Անդրանիկ Քոչարյանը դիմեց խորհրդարանին ապրիլյան դեպքերը քննող հանձնաժողովի գործունեության ժամկետ երկարաձգելու համար
Խորհրդարանում քննարկվեց 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը ևս վեց ամսով երկարաձգելու հարցը:
2016-ի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է այս տարվա մայիսին՝ 47 պատգամավորի դիմում-պահանջով:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ԱԺ նիստին հայտնեց, որ հանձնաժողովը վերջին նիստում միաձայն որոշում է ընդունել` դիմել խորհրդարանին, որպեսզի երկարացվի հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը:
Հանձնաժողովի նախագահը խորհրդարանին ներկայացրեց հանձնաժողովի կատարած աշխատանքի մասին հաշվետվություն: Վերջինիս խոսքով` հանձնաժողովի փորձագետների կողմից կազմվել է նախնական ուսումնասիրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, որը ուղարկվել է Պաշտպանության նախարարություն:
«Հուլիսի իննին ՊՆ-ից ստացվել է փաստաթղթերի առաջին խումբը և սկսվել մանրակրկիտ ուսումնասիրություն, առ այսօր հանձնաժողովն ուսումնասիրել է 2684 էջ ծավալով 147 տեքստային, 14 գրաֆիկական քարտեզներ, տեղեկատվական, վերլուծական, հետախուզական, զորքերի կառավարման օպերատիվ և այլ բնույթի գաղտնի և հույժ գաղտնի փաստաթղթեր, 21 նիստ է եղել, 10 զինծառայող է քննվել, այդ քննության արդյունքում հնչեցվել է շուրջ 415 հարց, որոնց վերաբերյալ ստացել ենք ճշտումներ, պարզաբանումներ»,- ասաց նա:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով` հանձնաժողովն իրականացնելու է իր կողմից նախապես հաստատված ցանկի պաշտոնյաներին լսելու աշխատանքներ, նման պաշտոնյաների թիվը կարող է հասնել քառասունի:

Андраник Кочарян обратился к парламенту с предложением продлить срок действия временной комиссии по изучению апрельских событий 2016 года
На сегодняшнем заседании парламента обсуждался вопрос продления на шесть месяцев срока действия временной комиссии Национального Собрания по изучению обстоятельств апрельской войны 2016 г.
Временная комиссия НС, изучающая обстоятельства развертывания в указанный период вооруженных действий, была создана в мае этого года по требованию 47 депутатов.
Председатель комиссии Андраник Кочарян сегодня сообщил, что на последнем заседании комиссии было единогласно принято решение обратиться к парламенту с предложением продлить срок действия временной комиссии.
А. Кочарян также представил отчет о проделанной ими работе, отметив, что экспертами был составлен список подлежащих предварительному изучению документов, который комиссия направила в Министерство обороны.
“9-го июля МО прислало первую партию документов, после чего началось их тщательное изучение. К сегодняшнему дню изучено 147 текстовых и 14 графических карт, информационных, аналитических, разведывательных и прочих засекреченных документов – в общей сложности 2684 страницы. Проведено 21 заседание, опрошены 10 военнослужащих. В ходе опросов было задано около 415 вопросов, по которым мы получили уточняющие разъяснения”,- сказал Андраник Кочарян.
По словам депутата, комиссия также должна заслушать почти четыре десятка должностных лиц, список которых был составлен заранее.