Արդարադատության փոխնախարարը ՄԱԿ-ի կոնֆերանսի ժամանակ ներկայացրել է Հայաստանի հակակոռուպցիոն բարեփոխումների թվային լուծումները
Արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանը Աբու Դաբիում անցկացվող ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի անդամ պետությունների կոնֆերանսի 8-րդ նստաշրջանի պանելային քննարկման ժամանակ դեկտեմբերի 18-ին անդրադարձել է հակակոռուպցիոն բարեփոխումների կարևոր լոկոմոտիվներից մեկին՝ թվային գործիքներին ու նորարարական լուծումներին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Խոսելով Հայաստանում իրականացվող հակակոռուպցիոն աշխատանքներից՝ Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է օրենսդրական գործընթացի թափանցիկության և քաղաքացիական հասարակության ակտիվ մասնակցության ապահովման նպատակով ստեղծված www.e-draft.am իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական հարթակի գործիքակազմը և նշել, որ բաժանորդագրված օգտատերերի թիվը ներկայում ավելի քանի 45 հազար է, իսկ ամսական այցելությունների թիվը՝ ավելի քան 180 հազար:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում նորարարական լուծման հաջորդ հայկական օրինակը վերաբերել է կոռուպցիոն հանցագործությունների ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակին՝ https://azdararir.am/am/-ին, որի միջոցով ազդարարն անանուն կարող է պետական մարմնին տեղեկացնել կոռուպցիոն դեպքի մասին: 2019 թվականի մայիսից գործող հարթակի միջոցով ստացվել է ավելի քան 180 հաղորդում, որի 22% դեպքերով արդեն իսկ հարուցվել են քրեական գործեր:

Armenian Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan touched on one of the important anti-corruption reform locomotives - digital tools and innovators - during a panel discussion on December 18 at the 8th Session of the Conference of Member States to the United Nations Convention against Corruption that took place in Abu Dhabi.
Speaking about anti-corruption activities in Armenia, Galyan presented the toolkit (www.e-draft.am) for publishing legal acts drafted to ensure transparency of the legislative process and active participation of civil society and noted that the number of subscribers is more than 45,000, and the number of visits per month - more than 180,000.
The next Armenian example of an innovative solution to the fight against corruption relates to a unified electronic platform for the reporting of corruption offenses, https://azdararir.am/am/, via which individuals can inform the state body about corruption cases.
The platform has received more than 180 reports since May 2019, 22% of which have already been prosecuted.