ՍԴ անդամների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանում քվեարկության ներկայացվեց Սահմանադրական դատարանի անդամների կամավոր վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագիծը: Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկել Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում:
Առաջարկվող նախագծով` կամավոր վաղ կենսաթոշակի անցնելու դեպքում մինչև Սահմանադրության 213-րդ հոդվածով նախատեսված՝ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը, Սահմանադրական դատարանի անդամ նշանակված և նույն գլխի ուժի մեջ մտնելուց հետո իրենց պաշտոնավարումը շարունակած անձինք կարող են դիմել վաղ կենսաթոշակի: Այս դեպքում ևս պահպանվում է վերջիններիս աշխատավարձի չափով վաղ կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը:
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով խոսեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը` ասելով, որ դեմ են նախագծին: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ևս դեմ քվեարկեց նախագծին:
Նախագծին կողմ քվեարկեց միայն քաղաքական մեծամասնությունը, այն ընդունվեց 83 կողմ, 33 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:

Парламент принял в первом чтении проект попровок, предусматривающих досрочный выход на пенсию членов КС
В парламенте состоялось голосование по проекту поправок к закону РА “О Конституционном суде”, которые дают возможность членам Конституционного суда в добровольном порядке досрочно выйти на пенсию.
В частности, до вступления в силу главы VII Конституции РА назначенные членами Конституционного суда и продолжающие выполнять свои обязанности и после вступления той же главы лица в случае добровольного выхода на пенсию раньше срока могут оформить ее досрочно. В этом случае сохраняется их право на получение досрочной пенсии в размере зарплаты.
Перед голосованием секретарь фракции “Просвещенная Армения” Геворк Горгисян заявил, что будет голосовать против этого проекта. Не поддержала проект и фракция “Процветающая Армения”.
За принятие поправок проголосовало только политическое большинство – 83 голоса. 33 депутата проголосовали “против”.