Դատավոր Սամվել Ուզունյանի՝ սահմանը հատելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Նախկին դատավոր Սամվել Ուզունյանի՝ Հայաստանի պետական սահմանը հատելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական անփութությունը):
Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Սամվել Ուզունյանի հնարավոր ելքը կանխելուն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկման պայմաններում վերջինիս կողմից ՀՀ «Զվարթնոց» սահմանային անցակետով ՀՀ-ից մեկնելու դեպքի առթիվ պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական անփութության հատկանիշներով՝ Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի առաջին մասով հարուցվել է քրեական գործ և ընդունվել ՀՀ ՀՔԾ վարույթ»,- ասաց Արևիկ Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 23-ին հայտնի դարձավ, որ առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալու դրդչության փորձի և առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու գործով մեղադրյալ, դատավոր Սամվել Ուզունյանն, ում նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և ազատությունից զրկելուն համաձայնություն էր տվել Բարձրագույն դատական խորհուրդը, լքել է ՀՀ պետական սահմանը:
ԲԴԽ կողմից դատախազության ներկայացրած միջնորդությունների բավարարումից անմիջապես հետո՝ դեկտեմբերի 20-ին, երեկոյան Գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ Ուզունյանը գործով ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ, և որոշումն ուղարկվել է ՀՔԾ՝ նրան մեղադրանք առաջադրելու և խափանման միջոցի ընտրության հարցը լուծելու նպատակով:
Ապա դատարանը բավարարել էր նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը, և ոստիկանությանը հանձնարարվել էր նրան ներկայացնել վարույթն իրականացնող մարմնին: Սակայն տվյալներ էին ստացվել, որ միջնորդությունների ներկայացման և քննարկման ժամանակահատվածում Ուզունյանը լքել է ՀՀ պետական սահմանը:

Возбуждено уголовное дело по факту пересечения границы бывшим судьей Самвелом Узуняном
Уголовное дело по факту пересечения государственной границы Армении бывшим судьей Самвелом Узуняном возбуждено по ч.1 ст.315 УК РА (неисполнение или ненадлежащее исполнение должностным лицом своих обязанностей вследствие недобросовестного или небрежного отношения к службе).
Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
“В условиях осуществления мероприятий по предупреждению возможного выезда бывшего председателя суда столичных округов Аван и Нор Норк Самвела Узуняна через пропускной пункт аэропорта “Звартноц” в Специальной следственной службе возбуждено уголовное дело по статье о ненадлежащем исполнении должностным лицом своих обязанностей”,- сказала А.Хачатрян.
23 декабря стало известно о том, что обвиняемый по делу о взятке в особо крупном размере судья Самвел Узунян, в отношении которого Высший судебный совет дал согласие на возбуждение уголовного преследования и лишение свободы, покинул пределы Армении.
Вечером 20 декабря, сразу после удовлетворения Высшим судебным советом ходатайства прокуратуры, Узунян был привлечен к делу в качестве обвиняемого. Решение было направлено в ССС для предъявления ему обвинения, а также решения вопроса об избрании меры пресечения.
После этого суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Узуняна ареста в качестве меры пресечения и поручил полиции доставить его в осуществляющий производство орган. Однако в это время поступили данные о том, что за время представления и обсуждения ходатайств Самвел Узунян пересек государственную границу Армении.