданской позиции, то они выбирают первое. Организация и мобилизация молодежи для участия в каких-то общественных процессах, сопряжены с определенным риском. В этом нет ничего необычного, поскольку в любой авторитарной системе не только молодежь, но и преимущественно все население предпочитает молчать. Все другое связано с риском – это угроза физическим насилием против личности, давление на родственников. Я не связываю сегодняшние репрессии с репрессиями сталинских времен. Скорее всего, их можно сравнить с репрессиями, происходившими в ГДР, с репрессиями, имевшими место в СССР в 70-е годы. В Азербайджане ситуация дошла до того, что большие политпартии превратились в маленькие клубы диссидентов. И круг этот сужается. В этой ситуации молодежь делает выбор в пользу молчания и организации для себя комфорта. Очень мало молодых людей, которые, несмотря на риск, все-таки продолжает говорить правду, организовывать протестное движение.
- Какова, на ваш взгляд, политическая и гражданская активность молодежи?
- Большинство молодежи не хочет смотреть правде в глаза, даже когда смотрит, то боится этой правды. Если начинаешь видеть правду, то в этой стране тебя ждут большие неприятности. Очень мало в стране молодых людей, которые вообще как-либо проявляют свою гражданскую и политическую позицию, поскольку с этими людьми очень жестоко обращаются – их избивают и сажают. Однако политическая и гражданская активность молодежи «ушла» в настоящее время в социальные сети. Таким образом, молодежь стала активна не на улицах, не в реальной жизни, а в виртуальной. Там у них есть возможность высказать свои взгляды на все процессы в обществе. Это не уходит от внимания властей, которые достаточно жестко обращаются с теми, кто использует социальные сети для обсуждения общественно-политических моментов. Особенно жестока власть в отношении тех, кто смеет мобилизовать молодежь для протеста на улицах. Ярким примером тому является возбужденное против Эльнура Меджидли уголовное дело, которое грозит ему 12-ти летним сроком лишения свободы. Как известно, он был одним из организаторов в социальной сети акций протеста на улицах Баку в апреле этого года. Против него выдвинуто обвинение в призыве к свержению власти. Уголовные дела были также возбуждены и в отношении лидеров и активистов оппозиционных партий ПНФА и «Мусават». Они арестованы, в отношении них ведется следствие.
Однако их обвиняют в организации общественных беспорядков и оказании сопротивления полиции. То есть им грозит лишение свободы не более трех лет, хотя они реально участвовали в акциях протеста и опаснее какого-то проживающего во Франции блогера, пытающегося посредством социальной сети организовать молодежь. Думаю, что это очень интересный факт, который помогает понять кого и чего система боится больше. Выходит, что система больше боится виртуальной силы в лице общающейся в социальной сети молодежи, нежели реальной оппозиции , вылившейся на улицы и открыто выражающей свой протест. Не думаю, что система не права, поскольку такая молодежь опасна. Система опасается такой молодежи и поэтому всеми способами пытается ее остановить, наказывая самых активных и самых способных.
- Что можно сказать о занятости молодежи в настоящее время, есть ли структуры, занимающиеся проблемами трудоустройства молодежи?
- К сожалению, вся система экономики в Азербайджане не устроена так, чтобы свободный рынок создавал возможность для молодежи находить себе работу. Наша система напоминает систему советского периода. У нас сильная монополия, в рамках которой создаются, конечно же, рабочие места. Однако все это мизер по сравнению с тем, какое количество рабочих мест мы могли бы иметь при свободной рыночной экономике. Увеличение числа рабочих мест возможно лишь при наличии свободной экономики, отсутствии монополий, необходимых «шапок», а также реальных условий для занятия бизнесом. Все это создало бы совсем иные условия, появилось бы много рабочих мест для молодежи. Если в Азербайджане начнутся реформы при этой системы или после нее, то мы увидим огромную разницу с авторитарным режимом, где не работают законы, нет свободной экономики. В принципе в обязанности государства не входит создание рабочих мест для молодежи. Роль государства в том, чтобы обеспечить верховенство закона, безопасность, создать равные условия для всех субъектов экономики, условия для свободной конкуренции. При таких условиях для молодежи работа появится. Я концептуально не согласен с вопросом о том, что государство должно конкретно заниматься трудоустройством молодежи. В качестве примера можно привести тот же самый Китай с авторитарным же режимом, который на сегодняшний день создал условия для своей молодежи, обладает самой конкурентоспособной технологией и рабочими навыками. Авторитарные государства тоже бывают разными – эффективными и неэффективными. Азербайджан, кстати, относится к последним.
- В чем отличие сельской молодежи от городской, чем занят досуг нашей молодежи? - Не секрет, что сельская молодежь всегда отличалась от городской. Урбанизация является важным фактором развития в истории любой страны. Хочу затронуть экономическую составляющую, которая приводит к этому развитию. Мобильность экономики играет очень важную роль в развитии культуры, мышления, цивилизации. В тех странах, где экономика развита, открыта, где она живая, свободная и интенсивная, экономика становится мобильной, а рабочие места подвижными, в результате происходит мультидемизианальная миграция. То есть любой гражданин, представители молодежи в том числе, проходят обучение, к примеру, в одном городе, работают в другом, затем их посылают на работу в третий город и так далее. Это приводит к тому, что традиционный жизненный уклад теряется, а на смену приходят новые отношения и задачи, создаваемые свободной экономикой. Разница между селом и городом серьезно увеличивается.
В Азербайджане же что происходит – житель села приезжает в город, однако его урбанизация не происходит. Урбанизация и модернизация происходит только тогда, когда экономика бывает живой и мобильной. А в Азербайджане житель села переносит свой устоявшийся уклад в городскую жизнь, правда с некоторыми чисто внешними изменениями. Сам по себе естественный процесс урбанизации так и не происходит. Он может начинаться с переездом из села в город, но на этом и заканчивается. Скажу вам больше, у большинства городской молодежи мышление сельское, традиционное. Мизерный процент городской молодежи обладает урбанистической культурой. Для этого необходимо обладать определенным современным типом мышления. В это понятие входит и организация молодежью досуга. В стране нет нормальных клубов по интересам. Имеющиеся так называемые клубы, скорее смахивают на притоны. Городской культуры в городе нет. Вероятно, в советское время ее было больше (одно из положительных качеств советского времени). В принципе своем городская культура тесно связаны с понятием свободы. Чем больше будет свободы (особенно в экономике), тем больше будет развиваться городская культура. В противном случае она может находиться под угрозой исчезновения.
От координатора проекта в Азербайджане Л.Юнус: « Эмин до сих пор находится под наблюдением полиции, так как в ноябре 2010 г. его освободили из заключения условно-досрочно. Этим фактом его жизни объясняется присутствие полицейского рядом с ним на фото.»