«Եկեք միասին պաշտպանենք». ֆլեշմոբ երևանյան մետրոյի կայարանում՝ ի պաշտպանություն կովկասյան ընձառյուծի
Այսօր Երեւանի մետրոյի Երիտասարդական կայարանում անցկացվեց ֆլեշմոբ՝ ի նշան կովկասյան ընձառյուծների պաշտպանության: Այն կազմակերպել էր Բնության համաշխարհային հիմնադրամը (WWF) Երևանի Մետրոպոլիտենի հետ համատեղ:
Ֆլեշմոբին մասնակցում էին երևանյան բուհերի ուսանողները և Փոքր թատրոնի դերասանները: Նրանք տեղեկատվական թերթիկներ էին բաժանում ուղևորներին կովկասյան ընձառյուծի մասին: Բջջային հեռախոսի հատուկ հավելվածը մոտեցնելիս թերթիկին պատկերված կովկասյան ընձառյուծը եռաչափ պատկեր էր ստանում:
Ֆլեշմոբի 7 մասնակիցներ կրում էին Կովկասյան ընձառյուծի դիմակներ, և սա պատահական չէր, քանի որ Հայաստանի վայրի բնության մեջ մնացել է 7 կովկասյան ընձառյուծ:
Հայաստանի կառավարությունը 2019 թվականը հռչակել էր «Ընձառյուծի տարի»: Կովկասյան կամ պարսկական ընձառյուծը (Pantera pardus tulliana) տարածաշրջանում համարվում է վտանգված կենդատեսակ:
«Ընձառույծի պահպանությունը ներկայումս ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ էկոտարածաշրջանի ամենաբարդ բնապահպանական խնդիրներից մեկն է: Այս կենդանատեսակը ներառված է Հայաստանի Կարմիր գրքում և Բնության պահպանության միջազգային միության Կարմիր ցուցակում»,- ասվում է WWF-ի leopard.am կայքում:
ֆլեշմոբը մաս է կազմում արտ պրոեկտի որը հանրության դատին կհանձնվի 2 ամսից: Այս արտ պրոեկտի մտահղացման հեղինակ և իրագործողն է Caleria Projects-ը։

A flashmob was held today at the Yerevan’s Yeritasardakan Metro station to protect the endangered Caucasian leopard.
Students of Yerevan State University and actors of the Pokr (Small) Theater participated in the event organized by the World Wildlife Fund (WWF) in collaboration with the Yerevan Metro.
The flashmobers distributed leaflets to travelers about the Caucasian leopard. By placing a special mobile phone app to the Caucasian leopard depicted on the sheet, the animal would assume a three-dimensional image.
Seven flashmob participants wore Caucasian leopard masks, given that there are seven known wild Caucasian leopards in Armenia.
The Armenian government declared 2019 the "Year of the Leopard". The Caucasian or Persian leopard (Pantera pardus tulliana) is considered an endangered species in the region.
Regarding the endangered leopard, the WWF website says:
“The Caucasus is home to many endangered species. But probably, the most beautiful, symbolic and threatened species is the Caucasian Leopard. Today, its protection is one of the hardest environmental challenges not only in Armenia, but also for the entire region. The species is listed in IUCN Red List of Threatened Species and the Red Book of Armenia.”