Հայաստանում կանայք չեն կարող հարուստ լինել
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանի կարծիքով' Հայաստանում գենդերային հավասարությանն ուղղված ծրագրերն ընդամենը տուրք են միջազգային տեսակետներին կամ էլ հապճեպ ցուցաբերված պատրաստակամություն' պատասխանելու Հայաստանին ուղղված հարցադրումներին: «Պարզ չէ, թե որտե՞ղ ենք մենք հավասարակշռություն ուզում, ի՞նչ տեսքով եւ ինչպիսի՞ ուղիներով ենք դրան ձգտում: Եվ այս անորոշությունը երկար կտեւի»:
- Ինչու՞ Հայաստանում բնակվող կանայք հարուստ չեն:
- Հայաստանում հարուստ կանայք ընդհանրապես չկան: Այսինքն՝ կան կանայք, որոնց ընտանիքները հարուստ են: Այս դեպքը ես անվանում եմ հարուստների կանայք: Ես նախընտրում եմ այս արտահայտությունը, որովհետեւ կանայք այդ հարստության կուտակման եւ տնօրինման մեջ որեւէ դերակատարում չունեն: Իմ գնահատմամբ' նրանք չունեն նաեւ հասարակական, տնտեսական եւ քաղաքական դերակատարում: Իհարկե, կան կանայք, ովքեր ունեն որոշակի եկամուտներ, բայց դրանք բացարձակ որեւէ համեմատության մեջ չեն կարող դրվել հարուստ տղամարդկանց եկամուտների ծավալների հետ: Մենք չենք կարող մի կնոջ անուն տալ, որն իր հարստությամբ կարող է ազդել երկրի տնտեսական կամ քաղաքական իրավիճակի վրա, մինչդեռ տղամարդկանց անուններ կարող ենք նշել:
- Բայց ինչու՞ է այդպես:
- Ասել, որ տղամարդիկ գիտակցված ներս չեն թողնում կանանց այդ դաշտը, ես չեմ ուզում, չունեմ նման նյութ եւ չեմ էլ կարծում, որ այսպիսի հայտարարությունն արդարացի կլինի: Հարստության կուտակման միջոցները եւ ձեւերը ի սկզբանե ավելի մատչելի էին տղամարդկանց համար, սակայն չեմ էլ ուզում ասել, որ դրանք խորթ էին կանանց էությանը: Շատ հաճախ ասում են, որ կանայք չեն կարող արմունկներով հրելով հարստություն կուտակել, բայց կարծում եմ' կարող են: Պարզապես մեր երկրի անցումային վաղ փուլում, երբ հարստության կուտակման խոչընդոտները քիչ էին, կանայք հեռու էին այդ ռեսուրսների տնօրինման հնարավորությունից: Այն ժամանակ, երբ կանայք սկսեցին մտածել եւ փորձեր ձեռնարկել սեփականաշնորհման գործընթացներին միանալու համար, այդ հնարավորությունն արդեն սպառված էր. երկրում արդեն որոշ չափով հաստատվել էին օրինական հարաբերություններ եւ , վերջապես, այդ դաշտն արդեն գտնվում էր տղամարդկանց ձեռքում: Իհարկե, կան կանայք, ովքեր ունեն իրենց բիզնեսը, բայց նրանք գործում են հիմնականում սպասարկման եւ փոքր արտադրական ոլորտներում եւ վճռական դեր գրեթե չեն խաղում: Այսպիսով, իմ գնահատմամբ, այսօրվա տնտեսական կյանքում կանանց մասնակցությունը սահմանափակվում է սպասարկողի, ծառայողի եւ կատարողի դերերով:
- Կարելի՞ է ասել, որ այս հարցում ազդեցություն ունեն նաեւ որոշակի կենսաբանական կամ մշակութային գործոններ:
- Կենսաբանական գործոնների մասին չեմ կարող միանշանակ ասել: Բայց պետք է ասեմ, որ պատճառներից մեկն էլ մշակութային նախատրամադրվածությունն էր: 20-րդ դարը բոլորովին այլ որակի հարաբերություններ էր թելադրում: Մի դեպք պատմեմ. երեւի մոտ երկու ամիս առաջ փախստականների մի գյուղում գյուղապետի տեղ կար: Երկու թեկնածուներից մեկը կին էր: Կնոջ դեմ գործածվող հիմնական փաստարկն այն էր, թե նա ի՞նչ կին է, որ թողել է տունը եւ ուզում է գյուղապետի պաշտոն ստանձնել: Մեր հասարակությունը մշակել է այսպիսի բառամթերք եւ տալիս է հստակ գնահատականներ: Նույնիսկ ամենաակտիվ կանայք փորձում են հարմարվել հասարակական նորմերին, որպեսզի քիչ թե շատ ավելի պաշտպանված լինեն նմանատիպ պիտակավորումներից: Տնտեսական հնարավորությունները 99 % սոցիալական կապիտալ են, եւ հակառակը' սոցիալական կապիտալը լրացուցիչ տնտեսական հնարավորություն է: Իսկ կնոջ սոցիալական կապիտալն է լինել համեստ, զուսպ, բարեկիրթ, համբերատար, հանդուրժող եւ հաշտարար: Շատ կարեւոր որակներ են, բայց, իմ կարծիքով, այս որակներն ընդհանրապես պետք է մարդուն բնորոշ լինեն, այլ ոչ թե մասնավորապես կնոջը: Այնուամենայնիվ, այս տարբերակումը կա:
- Իսկ գուցե հենց կանա՞յք են ստեղծել այս նախատրամադրվածությունը:
- Այո, ամենից առաջ հենց կանայք էլ ձեւավորում են այս հարաբերությունները: Որպես ազգագրագետ' ասեմ, որ գործնական կանայք այդպես չեն մտածում, նրանք միայն այդպես ասում են: Այստեղ կա հասարակական երկերեսանիություն: Քիչ չեն կանայք, ովքեր իրենց բառապաշարում գործածում են ստերեոտիպային բնորոշումներ որպես ինքնապաշտպանական մեխանիզմ: Այդ կանայք նույնիսկ իրենց աղջիկներին են նման բառապաշարով դաստիարակում: Վերջերս հասարակական ղեկավարների եւ քաղաքական ակտիվություն ունեցող կանանց մեջ մի հարցում էր անցկացվել: Բազմաթիվ հարցերից մեկն էլ այն էր, թե ի՞նչ են նրանք ցանկանում իրենց աղջիկներին' բարձր աշխատավարձով աշխատա՞նք, հաջող ամուսնությո՞ւն, կարիե՞րա, թե՞ փողով ամուսնություն: 60 %-ից ավելին ընտրել էր փողով ամուսնությունը: Կարծում եմ այստեղ որոշակի տրամաբանություն կա: Բարձր աշխատավարձը կնոջ ընկալմամբ կարող է պատահական լինել եւ ոչ տեւական, երեխա մեծացնելու շրջանում նա կարող է կորցնել այդ աշխատանքը, իսկ ապահովված ամուսինը կնոջ աչքերում դիտվում է որպես լուրջ պաշտպանություն: Եթե այսպիսին է հասարակական ակտիվություն ցուցաբերած կամ հավակնություններ ունեցող կանանց ընտրությունը, ապա նշանակում է, որ մեր հասարակական մշակույթը դեռ շատ հեռու է հավասար հնարավորությունների մասին խոսելու համար: Կարող ենք երկար զրուցել պետական ծրագրերի, գենդերային հավասարության, օրենքների եւ այլնի մասին, բայց իրական կյանքն այսպիսին է:
- Իսկ քաղաքականության մեջ կանայք ի՞նչ կարգավիճակ ունեն:
- Քաղաքականության մեջ ես կնոջ դերակատարություն այսօր առհասարակ չեմ տեսնում: Կանայք կարող են կուսակցությունների անդամ լինել, բայց նրանք ընտրվում են միայն հարաբերականորեն պասիվ լինելու պայմանով: Հնարավոր է ավելացնել կանանց թիվն Ազգային ժողովում, բայց միեւնույն է, կինը քաղաքական մասնակցություն չի ունենա: Կարծում եմ' ինչ- որ բան կփոխվի, եթե Հայաստանում տնտեսվարող կանանց քանակը մեծանա: Ոչ թե մեկ կամ երկու հարուստ կին լինի, այլ հարուստ կանանց խումբ, ովքեր իրենց տնտեսական շահի համար ստիպված կլինեն քաղաքական կռվի մեջ մտնել: Առայժմ տնտեսվարող կանայք տանիք եւ հովանավորություն փնտրում են միայն տղամարդկանց, այլ ոչ թե կանանց մոտ: Շատ քիչ կանայք են փորձում ինքնուրույն փնտրել խնդիրների լուծման ճանապարհներ: Քանի դեռ Հայաստանում քաղաքական դաշտ մտնելը պայմանավորված է տնտեսական հնարավորություններով, կանայք այնտեղ իրականում դեր չեն ունենա եւ, իմ գնահատմամբ, դրությունն այդպիսին կլինի առաջիկա 20-30 տարիների ընթացքում:
- Ինչպիսի՞ տեղ է գրավում կինն ընտանիքում:
- Ընտանիքներում, չնայած դրան հասարակական հնչեղություն չի տրվում, ընդհանուր առմամբ կնոջ դերակատարումը շատ ավելի մեծ է, քան իրականում մենք ասում ենք: Նույնիսկ այն ոչ առաջադիմական ընտանիքներում, որտեղ դեռեւս ծնողներն են որոշում, թե տղան եւ աղջիկն ում հետ պետք է ամուսնանան, այդ ծնողներից առաջինը մայրն է: Շատ ցավալի է, որ այս երեւույթը գործող հասարակական մշակույթին հակադիր է, բայց գործնականում հենց այդպես է: Ավանդական մշակույթում հասարակական կյանքը տղամարդունն է, իսկ ընտանեկան կյանքի կարգավորումը կնոջ ձեռքում է: Այստեղ թատրոնի որոշակի տարր կա: Երբեմն ամուսինները հասարակության առջեւ ներկայանում են որոշակի վարքի կանոններով, քանի որ միայն այդ դեպքում նրանք կարող են բարեհաճ լինել հասարակությանը: Եվ այսօրվա մեր կյանքում կա այս դերակատարումների փոփոխություններ. կնոջ պատյանից դուրս գալու ընթացքը եւ տղամարդու անկարողությունները լրացուցիչ դժվարություններ են առաջացնում: Տղամարդը, զիջելով իր դիրքերը, սկսում է վրեժ լուծել կնոջից, կինը' ամուսնուց: Վիճակագրության համաձայն' ընդհանրապես հանցագործ կանանց թիվը շատ ավելի քիչ է, քան տղամարդկանց: Հայաստանում էլ է այդպես, սակայն, համեմատած աշխարհի շատ երկրների հետ, հայ կին հանցագործներն ավելի շատ մեղադրվում են ամուսնու կամ սկեսուրի սպանության մեջ: Ենթադրվում է, որ սրանք այն դեպքերն են, երբ կինն արդեն հասել է նյարդային տրամադրվածության գագաթնակետին:
- Ի՞նչ լուծումներ կարող են լինել:
- Համոզված եմ, որ լուծում կա, եւ նույնիսկ վստահ եմ, որ այն ֆինանսապես իրագործելի է: Կնոջ եւ տղամարդու հարաբերություններն ազնվացնելու, կեղծիքից եւ մի քիչ էլ մշակութային ճնշվածությունից դուրս բերելու համար կա մի ճանապարհ. երեխա մեծացնող կինը պետք է 10-11 տարիների ընթացքում պետության կողմից նպաստ ստանա: Այսինքն՝ վճարվի որպես պետության եւ հասարակության ամենակարեւոր առաքելությունն իրականացնող անձ: Կինը պետք է վստահ լինի, որ կարող է այդ նպաստով ապահովել իր երեխաների հանապազօրյա հացը, երեխային մեծացնել եւ դաստիարակել համեմատաբար խաղաղ պայմաններում եւ հանգիստ նյարդերով: Ես վստահ եմ, որ այդ կերպ մեր հասարակության մեջ կտրուկ կնվազեն բազմաթիվ խնդիրներ: Սակայն այսօր նման խոսակցություններ եւ առաջարկներ չկան նույնիսկ հասարակության մեջ:

В Армении женщины не могут быть богатыми
С точки зрения этнолога Грануш Харатян проекты, направленные на гендерное равенство это - всего лишь дань международным структурам или же наспех проявленная готовность ответить на вопросы, адресованные Армении. «Не понятно, где мы именно хотим равновесия, в какой форме и какими путями стремимся к нему? И эта неопределенность будет долгой».
- Почему среди женщин, проживающих в Армении, нет богатых дам?
- В Армении вообще нет богатых женщин. Т.е., есть женщины, проживающие в богатых семьях. Их я называю женщинами богатых людей. Я предпочитаю это определение, так как женщины не играют никакой роли в накоплении и распоряжении этим богатством. С моей точки зрения они также не играют какую-либо общественую, экономическую и политическую роль. Конечно, есть женщины, у которых есть некоторые доходы, но их нельзя ставить ни в какое сравнение с объемами доходов богатых мужчин. Мы не можем назвать имя хоть одной женщины, которая благодаря своим финансовым возможностям способна повлиять на экономическую или политическую ситуацию страны, между тем, как можно отметить имена таких мужчин.
- Но почему это так?
- Я не хочу сказать, что мужчины осознанно не пускают женщин вступить на это поле, у меня нет подобного материала, и также не думаю, что такое заявление было бы справедливое. Средства и способы накопления богатства изначально были более доступны мужчинам, но и не хочу сказать, что они были чужды женской сути. Очень часто утверждают, что женщины не могут накапливать состояние толкаясь локтями. Думаю, что могут. Просто в раннем переходном этапе нашей страны, когда было меньше препятствий, у женщин не было возможности для распоряжения этими ресурсами. Когда женщины начали думать в этом направлении и стали предпринимать попытки включения в процесс приватизации, эта возможность была уже исчерпана: в стране уже в некоторой степени были установлены законные взаимоотношения, и наконец, это поле уже находилось в руках у мужчин. Конечно, есть женщины, у которых свой бизнес, но он в сфере обслуживания и малых производств и почти не играет решающей роли. Таким образом, по моим оценкам участие женщин в сегодняшней экономической жизни ограничивается сферой обслуживания, ролью служащего и исполнителя.
- Можно ли утверждать, что в этом вопросе оказывают воздействие некоторые биологические и ментальные факторы?
- Не могу ничего однозначно говорить о биологических факторах. Но должна сказать, что одной из причин была также и культурная предрасположенность. 20-й век диктовал взаимоотношения совершенно иного качества. Расскажу один случай: около двух месяцев тому назад было вакантно место председателя сельсовета в одной из деревень для беженцев. Одна из двух кандидатов была женщина. Основной аргумент, применяемый против ее кандидатуры, сводился к следующему: какая же она женщина, если хочет стать председателем, оставив все свои домашние дела? В нашем обществе разработан такой дискурс, где даются однозначные оценки. Даже самые активные женщины пытаются подстроиться под этими общественными нормами, чтобы более или менее защитить себя от подобных ярлыков. Экономические возможности на 99 % являются социальным капиталом и, наоборот, социальный капитал является дополнительной экономической возможностью. А социальный капитал женщины – быть терпеливой, толерантной и усмиряющей. Это – очень важные качества, но по-моему, эти качества должны быть присущи вообще человеку, а не женщине в частности. Тем не менее подобная дифференциация существует.
- А может это сами женщины создали подобную предрасположенность?
- Да, именно женщины формируют такие взаимоотношения. Как этнолог, хочу сказать, что деловые женщины так не думают, они так лишь говорят. Здесь имеет место общественное двуличие. Немало женщин, которые в своем лексиконе в качестве механизма самозащиты пользуются стереотипными характеристиками. Эти женщины даже своих дочерей воспитывают в рамках подобного лексикона. В последнее время среди общественных руководителей и политически активных женщин был проведен опрос. Один из многочисленных вопросов заключался в следующем: что они сами желают для своих дочерей – высокооплачиваемую работу, успешное замужество, карьеру или брак по расчету? Более 60 % опрошенных выбрали брак по расчету, и думаю, что в этом есть определенная логика. Большая зарплата с точки зрения женщины может быть случайной и не продолжительной, в период ухаживания за своим ребенком она может потерять эту свою высокооплачиваемую работу, а обеспеченный муж в глазах женщины – это серьезная безопасность и защита. И если таков выбор женщин, проявивших общественную активность или имеющих определенные претензии на это, то значит, что наша общественная культура еще очень далека от того, чтобы можно было бы говорить о равных возможностях. Мы можем долго беседовать о государственных программах, гендерном равенстве, о законах и прочем, но реальная жизнь именно такова.
- Какой статус у женщин в политике?
- В политике я вообще не вижу никакой роли женщины. Женщины могут быть членами политических партий, но они избираются лишь с условием проявления относительной пассивности. Можно, конечно, увеличить количество женщин в Национальном Собрании, но все равно, у них не будет политического участия. Я думаю, что что-то может измениться, если увеличиться количество бизнес женщин, если будут не одна, или две богатые женщины, а группа таких женщин, которые ради своих экономических доходов будут вынуждены включиться в политическую борьбу. Пока же женщины, занимающиеся бизнесом, ищут себе крышу и покровительство только у мужчин, а не у женщин. Очень мало женщин пробуют самостоятельно искать пути решения проблем. До тех пор, пока вхождение в политику обусловлено экономическими возможностями, женщины там на самом деле не будут играть никакой роли и, с моей точки зрения, ситуация будет такой еще на протяжении 20-30 лет.
- Какое место занимают женщины в семейных взаимоотношениях?
- Несмотря на то, что это не придается общественной огласке, в целом у женщины намного большая роль, чем мы отмечаем. Даже в тех не прогрессивных семьях, где родители решают на ком и с кем должны жениться парень или девушка, первое место среди этих родителей отводиться матери. Очень жаль, что это явление противоречит действующей общественной культуре, но на самом деле это так. В традиционной культуре общественная жизнь принадлежит мужчине, а регуляция семейной жизни в руках у женщины. Здесь мы имеем дело с определенным театральным элементом. Порою супруги предстают перед общественностью с определенными правилами поведения, так как только лишь в этом случае они могут быть приятны обществу. И в сегодняшней нашей жизни происходит изменение этих ролей: процесс выхода женщины из футляра и неспособности мужчины создают дополнительные сложности. Уступив свои позиции мужчина начинает сводить счеты с женщиной, жена – с супругом. Статистика свидетельствует, что количество женщин-преступниц намного меньше, чем мужчин. В Армении также, но по сравнению со многими странами мира армянки-преступницы чаще всего обвиняются в убийстве своих супругов или свекровей. Предполагается, что это те случаи, когда женщина находиться на пике нервной расположенности.
- Есть ли какое-то решение?
- Я уверена, что решение есть и даже не сомневаюсь, что оно финансово реализуемо. Для того, чтобы взаимоотношения между мужчиной и женщиной были честными, не отягощенными ложью и традициями культуры, женщина, растившая ребенка, должна получать пособие от государства в течение 10-11 лет. Т.е. она должна оплачиваться как человек, выполняющий самую важную для общества и государства миссию. Женщина должна быть уверена в том, что благодаря этому пособию она сможет обеспечить хлеб насущный своему ребенку, растить его в сравнительно мирной атмосфере и со спокойными нервами. Я уверена, что таким образом в нашем обществе резко сократится множество проблем. Но сегодня даже в обществе нет подобных разговоров и предложений.