ՄԻԵԴ-ում պարտված գործերով Կառավարությունը 1․6 միլիոն եվրո փոխհատուցման գումար հատկացրեց
Կառավարությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում պարտված գործերով 1 միլիոն 611 հազար եվրո փոխհատուցման գումար հատկացրեց։
Մասնավորապես՝ «Վարդանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով Կառավարությունը հատկացրեց 1 608 000 եվրոյին համարժեք դրամ՝ վճռով սահմանված արդարացի հատուցման համար:
Այդ գործով վճիռը կայացել էր հուլիսի 25-ին և Հայաստանը դիմումատուին պարտավոր է վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երեք ամսվա ընթացքում, վճարել հատուցման համար: Իսկ վճռով սահմանված հատուցման գումարի վճարման վերջնաժամկետը 2020 թվականի հունվարի 25-ն է:
«Մաթևոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով գործադիրը տրամադրեց 13,200 (տասներեք հազար երկու հարյուր) եվրոյին համարժեք դրամ։ Գործով վճիռը կայացել էր հոկտեմբերի 10-ին, սահմանված հատուցման գումարի վճարման վերջնաժամկետը 2020 թվականի հունվարի 10-ն է:

1․6 млн евро выделено на выплату компенсации по проигранным в ЕСПЧ искам
Правительство на сегодняшнем заседании выделило 1 млн 611 тысяч евро по искам, проигранным в Европейском суде по правам человека.
В частности, по делу “Варданян против Армении” правительство выделило на выплату компенсации сумму, эквивалентную 1.608.000 евро.
Решение ЕСПЧ по данному делу было принято 25 июля. Армения обязана выплатить компенсацию истцу в течение трех месяцев с момента вступления решения в законную силу.
По делу “Матевосян против Армении” выделена сумма, эквивалентная 13.200 евро. Решение по данному делу было принято 10 октября, срок выплаты компенсации истекает 10 января 2020 г.