Ախթալայի հանքավայրում պատահարի հետևանքով մահացել է 22-ամյա բանվորը
Քիչ առաջ Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատից «Հետքին» տեղեկացրին, որ կոմբինատի հանքում, որի սեփականատերը Սերոբ Տեր-Պողոսյանն է, մահացել է 22-ամյա Գարիկ Աղջյանը: Գարիկը նստած է եղել էլեկտրավազի վրա, վերևից ինչ-որ բան է ընկել` կտրելով նրա վիզը:
Գարիկը 1,5 ամիս է, ինչ աշխատում էր հանքում որպես էլեկտրաքարշ: Պատահարը տեղի է ունեցել այն տեղամասում, որտեղ համատեղության կարգով տեղամասի պետն է կոմբինատի տեխնիկական անվտանգության ինժեներ Սամվել Դավիթավյանը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ կոմբինատի աշխատակիցները երկրի նախագահին դիմել էին բաց նամակով, որում բարձրացրել էին ինչպես իրենց աշխատավարձերի, այնպես էլ անվտանգության հարցերի մասին:
Նշենք նաև, որ սա կոմբինատում մահվան երրորդ դեպքն է վերջին 5 տարվա ընթացքում: Այժմ կոմբինատը ղեկավարում է Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կինը՝ Մադլեն Թաշճյանը:
Այժմ Եվրադատարանում է Աթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի տեխնիկական անվտանգության հարցերով մի գործ: Հայցվորը Շամլուղի նախկին քաղաքապետ Սամվել Շախկյանն է:

На ахталинском руднике погиб 22-летний рабочий
Только что с Ахталинского горно-обогатительного комбината "Hetq"-у сообщили, что на руднике комбината, владельцем которого является Сероб Тер-Погосян, погиб 22-летний Гарик Агджян. Гарик находился на электровозе. Почувствовав неисправность, он высунулся из кабинки, и в этом время его придавило камнем.
Молодой человек проработал на руднике 1,5 месяца.
Случай произошел на участке, где по совместительству начальником участка является инженер технической безопасности комбината Самвел Давитавян.
Напомним, что несколько дней назад сотрудники комбината обратились к президенту страны с открытым письмом, в котором затронули вопросы зарплаты и безопасности.
Отметим также, что за последние 5 лет это третий смертельный случай на комбинате. Сейчас предприятием руководит жена Сероба Тер-Погосяна Мадлен Ташчян.
В настоящее время в Евросуде находится дело по вопросу технической безопасности на Ахталинском горно-обогатительном комбинате. Иск представил бывший мэр Шамлуга Самвел Шахкян.