Ալավերդու կարի արտադրամասի աշխատողները գործադուլ են անում
Ալավերդու նորաբաց կարի արտադրամասի աշխատակիցները գործադուլ են հայտարարել։ Նրանք ժամը 12։00-ից դադարեցրել են աշխատանքները և գործատու՝ «Կոտտոնի» ՍՊԸ-ի տնօրեն և 50 տոկոս բաժնետեր Կարեն Դասոյանից իրենց աշխատավարձն են պահանջում։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ից «Կոտտոնի» ՍՊԸ-ն Ալավերդիում բացել է կարի արտադրամաս: Սակայն աշխատակիցները մինչ օրս որևէ աշխատավարձ չեն ստացել՝ ոչ նոյեմբեր, ոչ էլ դեկտեմբեր ամսվա համար։
150 կանայք այս պահին արտադրամասում են և փակել են դռները, որպեսզի տնօրենը դուրս չգա տարածքից մինչև չվճարի իրենց աշխատավարձը։ Աշխատակիցները պահանջում են տնօրենից վճարել գոնե առաջին՝ նոյեմբեր ամսվա աշխատավարձը։ Սակայն գործատուն առաջարկել է յուրաքանչյուրին 20 հազար դրամ աշխատավարձ վճարել, ինչին աշխատակիցները չեն համաձայնել։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Կարեն Դասոյանը հայտնեց, որ արտադրանքը Մոսկվա է ուղարկել, սակայն դեռևս պատվիրատուին չի հասել։ Մինչդեռ պատվիրատուն գումարը խոստացել է վճարել միայն ապրանքը ստանալուց հետո։ Գումար դեռ չի ուղարկել, ինչի հետևանքով էլ ինքը չի կարողանում վճարել աշխատավարձերը։
Կարի արտադրամասի աշխատողներն իրենց աշխատավարձերի չվճարման և գործադուլի մասին տեղյակ են պահել նաև մարզպետին, սակայն դեռևս արձագանք չեն ստացել։

В Алаверди работницы швейного цеха объявили забастовку
Работницы открывшегося недавно в Алаверди швейного цеха объявили забастовку. С 12։00 они прекратили работу, потребовав от директора ООО “Коттон” и владельца 50% компании Карена Дасояна выплатить им зарплату.
Напомним, что ООО “Коттон” открыло швейный цех в Алаверди 11 ноября, однако по сей день никто из работников не получил зарплату.
В настояеще время в помещении цеха находятся 150 женщин. Они закрыли двери, чтобы директор не смог покинуть здание до тех пор, пока не заплатит им деньги.
Работницы требуют от К.Дасояна зарплату хотя бы за ноябрь. Однако работодатель предложил выплатить им по 20 тысяч драмов, на что женщины не согласились.
В беседе с Hetq.am Карен Дасоян сообщил, что продукция отправлена в Москву, но до заказчика пока не дошла. Он же заявил, что заплатит только после получения заказа. Деньги пока не перечислены, из-за чего директор не может выплатить зарплату.
Об отсутствии зарплаты и проведении забастовки  работницы цеха проинформировали губернатора области, который пока не отреагировал.