Հայաստան. սեփականության վաճառքին պետք է զգույշ վերաբերվել
Թյուրիմացության վերջին դեպքը, որ տեղի ունեցավ Երեւանի քաղաքապետարանի եւ արաբ ձեռնարկատերերի միջեւ՝ երբ վերջիններիս մերժվեց Երեւանում ձեռք բերել սեփականություն, այնքան էլ արտառոց չէր: Շատերն այն ընկալում էին սոսկ իբրեւ Հայաստանի տնտեսության մեջ արվող արտաքին կապիտալ ներդրումների առջեւ քաղաքապետարանի կողմից խոչընդոտներ ստեղծելու փաստ: Բայց իրավիճակն առավել համակողմանի դիտարկելիս՝ կարելի է ավելի ճշգրտորեն իմաստավորել տեղի ունեցածը: Հայաստանը բախվել է մի լուրջ միտումի, որի իմաստն այստեղ մինչեւ վերջ հասկացված չէ: Դա հետեւյալն է. նպատակահարմա՞ր է արդյոք հսկայածավալ ֆինանսների կենտրոններին մեզանում սեփականության տիրապետման իրավունքի տրամադրումը: Եվ բանն ամենեւին Ռուսաստանին վերջերս անարդյունավետ կերպով այդպիսի իրավունքներ տալու նախադեպը չէ: Այդտեղ ամեն ինչ պարզ է՝ ոչ մի զարգացում էլ Հայաստանի տնտեսությունը չստացավ: Ընդհակառակն՝ Ռուսաստանին փոխանցած առանցքային ճյուղերում մենք գործ ունեցանք լճացման հետ: Բայց դա վատագույնը չէ, որին կարող էր եւ է՛ բախվել մեր երկիրը:
Ներկա պահին մենք բախվում ենք միանգամայն այլ միտումների, որոնք երկրի համար նոր հնարավոր սպառնալիքներ են պարունակում: Այդ մասին արժե ավելի մանրամասն խոսել, քանի որ հենց հիմա է գալիս աշխարհի ֆինանսատնտեսական կենտրոնների հետ փոխհարաբերությունների ռազմավարորեն ճշգրտված ազգային հայեցակարգի մշակման ժամանակը: Առաջին հերթին՝ հարկ է խոսել Հայաստանում սեփականության բաշխման համակարգի եւ դրա կողմից երկրի ներսում ստեղծված յուրահատուկ ֆինանսատնտեսական շահերի մասին: Ինչպես թվում է, ներկա պահին այստեղ դանդաղ գործողության մի ական է դրված, որի հետ կատակել չի կարելի:
ԽՍՀՄ-ի փլուզումն առաջնագիծ դուրս բերեց սեփականության ձեւերի վերափոխման անհրաժեշտությունը: Հանրային սեփականության զանգվածային մասնավորեցման նախադեպ աշխարհում ոչ մի տեղ չէր եղել: Պետական-մենաշնորհային կապիտալիզմի (սոցիալիզմի բուն տեսաբանների բնորոշմամբ) թեզի վրա հիմնված խորհրդային տիպի տնտեսությունը կարող էր գոյություն ունենալ միայն կենտրոնացված ֆինանսավորման հիմքի վրա: Այդպիսի պրակտիկայի դադարեցումը խոշոր սեփականության սրընթաց փլուզման պետք է բերեր: Եվ եթե գյուղատնտեսական ձեռնարկությունները (կոլտնտեսություններն ու սովխոզները) կարելի էր վերացնել այդ ձեռնարկությունների անդամների միջեւ հողի պարզ բաժանման ճանապարհով, ապա արդյունաբերական հսկաների հիմնախնդիրը հատուկ մոտեցում էր պահանջում: Այդ ձեռնարկությունների գործունեության ֆինանսավորումն այն ժամանակ գործնականորեն անհնար էր: Ասենք՝ հողի սեփականատերերը եւս հայտնվել էին նույն փաստի առջեւ՝ առանձին-առանձին հողակտորների մշակումը՝ պայմանավորված ծանր տեխնիկայի բացակայությամբ, բարդ գործ էր դարձել: Բայցեւայնպես՝ սեփականաշնորհում կատարվեց եւ ունեցավ ծանր հետեւանքներ:
Հայաստանում սեփականաշնորհման ապագա հայեցակարգի ուրվագծերն առաջին անգամ նշմարվել էին 1991 թվականի փետրվարին Կառավարության հաստատած եւ Գերագույն խորհրդի հավանությանն արժանացած` «ՀՀ-ում սեփականաշնորհման հիմունքներում»: Բայց իրավական ակտերի մշակման իրական գործընթացը սկսվել էր արդեն Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի թեժ պահին: 1992 թվականի հուլիսին ընդունված օրենքն ուներ հոդված վաուչերներ կոչվող` սեփականաշնորհման սերտիֆիկատների մասին: Հայտնի է, որ վաուչերները հատուկ էին մտածված սեփականաշնորհումն արագացնելու համար: Խոսվում էր այն մասին, թե սեփականաշնորհումն անհրաժեշտ է միջին խավ ստեղծելու համար: Թե ինչի համար էր այդ շտապողականությունը` այնքան էլ հասկանալի չէ:
Մինչվաուչերային ժամանակաշրջանում արդյունաբերության մեջ սեփականաշնորհում գործնականապես չէր անցկացվել: Իրականացվել էր ձեռնարկությունների մասնակի (հիմնական ֆոնդերի 20%-ի) անհատույց մասնավորեցում`դրանք բաժնետիրական ընկերությունների վերափոխմամբ: 1997 թվականից, երբ կառավարությունը փոխվել էր, սկզբնավորվեց խոշոր ձեռնարկությունների ընտրովի սեփականաշնորհման միտում` անգործության մատնված հսկաների վերագործարկումը երաշխավորող օտարերկրյա գնորդների ներգրավմամբ: Այս դեպքում կտրուկ փոխվեցին սեփականաշնորհման շուրջ բանավեճերը: Եթե առաջ խոսում էին վաուչերային մասնավորեցման արդարացիության մասին, ապա այժմ ուշադրությունը կենտրոնացված էր դրա արդյունավետության, գնորդների ընդունման միջոցների ու ձեւերի վրա: Պետությունը դարձել էր տնտեսական այդ քաղաքականության մենաշնորհատիրական կիրառողը: Դժվար չէ ենթադրել, թե ինչպիսի շահերից էր բխում այդպիսի քաղաքականության վարումը ավտորիտար իշխանության գոյության պայմաններում:
Արդյունքում, ինչպես ցույց տվեց ժամանակը, խոշոր ձեռնարկությունների սեփականաշնորհումից հետո նրանց մեծ մասը հայտնվեց ազդեցիկ պաշտոնյաների ու նրանց շրջապատի նորաթուխ գործարարների ձեռքում: Բաժնետերերի մեծամասնությունը ստիպված վաճառում էր իր բաժնետոմսերը, քանի որ չի կարողացել մուծել ձեռնարկություններն աշխատեցնելու համար անհրաժեշտ գումարը: Մի քանի մարդ գնել էր այդ բաժնետոմսերը եւ դարձել սեփականության տեր: Երկրի օլիգարխացման հիմքերը դրվել էին արդեն բուն օրենքներում:
Բայց դրանով ամեն ինչ չվերջացավ: Իշխանության ճամբարի անդամների ձեռքում հայտնվել էին բազմաթիվ խոշոր ձեռնարկություններ, որոնց գործունեության համար ոչ ոք փող չէր ներդրել: Արդյունքում պատկառելի քանակության մեռած կապիտալ էր կազմավորվել: Սեփականաշնորհված ձեռնարկությունների տերերը վաճառում էին սարքավորումները եւ սպասում անշարժ գույքի գների բարձրացմանը: Երկրում ֆինանսական միջոցների մշտատեւ պակասուրդի պայմաններում գրեթե երկու տասնամյակ նշված ձեռնարկություններից շատերը մինչեւ հիմա մնում են անտեր: Նույնը հողամասերի դեպքում է. հսկայական տարածություններ մինչեւ այժմ չեն մշակվում իրենց տերերի կողմից:
Բնականաբար` դրանց տերերն այդ սեփականության գները սաստիկ բարձրացնում են միայն մեկ նպատակով` վաճառել մեծ օգուտով: Դա վերաբերում է ոչ միայն խոշոր սեփականությանը, այլեւ ողջ երկրով մեկ տարածված հարյուր հազարավոր փոքր օբյեկտներին: Փաստորեն` սեփականության անկանոն (գիշատչական) մասնավորեցումը ներկայումս ոչ միայն մեծ խնդիրներ է ստեղծել տնտեսության զարգացման համար, այլեւ մեծ սպառնալիքներ՝ երկրի ապագա անվտանգության գործում:
Ներկայում` բաց տնտեսության պայմաններում, ողջ աշխարհում տեղի են ունենում կապիտալի էքսպանսիայի վրա խարսխված աննախադեպ տնտեսական գործընթացներ: Հնարավորություններ ի հայտ եկան գնելու սեփականություն այնպիսի ծավալներով, որոնք վտանգ էին ներկայացնում ազգային պետությունների գոյության համար: Ինչպես շատ հետազոտողներ են նշում, պետությունները կդառնան մեգապոլիսների եւ խոշոր ֆինանսական կազմակերպությունների պատանդները: Այդ սուբյեկտներն ավելի շատ գործակցում են միմյանց հետ, քան՝ այն տարածքների, որոնց հանդեպ քաղաքական-իրավական պարտավորություններ ունեն: Ավելին` խոշոր եւ փոքր պետությունների միջեւ հարաբերություններում ֆինանսական էքսպանսիան պայմաններ է ստեղծում ժողովրդագրական էքսպանսիայի համար: Այսինքն` երեւան են եկել նոր հնարավորություններ քաղաքական խնդիրներն օրինական ֆինանսատնտեսական մեխանիզմներով լուծելու համար:
Դրա վառ օրինակը մեր դրացի Վրաստանն է: Այստեղ վերջին տասնամյակների ընթացքում թուրքական կապիտալն իր երկրի (Թուրքիայի) համար ռազմավարորեն կարեւոր ժողովրդագրական էքսպանսիայի խնդիր է լուծում: Վրաստանի համեմատ ֆինանսական հնարավորությունների նշանակալի անհավասարությունը թույլ է տալիս այդ երկրից սեփականություն խլել ամբողջ քաղաքներում (Բաթումի) եւ ծայրամասերում: Ավելի մեծ ծավալներով համանման խնդիրներ է լուծում Չինաստանն Աֆրիկայում` գնելով առանձին երկրների տնտեսության ամբողջ ճյուղեր: Ընդ որում` այդպիսի գործընթացները տեղի են ունենում հարաճուն արագությամբ` ժամանակ չտալով էքսպանսիայի ենթարկվող երկրներին: Ավելի ճիշտ` փոքր երկրներն ավելի հաճախ են անզոր վիճակում հայտնվում այդպիսի միտումների դեմհանդիման:
Բայց կա նաեւ հակառակ երեւույթը: Օգտագործելով միջազգային-իրավական հնարավորությունները, փոքր երկրներից շատերը ստեղծում եւ ծավալում են խոշոր ֆինանսների ներգրավման արդյունավետ մեխանիզմներ` մեծ երկրների ֆինանսատնտեսական հսկաներին բացառիկ հնարավորություններ տալու ուղիով: Տարբեր «օֆշորներն» ու ֆինանսական սխեմաները թույլ են տալիս խոշոր տնտեսական օբյեկտներին` ազատվել ազգային պետությունների կողմից դրվող հարկերից: Ավելին` նրանք դառնում են այս կամ այն երկրների խոշոր կոռուպցիոներների միջոցների լվացման կենտրոններ:
Գլոբալ քաղաքականության եւ տնտեսության նմանատիպ «օպերատորների» երեւակայությունը սահմաններ չունի: Բնավ պատահական չէ խոշորագույն ընկերությունների սրընթաց սնանկացումը: Կարելի է օրինակ բերել նախկին հսկաներ «Նոկիա»-ի եւ «ԹոմասԿուկ»-ի դեպքերը: Հեշտ փողերի հետեւից ընկնելը կարող է լուրջ խնդիրներ ստեղծել ցանկացած երկրի ու ցանկացած ընկերության համար:
Ահա այսպիսին են գործերը ֆինանսների եւ սեփականության աշխարհում: Այս աշխարհի հետ գործնականում բախվելիս, հարկավոր է ազգային անվտանգության տեսակետից հարյուր անգամ ծանրութեթեւ անել սպառնալիքներն ու հնարավորությունները: Միշտ չէ, որ փողերը փրկում են՝ երբեմն դրանք նաեւ կործանում են: Շատ հայ կոռուպցիոներների ու նախկին օլիգարխների ճակատագիրը դրա վկայությունն է: Իսկ երբ բանը պետությանն է վերաբերում՝ տասնապատիկ զգույշ պետք է լինել:

Армения: к продаже собственности надо подходить осторожно
Недавний случай недоразумения, возникшего между мэрией Еревана и арабскими предпринимателями, которым было отказано в приобретении собственности в Ереване, совсем не курьезен. Многие усмотрели в этом лишь факт создания мэрией препятствия для внешних капитальных вложений в экономику Армении. Но, если посмотреть на ситуацию шире, то можно более серьезно осмыслить возникший факт. Армения встретилась с серьезной тенденцией, смысл которой здесь не до конца понимается. А именно - целесообразно ли предоставлять право овладения собственностью в Армении центрам гигантских финансов? И дело отнюдь не в недавнем прецеденте неэффективного предоставления таких прав России. Тут все ясно - никакого развития экономика Армении не получила. Наоборот, мы имели дело со стагнацией в ключевых отраслях, переданных России. Но это не самое худшее, с чем могла и может встретиться наша страна.
В настоящий момент, мы встречаемся с совершенно иной тенденцией, содержащей новые потенциальные угрозы для страны. Об этом стоит поговорить подробнее, поскольку именно сейчас наступает время выработки стратегически выверенной национальной концепции взаимоотношений с финансово-экономическими центрами мира. В первую очередь, стоит поговорить о системе распределения собственности в Армении и созданных ею специфических финансово-экономических интересах внутри страны. Как кажется, в настоящий момент, здесь заложена мина замедленного действия, с которой шутить не стоит.
Распад СССР выдвинул на передний край необходимость преобразования форм собственности. Прецедента массовой приватизации общественной собственности не было нигде в мире. Экономика советского типа, основанная на тезисе государственно-монопольном капитализме (по определению самих теоретиков социализма), могла существовать только на базе централизованного финансирования. Прекращение такой практики должно было привести к стремительному развалу крупной собственности. И если сельскохозяйственные предприятия (колхозы и совхозы) можно было ликвидировать путем простого разделения земли между членами этих предприятий, то проблема промышленных гигантов требовала особого подхода. Финансировать деятельность этих предприятий в тот период было практически невозможно. Впрочем, и собственники земли оказались перед таким же фактом - обрабатывать отдельные клочки земли стало сложным делом в связи с отсутствием тяжелой техники. Но, тем не менее, приватизация произошла и имела сложные последствия.
В Армении, впервые контуры будущей концепции приватизации были обозначены в "Основах приватизации в РА", утвержденных правительством и одобренных ВС РА в феврале 1991 года. Но, реальный процесс выработки правовых актов начался ужу в разгар войны в Нагорном Карабахе. Принятый в июле 1992 года закон содержал статью об именуемых ваучерами приватизационных сертификатах. Известно, что ваучеры были специально придуманы для ускорения приватизации. Говорилось о том, что приватизация нужна для создания среднего класса. Почему нужна была такая спешка - не совсем понятно.
В доваучерный период приватизация в промышленности, практически, не проводилась. Была осуществлена частичная (20% основных фондов) безвозмездная приватизация предприятий с преобразованием их в акционерные общества. С 1997 года, когда сменилось правительство, наметилась тенденция выборочной приватизации крупных предприятий с привлечением иностранных покупателей, гарантирующих восстановление бездействующих гигантов. В таком случае, резко изменились дискуссии вокруг приватизации. Если раньше говорили о справедливости ваучерной приватизации, то теперь внимание было сосредоточено на эффективности приватизации, методах и формах определения покупателей. Государство стало монопольным проводником этой экономической политики. Не трудно предположить, из каких интересов проводилась такая политика в условиях существования авторитарной власти.
В итоге, как показало время, после приватизации крупных предприятий, большая их часть оказалась в руках влиятельных чиновников и новоиспеченных бизнесменов из их окружения. Большинство акционеров вынужденно продавала свои акции, поскольку не могла внести необходимую сумму для функционирования предприятий. Несколько человек скупали эти акции и становились хозяевами собственности. Основа олигархизации страны была заложена уже в самих законах.
Но этим все не закончилось. В руках членов лагеря власти оказалось множество крупных предприятий, на функционирование которых никто денег не вкладывал. В результате, сформировался внушительный мертвый капитал. Владельцы приватизированных предприятий распродавали оборудование и ждали повышения цен на недвижимость. В условиях перманентного дефицита финансовых средств в стране, почти два десятилетия многие из указанных предприятий до сих пор остаются бесхозными. То же самое происходит с земельными участками: огромное количество площадей до сих пор не обрабатываются их владельцами. Естественно, их владельцы взвинчивают цены на эту собственность с одной лишь целью - продать с большой выгодой. Это касается не только крупной собственности, но и сотен тысяч мелких объектов, разбросанных по всей стране. Фактически, бессистемная (хищническая) приватизация собственности создала в настоящее время не только большие проблемы для развития экономики, но и большие угрозы для будущей безопасности страны.
В настоящее время, в условиях открытой экономики, по всему миру происходят беспрецедентные экономические процессы, основанные на экспансии капитала. Появились возможности для скупки собственности в масштабах, представляющих угрозу для существования национальных государств. Как отмечают многие исследователи, государства становятся заложниками мегаполисов и крупных финансовых организаций. Эти субъекты больше сотрудничают друг с другом, чем с территориями, перед которыми имеют политико-правовые обязательства. Более того, в отношениях между крупными и малыми государствами финансовая экспансия создает условия для демографической экспансии. То есть, появились новые возможности для решения политических задач легальными финансово-экономическими механизмами.
Хорошим примером является соседняя с Арменией Грузия. Здесь, на протяжении последних десятилетий турецкий капитал решает стратегически важные для этой страны (Турции) задачи демографической экспансии. Значительное неравенство финансовых возможностей с Грузией позволяют отбирать у этой страны собственность в целых городах (Батуми) и провинциях. Аналогичные задачи в еще больших масштабах решает Китай в Африке, скупая целые отрасли экономики у отдельных стран. При этом, такие процессы происходят с нарастающей скоростью, не оставляя времени подвергающимся экспансии странам. Точнее - малые страны все чаще остаются в состоянии бессилия перед такими тенденциями.
Но есть и обратное явление. Используя международно-правовые возможности, многие малые страны создают и разворачивают эффективные механизмы привлечения крупных финансов путем предоставления исключительных возможностей многим финансово-экономическим гигантам из крупных стран. Различные "офшоры" и финансовые схемы позволяют крупным экономическим объектам высвобождаться от налогов, налагаемых национальными государствами. Более того, они становятся центрами отмывания средств крупных коррупционеров тех или иных стран.
Фантазии подобных "операторов" глобальной политики и экономики не имеют предела. Отнюдь не случайными являются стремительные банкротства крупнейших кампаний. Примером могут быть случаи с бывшими гигантами "Нокиа" и "Томас Кук". Погоня за легкими деньгами может создать серьезные проблемы для любой страны и для любой компании.
Таковы вот дела в мире финансов и собственности. Встречаясь с этим миром на практике, необходимо сто раз взвесить угрозы и возможности с точки зрения национальной безопасности. Деньги не всегда спасают - иногда они губят. Судьба многих армянских коррупционеров и бывших олигархов - тому пример. А когда дело касается государства - вовсе стоит быть внимательным.