Լոռիում գյուղաբնակները տնկեցին «Էյ Թի Փի»-ի վեց միլիոներորդ ծառը
Իր գործունեության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներից և հոկտեմբերին կայացած անտառների վերաբերյալ առաջին գագաթնաժողովից հետո «Էյ Թի Փի»-ն այս աշնանը տնկեց նաև իր վեց միլիոներորդ ծառը: Մեր օրերում, երբ ծառ տնկելը համաշխարհային մասշտաբով մեծ թափ է հավաքում, Հիմնադրամը ջանք չի խնայում այդ ուղղությամբ և ձգտում է Հայաստանը ևս ներգրավել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարող մյուս ակտիվ դերակատարների շարքում:
Հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ «Էյ Թի Փի»-ի վեց միլիոներորդ խորհրդանշական ծառը Կովկասյան սոճի է, որն աճեցվել է Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղում տեղակայված Միրաք ընտանիքի անվան անտառվերականգնման տնկարանում: Այժմ այն իր մշտական հանգրվանն է գտել Միխայլովկա գյուղի տարածքում գտնվող 43.4 հա ընդհանուր մակերեսով նորատունկ անտառում:
Ինչպես «Էյ Թի Փի»-ի տնկարաններում աճեցվող մյուս ծառատեսակները, այնպես էլ Կովկասյան սոճին Հայաստանի էնդեմիկ ծառատեսակներից է և հիմնականում աճում է երկրի հարավային և հյուսիսային շրջաններում: Վեց միլիոներորդ ծառի ընտրությունը կատարեց Միրաք տնկարանի աշխատակից Սիրանուշ Հարությունյանը: «Մեր աճեցրած բոլոր բուսակներն ու տնկիները գեղեցիկ են, բայց ես ընտրել եմ հենց այս մեկը, քանի որ այն մյուսներից տարբերվում է իր փարթամությամբ և հպարտ կեցվածքով»,- նշում է Սիրանուշը:
Ի տարբերություն «Էյ Թի Փի»-ի հինգ միլիոներորդ ծառի, որը գտնվում է Կարինի տնկարանում և մշտապես վայելում է տնկարանի աշխատակիցների սերն ու ուշադրությունը, վեց միլիոներորդը ստպիված է լինելու որպես առաջամարտիկ գոյատևել վայրի բնության գրկում: «Այնուամենայնիվ, այս սոճու արմատները բավականին հզոր են և ամուր, ուստի համոզված ենք, որ այն կդիմակայի ցանկացած պայմաններում: Այս ծառը իսկական մարտիկ է»,- եզրափակեց Սիրանուշը,- տնկարանի մյուս աշխատակիցների օգնությամբ հողով լի դույլի մեջ դրված ծառը տեղափոխելով մեքենա:
Մեկ ժամ անց, Միխայլովկայում «Էյ Թի Փի»-ի սեզոնային աշխատակիցները ջերմագին ողջյուններով ընդունեցին այդքան սպասված վեց միլիոներորդ ծառը: Հյուսիսային ամենահեռավոր այս գյուղի վրա ծանրացած սպիտակախառն մշուշն անգամ կարծես լրացուցիչ գրավչություն հաղորդեր իրադարձություններով հարուստ այդ օրվան:
Խորհրդանշական ծառի տնկման պատվին էր արժանացել Արևիկ Զորողլյանը: Սկզբում թեև ամաչում էր և երկմտում, այնուամենայնիվ արագ որոշում կայացրեց ընդունել առաջարկն ու վայելել այդ պահը: Փոս փորելիս նրան օգնեցին իր թիմակիցներ Սարգիս Բեզոյանը, Արմեն և Գևորգ Խաչատրյանները: Ծառատունկը ավարտելուն պես բոլոր մասնակիցները սկսեցին ծափահարել:
« «Էյ Թի Փի»-ի շնորհիվ վեցը տարի է աշխատանք ունեմ: Ես նրանց օգնում եմ մեր համայնքներին կից անտառներ ստեղծելուն»,- նշեց Արևիկը գոհունակությամբ: «Հպարտ եմ , որ իմ դերն ունեցա վեց միլիոներորդ ծառի տնկմանը և անպայման կկիսվեմ այս հիշարժան պատմությաբ երեխաներիս, թոռներիս և ազգիս հետ»:
Այս աշուն «Էյ Թի Փի»-ն անտառվերականգնման և անտառապատման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով աշխատանքով է ապահովել 60 սեզոնային աշխատակցի Լոռվա մարզից:
«Ծառերի միջոցով մենք կարողանում ենք բարելավել համայնքների կենսամակարդակը՝ նման մոտեցմամբ քաջալերելով տեղաբնակներին մասնակացել անտառտնկումներին և անտառպահպանման աշխատանքներին: Անտառներ տնկելիս մենք աշխատում ենք ներառել տարբեր ծառատեսակներ նպաստելու համար հարուստ կենսաբազմազանության ձևավորմանը», -նշեց Հիմնադրամի Անտառվերականգնման բաժնի ղեկավար Նավասարդ Դադյանը: «Ծառերը կլանում են ածխաթթու գազ, կարգավորում ջրի շրջապտույտը, հողը հարստացնում անհրաժեշտ սննդանյութերով և նպաստում կենսաբազմազանության հարստացմանը»,- ավելացրեց նա:
Ներկայումս Հայաստանում բնապահպանությունը ծաղկում է ապրում: Ոլորտի փորձագետներն ու առհասարակ ողջ աշխարհում մարդիկ գիտակցում են ծառերի տնկման և անտառների ստեղծման կարևորությունը: Ի դեպ, ՀՀ կառավարությունը հանձն է առել մինչև 2050 թվականը կրկնապատկել երկրի անտառածածկ տարածքների քանակը, իսկ բոլորովին վերջերս հանդես է եկել հայտարարությամբ , այն է ՝ մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ը տնկելու 10-ը միլիոն ծառ: Մինչև 10-րդ ամսվա 10-րդ օրը 10 միլիոն ծառ տնկելու քարոզարշավը նպատակ ունի ավելացնելու երկրի անտառածածկը մեկ տոկոսով: Ստեղծվող անտառներում ծառերի կպչողականության բարձր մակարդակ ապահովելն էապես կնպաստի ջերմոցային գազերի նվազեցմանն ու կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու գործընթացին:
«Էյ Թի Փի»-ի անտառվերականգնման և համայնքային ծառատունկի բաժինները տարեկան տնկում են միջինը 230000-ից մինչև 250000 ծառ և թուփ: Ավելին, կպչողականության բարձր մակարդակ ապահովելու նպատակով այս բաժինները սերտորեն համագործակցում են գյուղական և քաղաքային տարբեր համայնքների հետ: Այս աշուն «Էյ Թի Փի»-ի անտառվերականգնման բաժինը Լոռու մարզի Միխայլովկա, Տաշիր և Սարատովկա գյուղերին կից տնկած անտառներում ծառերի թիվն ավելացրել է ևս 190651-ով:
«Հայաստանի գլխավոր նպատակն է մինչև 2050 թվականը կրկնապատկել երկրի անտառածածկը»,- ելույթի սկզբում նշեց անտառների վերաբերյալ համաժողովի հիմնական զեկուցողներից ՝ Օրեգոնի պետական համալսարանի դեկան՝ դոկտոր Էնթոնի Դեյվիսը: Հիմա է ժամանակը որոշելու, թե ինչպիսին կլինեն այդ անտառները հետագայում: Մինչև 2050 թվականը Հայաստանի ամբողջ անտառածածկի ուղիղ կեսը կտնկվի այսօրվա կայացրած որոշումների հիման վրա, ուստի սա հզոր կոչ է բոլոր շահառու կողմերին միավորվելու և իրականացնելու համատեղ ծրագրեր» ,- ավելացրեց պարոն Դեյվիսը:
«Էյ Թի Փի»-ն վստահաբար պատրաստվում է հետևել այդ խորհրդին, քանի որ մտադիր է թևակոխել հաջորդ՝ 25-ամյա գործունեության փուլ:
«Էյ Թի Փի»-ն ծառեր տնկելու նպատակով աշխատատեղեր է ստեղծում տասնյակ մարդկանց համար: Անցյալ շաբաթ Միրաք տնկարանի աշխատակից Սիրանուշ Հարությունյանը (լուսանկարում ձախից) Հայաստանի հյուսիսում վեց միլիոներորդ ծառի տնկման համար ընտրեց Կովկասյան սոճի:

MIKHAYLOVKA, Lori--Following a year of 25th anniversary celebrations and the inaugural Forest Summit in October, Armenia Tree Project planted its six millionth tree this fall. At a time when tree planting is trending across the globe, ATP is thrilled to reach this milestone, placing the country among others that are part of the solution against climate change.
ATP’s six millionth tree, a Scots pine (Pinus sylvestris), was sourced from and planted in Armenia’s northern Lori region. The pine traveled from the Mirak Family Reforestation Nursery in Margahovit village to a 43.4 hectare (107 acre) forest being planted in Mikhaylovka Village.
Like all the other trees ATP produces, the Scots pine is a native species that commonly grows in the northern and southern regions of Armenia. The seedling was selected and unearthed by Mirak Nursery employee Siranush Harutyunyan. “All the seedlings we grow are special and beautiful to us, but I chose this particular pine because it stands taller and prouder than the rest,” explained Siranush.
Unlike ATP’s five millionth tree, which is under the care and attention of staff at the Karin Nursery, the six millionth would have to thrive in less hospitable conditions, in the wild. “Its roots are strong and healthy, so it will withstand the elements. We’re certain it’s going to survive in the front lines. It’s a real warrior,” concluded Siranush, as her coworkers nodded in agreement and helped her carry the tree to the truck in a bucket full of soil.
About an hour later, the much-anticipated six millionth tree was given a great big welcome by ATP’s seasonal workers at the new forest site in Mikhaylovka. The northernmost village was almost-entirely covered by fog, but that only added to the drama of the day.
Arevik Zoroghlyan was picked from the crowd to do the honors. She was shy and hesitant at first but quickly decided to accept the responsibility and enjoy the moment. The hole was dug with help from her three young teammates – Sarkis Bezoyan, Armen Khachatryan, and Gevork Khachatryan. When Arevik completed the task and pressed down on the soft earth with her hands, the planting brigade broke into applause.
“ATP has given me work for the past six years. I help them plant forests near our community,” said Arevik, flushed with delight. “I’m proud to be a part of the story of the six million trees. It’s one of the best gifts I can give my children, my grandchildren, and my country.”
This fall, ATP hired 60 people from Lori to help with afforestation and reforestation projects. “Using trees, we’re able to improve the quality of life in communities, so it gives people a good reason to plant forests and preserve them,” said Forestry Manager Navasard Dadyan. “When we plant forests, we make sure to include different species so that a more complex ecosystem can be formed. The trees store carbon, regulate the water cycle, enrich the soil with nutrients, and promote biodiversity,” he added.
It’s an exciting time to be an environmentalist in Armenia. Experts and people around the world have recognized the benefits of planting trees and expanding forests. The Armenian government has pledged to double the country’s forest cover by 2050, and recently announced a campaign to get 10 million trees planted on October 10, 2020. What is being called the “10-10-10 Campaign” will increase Armenia’s forests by one percent. The long-term survival of these new forests is essential for them to serve their purpose of offsetting greenhouse gases and fighting climate change.
ATP’s forestry and community tree planting programs plant an average of 230,000-250,000 trees and shrubs every year. The organization works with communities across the country for successful survival rates. This fall, ATP’s forestry team added 190,651 trees to forests in the communities of Mikhaylovka, Tashir, and Saratovka in Lori.
“Armenia has a grand objective to double its forest cover by 2050,” began Dr. Anthony S. Davis, interim dean of the College of Forestry at Oregon State University during his keynote speech at the Forest Summit hosted by ATP and AUA in October. “Now is the time to define what those future forests look like. By 2050, half of Armenia’s forest cover will be based on decisions made today. There should be no greater calling to work together than this piece of information,” he added.
ATP will hold these encouraging and wise words in mind, as it moves forward into the next 25 years of environmental work in Armenia.
ATP volunteer Raffi Paul created a moving two-minute short about the six millionth tree being planted. It’s available on ATP’s Facebook and YouTube pages: www.tinyurl.com/sixmillionth
PHOTO CAPTION: ATP provides jobs for dozens of people to plant trees; last week, Mirak nursery worker Siranush Harutyunyan (pictured at left) selected this Scots pine to be ATP’s six millionth tree to be planted in northern Armenia