Էդմոն Մարուքյանը հավանական է համարում Երևանի ավագանու «Լույս» դաշինքից Դավիթ Խաժակյանի հետկանչը
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը չի բացառում, որ Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը հետ կանչվի ավագանու կազմից:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց Էդմոն Մարուքյանը:
Մարուքյանի խոսքով՝ այդ հարցը քննարկվել է կուսակցության կառավարման խորհրդում, և եթե որոշվի, որ Դավիթ Խաժակյանը ցած է դնում մանդատը, ապա «Լուսավոր Հայաստանը» ներկայացված չի լինի ավագանիում:
Հիշեցնենք, որ Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության կազմում միայն Դավիթ Խաժակյանն է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամ, ընդդիմադիր խմբակցության մյուս 2 անդամները «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչներ են:
Էդմոն Մարուքյանն ասում է՝ նման մտադրություն առաջացել է քաղաքացիների արձագանքներից. «Երեկվա ելույթներից հետո պետք է ինչ-որ կերպ արձագանքեինք էդքան մեզ գրողներին, սա այդ արձագանքն է»,- ասաց էդմոն Մարուքյանը՝ խոսելով Երևանի ավագանու երեկվա նիստի մասին:
Մարուքյանի համոզմամբ՝ քաղաքապետ Մարությանը ծաղրել է ավագանու ընդդիմադիր խմբակցության 3 անդամներին, սակայն որևէ լրատվամիջոց չի արձանագրել այդ պատկերը:
Մարուքյանը բացառեց այն հարցը, որ կուսակցությունը Խաժակյանին հետ է կանչում քաղաքապետի գործունեությունը քննադատելու համար.
«Չի կարող նման բան լինել, մենք Դավիթ Խաժակյանի գործունեությունից ավելի քան գոհ ենք, նա իր գործունեությամբ ցույց է տվել, թե ինչպես պետք է ընդդիմադիր ավագանին աշխատի, սակայն իրավիճակներ կան, որոնք նրա իրավասություններից դուրս են»,- ասաց նա:
Կուսակցության նախագահի խոսքով՝ իրենց մեղադրում են ավագանու ընդդիմադիր անդամների գործունեության համար, դա է պատճառը, որ իրենք մտածում են առհասարակ չմասնակցելու մասին:
«Դավիթ Խաժակյանը երեկ բացահայտել է պաշտոնեական կեղծիք, կարո՞ղ եք ասել՝ ուր է դրա լուսաբանումը, բայց կա այլ լուսաբանում քաղաքապետի ծիծաղի և այլ հարցերի վերաբերյալ, եթե հանրային ընկալումը դա է, որ պաշտոնական կեղծիքը չլուսաբանվի, ուրեմն ավելի լավ է չմասնակցենք»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա Մանե Թանդիլյանը ևս ընդգծեց՝ կուսակցությունը Դավիթ Խաժակյանի գործունեությունից գոհ է, ամբողջությամբ կիսում ու սատարում են վերջինիս գործունեությունը, սակայն խնդիրն այլ է.
«Հարցն այն է, որ բովանդակային քննադատությունը չի դառնում ուղղություն «Լույս» խմբակցության համար, մենք ավագանիում մի անդամ ունենք, և նրա ձայնը լսելի չի դառնում»,- ասաց Թանդիլյանը:
Էդմոն Մարուքյանը չցանկացավ գնահատել «Հանրապետություն» կուսակցության ավագանու անդամներ Անի Խաչատրյանի և Թեհմինա Վարդանյանի գործունեությունը՝ ասելով, որ յուրաքանչյուր կուսակցություն ինքն է գնահատում իր ներկայացուցչի աշխատանքը:
«Եթե տեսնում ենք, որ դաշինքում մեր ազդեցությունը թույլ է, ավելի լավ է դուրս գանք, մենք մեր կուսակցության անդամի պատասխանատուն ենք, կառավարման խորհուրդը որոշում կկայացնի, և մենք կասենք այդ մասին»,- ասաց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ եթե որոշում կայացվի, որ Խաժակյանը վայր է դնում մանդատը, ապա այդպես էլ կլինի:

Эдмон Марукян не исключает отзыв Давида Хажакяна из фракции “Луйс” совета старейшин Еревана
Лидер партии “Просвещенная Армения”, депутат Национального Собрания Эдмон Марукян не исключает отзыв руководителя фракции “Луйс” в совете старейшин Еревана Давида Хажакяна.
Об этом Марукян сообщил на сегодняшнем брифинге в парламенте.
По словам депутата, вопрос обсуждался в совете правления партии, и если будет принято решение о сложении Хажакяном своего мандата, то “Просвещенная Армения” не будет представлена в совете старейшин.
Напомним, что партию “Просвещенная Армения” в составе фракции “Луйс” представляет только Давид Хажакян. Двое других членов оппозиционной фракции являются представителями партии “Республика”.
Марукян отметил, что такое намерение возникло после откликов граждан. “После вчерашнего выступления надо было как-то отреагировать на адресованные нам многочисленные записи. Это решение и будет откликом”,- сказал Эдмон Марукян.
Лидер “Просвещенной Армении” выразил убежденность в том, что мэр столицы Айк Марутян высмеял трех членов оппозиционной фракции, однако ни одно СМИ не зафиксировало этот момент.
Марукян также исключил, что партия отзывает Хажакяна из-за его критики в адрес мэра.
“Это невозможно. Мы более чем довольны работой Давида Хажакяна. Своей деятельностью он показал, как должны работать оппозиционные члены совета старейшин. Однако есть ситуации, которые не укладываются в рамки его полномочий”,- отметил депутат.
По словам Эдмона Марукяна, поводом для обвинений в их адрес является деятельность опопозиционных членов совета старейшин, поэтому они уже подумывают о том, чтобы отказаться от работы в этом органе.
“Вчера Давид Хажакян разоблачил официальный подлог. Можете сказать, где освещение этого факта? Зато освещены смех мэра и другие вопросы. Если общественность устраивает, чтобы официальный подлог вообще не освещался, то будет лучше, если мы откажемся от участия в такой работе”,- сказал Марукян.
Участвовавшая в брифинге другой член парламентской фракции “Просвещенная Армения” Мане Тандилян тоже выразила удовлетворение работой Давида Хажакяна, но вместе с тем указала на проблему: “Вопрос в том, что для фракции “Луйс” содержательная критика не становится направлением. У нас в совете старейшин есть один представитель, и его голос не слышен”.
Эдмон Марукян не захотел дать оценку работе в совете старейшин представителей партии “Республика” Ани Хачатрян и Тейминэ Варданян, отметив, что каждая партия сама должна оценивать деятельность своих членов.