Սերժ Սարգսյանին մեղսագրված գործողություններն աղերս չունեն նախագահի կարգավիճակի հետ. դատախազությունը մերժել է պաշտպանի բողոքը
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը վերացնելու մասին նրա պաշտպան Ամրամ Մակինյանի բողոքը մերժվել է: Այս մասին «Հետք»-ին ասաց դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը՝ նշելով, որ քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ բողոքը մերժվել է՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ:
Խաչատրյանի խոսքով՝ պաշտպանի բողոքի հիմքում դրված էր ՀՀ պաշտոնաթող նախագահի գործառութային անձեռնմխելիության հանգամանքը՝ այն նկատառումով, որ երրորդ նախագահին վերագրվել է այնպիսի ենթադրյալ արարք, որը բխել է նրա կարգավիճակից և գործունեությունից:
«Գլխավոր դատախազի բողոքի հիման վրա ՀՀ վճռաբեկ դատարանը դեռևս 2018 թ. նոյեմբերի 15-ի թիվ ԵԴ/0743/06/18 որոշմամբ արտահայտել է իրավական դիրքորոշում, ըստ որի՝ «եթե Նախագահն իր լիազորություններն իրականացնելիս առաջնորդվել է իր մասնավոր, անձնական շահով կամ չի ունեցել համապատասխան գործողությունն իրականացնելու լիազորություն կամ դա իրականացրել է Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների անցմամբ, ապա նման գործողությունները չեն կարող առնչություն ունենալ նախագահի կարգավիճակի հետ և պետք է գնահատվեն որպես նախագահի կարգավիճակի հետ չկապված»,- ասաց Խաչատրյանը: Նշենք, որ Խաչատրյանի վկայակոչած գործը վերաբերում է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Վճռաբեկ դատարանի հայտնած իրավական դիրքորոշմանը:
«Քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում դատախազը հանգել է այն եզրակացության, որ Սերժ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշմամբ նրան մեղսագրված են այնպիսի գործողություններ, որոնք չեն բխել ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով Սերժ Սարգսյանին վերապահված լիազորություններից: Սերժ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշմամբ նրան մեղսագրված գործողություններն անգամ ձևական առումով որևէ աղերս չունեն ՀՀ նախագահի կարգավիճակի հետ, ուստի բացակայում է անձեռնմխելիության սահմանադրական երաշխիքը»,- տեղեկացրեց Արևիկ Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 4-ին ՀՔԾ-ն հաղորդագրությամբ հայտնել է, որ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափի՝ մոտ կես միլիարդ դրամի հափշտակություն կազմակերպելու համար:

Действия, вменяемые в вину Сержу Саргсяну, не имеют ничего общего со статусом президента РА: прокуратура отклонила жалобу защитника
Отклонена жалоба защитника третьего президента РА Сержа Саргсяна Амрама Макиняна на решение о привлечении его подзащитного к уголовному делу в качестве обвиняемого. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела общественных связей прокуратуры Аревик Хачатрян, отметив, что по решению прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, жалоба отклонена со ссылкой на ее безосновательность.
По словам А.Хачатрян, жалоба основана на обстоятельстве неприкосновенности экс-президента РА с учетом того, что Сержу Саргсяну приписано такое предполагаемое деяние, которое вытекало из его статуса и деятельности.
“В результате изучения материалов уголовного дела прокурор пришел к выводу, что решением о привлечении Сержа Саргсяна в качестве обвиняемого ему вменяются в вину такие деяния, которые не вытекают из полномочий, предоставленных ему Конституцией и законами РА. Действия, вменяемые в вину С.Саргсяну решением о привлечении его к делу в качестве обвиняемого, даже в формальном плане не имеют ничего общего со статусом президента РА, поэтому конституционная гарантия неприкосновенности отсутствует”,- отметила Аревик Хачатрян.
4 декабря Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что третьему президенту РА Сержу Саргсяну предъявлено обвинение в организации путем растраты злоупотребления в особо крупном размере – около 500 млрд драмов