Բյուջեն՝ այս տարի. որտեղից և ինչպես է հավաքվել փողը
Հայաստանի պետական բյուջեն մշտապես տնտեսագետների ու ոլորտով հետաքրքրվողների ուշադրության կենտրոնում է։ Այս թեման իր «գագաթնակետին» է հասնում, երբ Կառավարությունն ու Ազգային ժողովը պլանավորում, քննարկում ու ընդունում են գալիք տարվա բյուջեն։ Սակայն, պակաս կարևոր չէ նաև ընթացիկ տարվա բյուջեն՝ որքան հարկ է հավաքագրվել, որքան է ծախսվել կամ չի ծախսվել։ Այս տարի քննադատության թիրախում են հատկապես կապիտալ ծախսերը, որոնք զգալի թերակատարվում են։ Այդ մասին ինֆորմացիան, սակայն, հիմնականում ներկայացվում է կամ հատվածաբար, կամ առանց մեկնաբանությունների ու մանրամասների։ «Հետք»-ը փորձել է այս հոդվածաշարով ներկայացնել այս տարվա բյուջեի կատարողականը՝ որքան գումար է հավաքվել, որ գերատեսչությունը որքան է ծախսել, որը՝ որքան և ինչու է թերացել ծախսերում և այլն։ Այս նպատակով ուսումնասիրել ենք բազմաթիվ հաշվետվություններ ու փաստաթղթեր, որոնց հիմնական աղբյուրը Ֆինանսների նախարարությունն է։
Հոդվածում ներկայացված է տարվա առաջին երեք եռամսյակների պատկերը (հունվար-սեպտեմբեր):
Բյուջե է մտել փոքր-ինչ ավելի շատ գումար, քան նախատեսված էր
Ամեն տարվա համար Կառավարությունն ու Ազգային ժողովը քննարկում ու հաստատում են երկրի պետական բյուջեն՝ եկամուտները, ծախսերն ու պակասուրդը։ Պակասուրդն առաջանում է, քանի որ մեզ մոտ ծախսերը մշտապես ավելի շատ են պլանավորվում, քան եկամուտները։ Եվ այդ պակասուրդը լրացվում է պարտքով՝ ներքին ու արտաքին աղբյուրներից։ Սովորաբար, տարվա ընթացքում թե՛ ծախսերի, թե՛ եկամուտների պլանը փոփոխվում է։ Դա կատարվում է Կառավարության որոշումների շրջանակում։
2019 թվականին, ըստ ճշտված պլանի, նախատեսված է ամբողջ տարվա ընթացքում հավաքագրել 1 տրլն 579.4 մլրդ դրամի եկամուտներ, որից՝ 1 տրլն 145.7 մլրդ դրամը միայն առաջին 9 ամիսներին։
Փաստացի, 9 ամիսների ընացքում՝ հունվար-սեպտեմբերին, փոքր-ինչ ավելի շատ եկամուտ է ստացվել, քան նախատեսված էր։ Այն կազմել է 1 տրլն 148.1 մլրդ դրամ։ Այդպիսով, նախատեսվածից 0.2 %-ով ավելի շատ եկամուտ է ստացվել։
Ինչպես տեսնում ենք, տարվա 9 ամիսների կտրվածքով բյուջեի եկամուտների գերակատարումն այնքան մեծ չէ, որքան մշտապես խոսվում է։ Այստեղ խնդիրն այն է, որ տարվա առաջին կիամյակում՝ հունվար-հունիսին, ավելի մեծ չափով է գերակատարվել բյուջեն՝ (ըստ Ֆիննախի հաշվետվության՝ 2019 թվականի առաջին կիսամյակում ստացվել են 758.5 մլրդ դրամ փաստացի եկամուտներ` 6.6 %‑ով գերազանցելով Կառավարության կիսամյակային ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշը), սակայն երրորդ եռամսյակում այդ տեմպերը չեն պահպանվել։
2018 թվականի 9 ամիսների համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 21.6 %-ով կամ 204.2 մլրդ դրամով:
Բյուջեի եկամուտների մեծ մասը քաղաքացիներից ու կազմակերպություններից գանձված հարկերն են, ինչպես նաև՝ պետական տուրքերը, որոնք միասին կազմել են մոտ 1 տրլն 79.2 մլրդ դրամը։ 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերի համեմատ հարկերի ծավալն աճել է 191.5 մլրդ դրամով կամ 21.6 %-ով։ Ֆինանսների նախարարության և Պետական եկամուտների տրամադրած տվյալները ցույց են տալիս, որ այս աճը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, եկամտային հարկի, շահութահարկի և ակցիզային հարկի գծով մուտքերի աճով: Տեսանելի է նաև տնտեսավարողների կողմից վճարված գերավճարների վերադարձն ու հարկային պարտավորությունների դիմաց հաշվանցումների աճը։ Ըստ Ֆինանսների նախարարության՝ 9 ամիսների ընթացքում նշված գումարները կազմել են շուրջ 136.7 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 55.2 մլրդ դրամի դիմաց:
Բյուջեի ճշտված պլանով նախատեսված է եղել հավաքել 1 տրլն 061.5 մլրդ դրամի հարկեր, ինչը նշանակում է հարկերի պլանն 9 ամսում 17.6 մլրդ դրամով կամ 1.7 %-ով գերակատարվել է։
Բյուջեի եկամուտների մնացած մասը պաշտոնական դրամաշնորհներն են ու այլ եկամուտները։ 2019 թվականի 9 ամիսների ընթացքում արտաքին աղբյուրներից ստացվել են ավելի քան 9.3 մլրդ դրամ պաշտոնական դրամաշնորհներ։ Պաշտոնական դրամաշնորհները պլանավորված են եղել 24.8 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ ծրագրով նախատեսված մուտքերի միայն 37.5 %‑ն է իրականացվել։ Ֆինանսների նախարարությունից պարզաբանում են, որ նշված ցուցանիշը պայմանավորված է նպատակային ծրագրերի ցածր կատարողականով, ինչը նշանակում է, որ նախատեսված ծրագրերի մեծ մասը չի իրականացվել։
Իսկ բյուջեի այլ եկամուտները կազմել են շուրջ 59.7 մլրդ դրամ՝ 0.5 %-ով գերազանցելով 9 ամսվա ծրագրային ցուցանիշը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այլ եկամուտների գծով արձանագրվել է 21.4 % աճ, որը հիմնականում պայմանավորված է ապրանքների մատակարարումից և ծառայությունների մատուցումից, օրենքով և իրավական այլ ակտերով սահմանված՝ պետական բյուջե մուտքագրվող այլ եկամուտներից, բանկերում և այլ ֆինանսավարկային հաստատություններում բյուջեի ժամանակավոր ազատ միջոցների տեղաբաշխումից և դեպոզիտներից ստացված տոկոսավճարների մուտքերի աճով:
Պետական բյուջեի եկամուտների կառուցվածքն էական փոփոխություն չի կրել այս տարի։ Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի՝ հիմնական աղբյուրը հարկերն են։
Այսպիսով, այս տարվա առաջին 9 ամիսներին բյուջեի եկամուտների մասով խնդիրներ չեն առաջացել։ Կանխատեսված չափով գումար մուտքագրվել է բյուջե, և այն փոքր-ինչ գերակատարվել է՝ անգամ գերավճարների վերադարձման զգալի աճի պայմաններում։ Հաջորդիվ կներկայացնենք բյուջեի ծախսերը, որոնք, ի տարբերություն եկամուտների, բավականին շեղված են պլաններից։

Бюджет этого года: откуда и как поступали деньги
Госбюджет Армении постоянно находится в центре внимания экономистов и тех, кто интересуется данной сферой. Своего пика эта тема достигает в период обсуждения и принятия правительством и Национальным Собранием Основного финансового документа будущего года. Однако не меньшую важность с точки зрения собранных налогов, расходов и прочих вопросов представляет бюджет текущего года.
В этом году критике подвергались в основном капитальные расходы, которые не были выполнены на нужном уровне. Однако информация об этом предоставляется либо частично, либо без комментариев и подробностей. Hetq.am попытался представить в своих публикациях картину выполнения бюджета этого года: сколько денег было собрано, какую сумму потратило каждое ведомство и т.д. С этой целью мы изучили многочисленные отчеты и документы, основным источников которых является Министерство финансов.
За основу были взяты последние показатели, которые представляют ситуацию в первых трех кварталах (с января по сентябрь).
В бюджет поступило чуть больше предусмотренной суммы
Правительство и Национальное Собрание обсуждают и утверждают государственный бюджет страны на каждый год: доходы, расходы, дефицит. Последний образуется из-за того, что расходы превышают доходы. Дефицит восполняется за счет долга, который берется из внутренних и внешних источников. Обычно в течение года меняется план как доходов, так и расходов. Это делается в рамках решений правительства.
В 2019 г. предусматривалось собрать в годовом разрезе 1 трлн 579.4 млрд драмов, из которых 1 трлн 145.7 млрд только за первые 9 месяцев. Фактически за указанный период (с января по сентябрь) доходов поступило чуть больше предусмотренного - 1 трлн 148.1 млрд драмов. Таким образом, доходы превысили запланированный показатель на 0.2%.
Как видим, за первые 9 месяцев этого года показатель перевыполнения бюджета не был настолько значительным, как это представлялось. Проблема в том, что в первом полугодии бюджет был перевыполнен намного больше (согласно отчету Минфина, в первом полугодии 2019 г. доходы составили 758.5 млрд драмов, что на 6.6% превышает показатель, предусмотренный полугодовым планом правительства), однако в третьем квартале эти темпы не сохранились.
По сравнению с девятью месяцами 2018 г. доходы в госбюджет выросли на 21.6%, или на 204.2 млрд драмов.
Большая часть госбюджета образуется за счет налогов, взимаемых с граждан и организаций, и госпошлин. В совокупности это составило около 1 трлн 79.2 млрд драмов. В январе-сентябре 2018 г. объем налогов вырос на 191.5 млрд драмов, или на 21.6%.
Данные Министерства финансов и Комитета госдоходов свидетельствуют о том, что рост обусловлен в основном увеличением поступлений по линии налогов на добавленную стоимость, подоходного, акцизного и на прибыль.
В соответствии с уточненным планом бюджета предусматривалось собрать 1 трлн 061.5 млрд драмов, то есть за первые 9 месяцев превысить план сбора налогов на 17.6 млрд драмов, или на 1.7%.
Остальную часть доходов в бюджет составляют официальные гранты и другие поступления. За 9 месяцев 2019 г. сумма полученных из внешних источников официальных грантов превысила 9.3 млрд драмов. Официальные гранты были предусмотрены в размере 24.8 млрд драмов. Таким образом, было обеспечено лишь 37.5% от запланированных программой поступлений. Как пояснили в Минфине, данный показатель обусловлен низким уровнем выполнения целевых программ, что свидетельствует о том, что большая часть предусмотренных программ не была реализована.
Другие поступления в госбюджет составили около 59.7 млрд драмов, что на 0.5% превышает запланированный показатель для 9 месяцев. По сравнению с тем же периодом прошлого года по линии прочих доходов был зарегистрирован рост на 21.4%. Это обусловлено в основном ростом процентов по поставкам товаров и оказанию услуг, размещению временно свободных бюджетных средств в банках и других финансовых организациях, ростом поступлений процентов по депозитам и т.д.
В этом году структура доходов госбюджета не претерпела существенных изменений – их основным источником остаются налоги.
Таким образом, за первые девять месяцев этого года проблем по части доходов госбюджета не возникало. В бюджет поступило чуть больше денег, чем было предусмотрено.