Ինչու՞ է հայկական ավիացիան հայտնվել Եվրամիության «խիստ հսկողության» տակ
Դեկտեմբերի 9-ին Եվրահանձնաժողովը թարմացրել է իր «սեւ ցուցակը» (EU Air Safety List), որը ներառում է այն երկրներն ու կոնկրետ ավիաընկերությունները, որոնց օդանավերը կա՛մ իրավունք չունեն մուտք գործել ԵՄ օդային տարածք, կա՛մ դրանց հանդեպ գործում են որոշակի սահմանափակումներ:
Ինչպես հայտնի է, Եվրահանձնաժողովը Եվրամիության (ԵՄ) գործադիր մարմինն է: Եվրահանձնաժողովի տրանսպորտի հարցերով հանձնակատար Ադինա Վելեանը (Adina Vălean) հայտնել է, որ ԵՄ «սեւ ցուցակից» հանվել է Գաբոնը, որն այդտեղ էր 2008-ից. սա նշանակում է, որ այդ երկրում գրանցված օդանավերն այսուհետ կարող են մտնել ԵՄ օդային տարածք:
Ներկա պահին 115 ավիաընկերության արգելված է մուտք գործել Եվրամիության տարածք: Դրանցից 109-ը 15 երկրի ներկայացուցիչներ են, այսինքն՝ թռիչքային անվտանգության եվրոպական չափանիշներին չհամապատասխանելու պատճառով այս երկրներն ու դրանցում գրանցված ավիափոխադրողները հայտնվել են «սեւ ցուցակում»: Այդ երկրներն են Աֆղանստանը, Անգոլան (բացառություն է անգոլական 2 ավիաընկերություն, որոնք կարող են մտնել ԵՄ երկինք), Կոնգոյի Հանրապետությունը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Ջիբութին, Հասարակածային Գվինեան, Էրիթրեան, Ղրղըզստանը, Լիբերիան, Լիբիան, Մոլդովան (բացառությամբ 3 ավիաընկերության), Նեպալը, Սան Տոմե եւ Պրինսիպին, Սիեռա Լեոնեն, Սուդանը: 115 ավիաընկերություններից մյուս 6-ի հանդեպ արգելք է կիրառվել անհատական նկատառումներով, այսինքն՝ «սեւ ցուցակում» են ոչ թե դրանց գրանցման երկրները, այլ կոնկրետ իրենք՝ «Avior Airlines» (Վենեսուելա), «Iran Aseman Airlines» (Իրան), «Iraqi Airways» (Իրաք), «Blue Wing Airlines» (Սուրինամ), «Med-View Airlines» (Նիգերիա), «Air Zimbabwe» (Զիմբաբվե):
«Air Koryo»-ի (Հս. Կորեա), «Air Service Comores»-ի (Կոմորյան Կղզիներ) եւ «Iran Air»-ի (Իրան) կոնկրետ տիպի օդանավերի է միայն թույլատրվում մտնել ԵՄ օդային տարածք, այսինքն՝ սահմանափակումը պայմանավորված է օդանավի տեսակով:
Եվրահանձնաժողովը նշում է, որ «սեւ ցուցակի» վերջին թարմացումը հիմնված է ԵՄ անդամ երկրների թռիչքային անվտանգության ոլորտի փորձագետների միաձայն կարծիքի վրա: Փորձագետները հանդիպել են նոյեմբերին ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի (EU Air Safety Committee, ASC) հովանու ներքո: Կոմիտեն գլխավորում է հենց Եվրահանձնաժողովը, որին աջակցում է Թռիչքային անվտանգության եվրոպական գործակալությունը (European Union Aviation Safety Agency, EASA - ԵՄ կառույցներից է, որը պատասխանատու է քաղավիացիայի անվտանգության համար):
Ի տարբերություն Գաբոնի՝ վատ լուր է ստացել Հայաստանը: ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի հանդեպ սահմանվել է խիստ հսկողություն՝ պայմանավորված մեր երկրում ոլորտի անվտանգության ապահովման թուլացման նշաններով (Armenian Civil Aviation Committee has been put under heightened scrutiny because of signs of a decrease in safety oversight):
«Հետքը» զրուցել է ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի (ՔԱԿ) թռիչքային պիտանիության վարչության պետ Կարեն Գյուրջյանի հետ՝ հասկանալու, թե ինչու է մեր երկիրը հայտնվել ԵՄ-ի ուշադրության կենտրոնում: Նկատենք, որ Հայաստանում քաղավիացիայի թռիչքային անվտանգության ոլորտը վերահսկում է հենց այս վարչությունը:
Կ. Գյուրջյանը նշել է, որ խնդիրը կապված է «Տարոն-Ավիա» ավիաընկերության հետ: Վերջինս ցանկացել է ԵՄ օդային տարածքում իր օդանավերը շահագործելու իրավունք ստանալ, ինչի համար պետք է համապատասխաներ կոնկրետ չափորոշիչների: Թռիչքային անվտանգության եվրոպական գործակալությունը՝ EASA-ն, այդ նպատակով այս տարվա հուլիսին ստուգումներ է իրականացրել հայկական ավիաընկերությունում, որոնք բացասական արդյունք են տվել ոչ միայն «Տարոն-Ավիայի», այլեւ ՔԱԿ-ի համար, որը, բնականաբար, որոշ առումով պատասխանատու է իր կողմից տրված փաստաթղթերով աշխատող փոխադրողի համար:
«EASA-ի ստուգումներից հետո, երբ իրենք օգոստոսի 28-ին մեզ ուղարկեցին արդյունքները, մենք մեր ստուգումներն իրականացրինք «Տարոն-Ավիայում», որոնց արդյունքում կասեցրինք ավիաընկերության օդանավ շահագործողի վկայականը»,- ասում է Կարեն Գյուրջյանը: «Հետքը» գրել է, որ կոմիտեի թռիչքային պիտանիության եւ թռիչքային գործունեության վարչությունների կողմից այս տարվա օգոստոսի 29-ից մինչեւ հոկտեմբերի 15-ը «Տարոն-Ավիա» ՍՊԸ-ում իրականացվել են ստուգումներ, եւ հայտնաբերվել են թռիչքային անվտանգության խախտումներ: Արձանագրված թերությունների հետեւանքով ավիաընկերության օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) գործողությունը կասեցվել է, իսկ ընկերությանը տրվել է 6-ամսյա ժամկետ՝ թերությունները վերացնելու համար: Սակայն «Տարոն-Ավիան» որոշել է ուղղակի դադարեցնել գործունեությունը, ինչը հաշվի առնելով, ՔԱԿ-ը դադարեցրել է ավիափոխադրողի ՕՇՎ-ի գործողությունը: Այսինքն՝ «Տարոն-Ավիան» չի կարող զբաղվել առեւտրային օդային փոխադրումներով:
Քանի որ «Տարոն-Ավիան» 2018-ի հունվարից հետո իր ինքնաթիռները Հայաստանում չի շահագործում, փոխարենը վարձակալությամբ հանձնում է գերազանցապես աֆրիկական երկրների օպերատորների, Կ. Գյուրջյանից հետաքրքրվեցինք, թե եվրոպական որ երկրի օդային տարածքում պիտի շահագործվեին դրանք, ինչին վարչության պետը պատասխանեց, որ կոմերցիոն գործարքի մանրամասներից տեղյակ չէ:
Կարեն Գյուրջյանի տեղեկացմամբ՝ «Տարոն-Ավիայում» EASA-ի եւ ՔԱԿ-ի ստուգումներից հետո կոմիտեի ներկայացուցիչներին հրավիրել են Բրյուսել՝ մասնակցելու ԵՄ թռիչքային անվտանգության կոմիտեի նոյեմբերյան նիստին, որի մասին վերը նշեցինք: «Պարզաբանումների կարիք կար,- ասում է մեր զրուցակիցը,- ԵՄ-ն ուզում էր պարզաբանումներ ստանալ իրենց ձեռք բերած տվյալների վերաբերյալ: Ստուգումն իրականացրել էր EASA-ի տեսուչը, բայց իրենք ուզում էին նաեւ ՔԱԿ-ին լսել: Մենք ներկայացրինք մեր վիճակը, քաղաքականությունը, գործառույթները, եւ նրանք բավականաչափ փոխեցին իրենց տրամադրությունը. հասկացան, որ բավականաչափ աշխատանք կատարվում է մեր կոմիտեում, եւ կարգավիճակը, որով իրենք մեզ բնորոշել էին, այդքան էլ այդպես չէր: Հիմա հետագա քայլերն են կատարում»:
Հարցին, թե արդյոք Եվրահանձաժողովի հայտարարած խիստ հսկողությունը որոշակի ժամկետ ենթադրում է, Կ. Գյուրջյանը պատասխանում է, որ ժամկետ գոյություն չունի. «Երբ իրենք կուսումնասիրեն մեր կողմից տրամադրված փաստաթղթերը, դրանից հետո երեւի ժամկետներ կնշեն, թե երբ են ուզում մեզ այցելել, կամ եթե փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքում հարցեր չառաջանան, ուրեմն չեն էլ գա»:
Եթե պատկերացնենք ամենավատ սցենարը, ապա Հայաստանը կարող է հայտնվել ԵՄ «սեւ ցուցակում»՝ ավիացիայի ոլորտում անվտանգության բազմաթիվ խնդիրներ ունեցող աֆրիկական ու ասիական մի շարք երկրների կողքին, ինչը կնշանակի, որ ՀՀ-ում գրանցված օդանավերը, որոնք կրում են Հայաստանի EK ազգային նիշը, իրավունք չեն ունենա մտնել ԵՄ երկինք: Այդուհանդերձ, առաջին հայացքից ամեն ինչ այդքան վատ չի թվում:
Վերջում նկատենք, որ, ինչպես գրել էինք նախորդ հոդվածում, «Տարոն-Ավիայի» կողմից շահագործվող 4 ինքնաթիռները հոկտեմբերի 30-ին դուրս են բերվել հայկական ռեգիստրից ու շատ չանցած գրանցում ստացել Գամբիայում, որը ԵՄ «սեւ ցուցակում» չկա (Սուդանը, որտեղ վարձակալական հիմունքներով երկար ժամանակ շահագործվել են «Տարոն-Ավիայի» հայկական գրանցումով օդանավերը, այդ ցուցակում է):
4 ինքնաթիռները, որոնք պատկանում են «Տարոն-Ավիայի» սեփականատեր Գառնիկ Պապիկյանի արաբական ընկերությանը, վերջերս գրանցվել են գամբիական «Mid Africa Aviation» ավիաընկերության շարժակազմում այդ երկրի C5 ազգային նիշի ներքո, ինչը նշանակում է, որ սերտիֆիկացման համապատասխան գործընթացն անցնելուց հետո դրանք կարող են թռիչքներ կատարել դեպի ԵՄ օդային տարածք, եթե, իհարկե, նման չվերթներ լինեն:

Почему армянская авиация оказалась под “строгим контролем” Евросоюза
9-го декабря Еврокомиссия обновила свой “черный список” (EU Air Safety List), который включает те страны и конкретные авиакомпании, чьи самолеты либо не имеют право заходить в воздушное пространство ЕС, либо в отношении них действуют определенные ограничения.
Как известно, Еврокомиссия – это исполнительный орган Евросоюза. Комиссар Еврокомиссии по вопросам транспорта Адина Велеан (Adina Vălean) сообщила, что из “черного списка” ЕС исключен Габон, который числился в нем с 2008 г. А это значит, что зарегистрированные в этой стране самолеты уже могут заходить в воздушное пространство ЕС.
На данный момент запрет на заход в воздушное пространство Евросоюза действует в отношении 115 авиакомпаний, 109 из которых представляют 15 стран. Все эти страны и зарегистрированные в них авиаперевозчики оказались в “черном списке” из-за несоответствия европейским стандартам безопасности полтов. Это Афганистан, Ангола (за исключением двух ангольских авиакомпаний), Республика Конго, Демократическая Республика Конго, Джибути, Экваториальная Гвинея, Эритрея, Киргизия, Либерия, Либия, Молдова (за исключением трех компаний), Непал, Сан-Томе и Принсипи, Сьерра-Леоне, Судан. В отношении шести из 115 авиакомпаний действует индивидуальный запрет, то есть в “черный список” попали не страны их регистрации, а сами авиакомпании: “Avior Airlines” (Венесуэла), “Iran Aseman Airlines” (Иран), “Iraqi Airways” (Ирак), “Blue Wing Airlines” (Суринам), “Med-View Airlines” (Нигерия), “Air Zimbabwe” (Зимбабве).
Заход в воздушное протранство ЕС разрешен только конкретным типам самолетов “Air Koryo” (Сев.Корея), “Air Service Comores” (Коморские Острова) и “Iran Air”  (Иран). Еврокомиссия отмечает, что последнее обновление “черного списка” основано на едином мнении экспертов по безопасности полетов стран-членов ЕС. В ноябре состоялась встреча экспертов под эгидой Комитета по безопасности полетов ЕС (EU Air Safety Committee, ASC). Комитет возглавляет Еврокомиссия, которой содействует Еропейское агентство по безопасности полетов (European Union Aviation Safety Agency, EASA – одна из структур ЕС, которая ответственна за безопасность гражданской авиации). В отличие от Габона Армению ждала плохая новость: Комитет гражданской авиации РА подвергнется усиленному контролю из-за признаков ослабления контроля за обеспечением безопасности полетов (Armenian Civil Aviation Committee has been put under heightened scrutiny because of signs of a decrease in safety oversight).
Hetq.am побеседовал с начальникм управления летной годности КГА Кареном Гюрджиняном, чтобы понять, почему наша страна оказалась в центре внимания ЕС. Заметим, что в Армении контроль за сферой летной безопасности гражданской авиации осуществляет именно это управление.
По словам Гюрджяна, проблема связана с авиакомпанией “Тарон-Авиа”. Последняя решила получить право на эксплуатацию своих самолетов в воздушном пространстве ЕС, для чего требуется наличие конкретных стандартов. С этой целью Европейское агентство по безопасности полетов (EASA) провело в июле этого года проверки в армянских авиакомпаниях. Результаты оказались отрицательными не только для “Тарон-Авиа”, но и для Комитета гражданской авиации, который, естественно, несет определенную ответственность за перевозчика, работающего по выданным им документам.
“После того, как 28 августа EASA прислало нам результаты своих проверок, мы провели в “Тарон-Авиа” свою проверку, после которой мы приостановили действие выданного авиакомпании свидетельства эксплуатанта воздушных судов”, - рассказал нам Карен Гюрджян. Hetq.am уже писал о том, что с 29 августа по 15 октября этого года управления летной годности и летной деятельности КГА провели в ООО “Тарон-Авиа” проверки, в ходе которых были выявлены нарушения летной безопасности. Вследствие этого действие выданного авиакомпании свидетельства эксплуатанта воздушных судов было приостановлено, а компании предоставлен 6-месячный срок на устранение недостатков.
Однако “Тарон-Авиа” решила вопрос иначе: она просто прекратила свою деятельность. С учетом этого КГА прекратил действие полученного авиакомпанией свидетельства эксплуатанта воздушных судов. В результате “Тарон-Авиа” уже не сможет заниматься коммерческими авиаперевозками.
Поскольку с января 2018 г. “Тарон-Авиа” не эксплуатирует свои самолеты в Армении, а сдает их в аренду преимущественно операторам африканских стран, мы поинтересовались у Карена Гюрджяна, в воздушном пространстве какой европейской страны они должны были эксплуатироваться. Но, как оказалось, наш собесседник не был в курсе деталей коммерческой сделки.
По словам Гюрджяна, после проведенных EASA и КГА проверок в компании “Тарон-Авиа” представители Комитета были приглашены в Брюссель для участия в ноябрьском заседании Комитета по безопасности полетов ЕС, о котором мы сообщили выше. “Им необходимо было получить разъяснения,- сказал К.Гюрджян. - В ЕС хотели получить комментарий относительно полученных им данных. Проверку проводил инспектор EASA, но они хотели выслушать и представителей Комитета гражданской авиации. Мы представили ситуацию, нашу политику, функции, и они заметно изменили свой настрой, так как убедилиись в том, что в КГА проводится значительная работа и что статус, которым они нас охарактеризовали, не является объективным. Сейчас они осуществляют последующие шаги”.
На вопрос, предполагает ли введенный Еврокомиссией строгий контроль определенный срок, К.Гюрджян ответил, что такого срока нет: “После изучения предоставленных нами документов, они, возможно, скажут, когда посетят нас. А если после изучения документов вопросов не возникнет, то могут и не приехать”.
В случае наихудшего сценария Армения может оказаться в “черном списке” ЕС наряду с имеющими многочисленные проблемы в сфере безопасности полетов африканскими и азиатскими странами, а это будет означать, что зарегистрированные в РА самолеты, имеющие национальный код страны – EK, не смогут заходить в небо Евросоюза. Тем не менее, на первый взгляд все не так плохо.
В заключение отметим, что 30 октября эксплуатируемые “Тарон-Авиа” четыре самолета были исключены из армянского реестра, а через некоторое время зарегистрированы в Гамбии, которая не числится в “черном списке” ЕС (Судан, где самолеты “Тарон Авиа” с армянской регистрацией долгое время эксплуатировались на правах аренды, в этот список входит).
Четыре самолета арабской компании владельца “Тарон Авиа” Гарника Папикяна недавно были зарегистрированы в авиапарке гамбийской компании “Mid Africa Aviation” под национальным кодом этой страны – C5. Следовательно, после прохождения процесса сертификации они смогут летать через воздушное пространство ЕС. Разумеется, при наличии таких рейсов.