2019 թվականին երկաթուղին փոխադրել է 3,2 մլն տոննա բեռ և 426,6 հազար ուղևոր
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն տեղեկացնում է, որ ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն դեկտեմբերի 30-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում ամփոփել է 2019 թվականի աշխատանքի արդյունքները: Նա նշել է, որ ավտոտրանսպորտի հետ սուր մրցակցության պայմաններում տարին երկաթուղու համար եղել էր բավականին բարդ, սակայն ձեռնարկված միջոցները թույլ են տվել ապահովել դրական արդյունքները:
Հունվար-դեկտեմբերի արդյունքներով երկաթուղային բեռնափոխադրումների ծավալները կազմել են 3,2 մլն տոննա, ինչը 11,1% գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Ընդ որում, բեռնաշրջանառությունն ավելացել է 17,3%, արտահանումը՝ 25%, ներմուծումը՝ 12,5%, իսկ տեղական բեռնափոխադրումները՝ 6,9%:
Աճ 11%-ով գրանցվել է նաև ուղևորափոխադրումների ոլորտում: Տարվա ընթացքում ուղևորների թիվը գերազանցել է 426,6 հազարը, միջազգային փոխադրումներն ավելացել են 13%, տեղականները՝ 10%:
Կատարելագործվել են նաև երկաթուղու աշխատանքի մի շարք որակական ցուցանիշներ, մասնավորապես գնացքի միջին քաշը, որն ավելացել է 1,5%՝ մինչև 1537 տոննա, լոկոմոտիվի միջին օրական արտադրողականությունն ու վազքը, տեղամասային և տեխնիկական արագությունները:
Աճել են նաև շարժակազմի վերանորոգման և սպասարկման ծավալները՝ վագոնների վերանորոգումը դեպոներում նախորդ տարվա հետ համեմատ աճել է 31,5%-ով, լոկոմոտիվների ընթացիկ սպասարկումը՝ 5,1%-ով, իսկ ընթացիկ վերանորոգումը՝ 3,5%-ով:
Հունվար-դեկտեմբերին երկաթուղին սպասարկել է 14,1 հազար գնացք, որից 98,8%՝ ըստ չվացուցակի: Ընդ որում, գնացքների չվացուցակների կատարողականը վկայում է ուղևորատար և բեռնատար գնացքների շարժի բարելավման և ներհանրապետական էլեկտրագնացքների չվացուցակների կատարելագործման անհրաժեշտության մասին:
Հատուկ կարևորելով անվտանգ երթևեկության հարցը՝ Ընկերության ղեկավարը նշեց, որ 2019 թվականին գծի գնահատականը բարելավվել է 1 կետով՝ կազմելով 73 միավոր: Երկաթուղում շարունակվում է գծային տնտեսության և ենթակառուցվածքի բարեկարգումը, էլեկտրաֆիկացման և էներգամատակարարման, ինչպես նաև կապի և հեռամեխանիկայի տնտեսությունների արդիականացումը:
Հարավկովկասյան երկաթուղու հիմնական ձեռքբերումների շարքում Սերգեյ Վալկոն նշեց, մասնավորապես Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում երկրորդ արագընթաց գնացքի աշխատանքի մեկնարկը, Ղալթախչի երկաթուղային կայարանի վերակառուցումը, որին ուղղվել է 60 մլն դրամ, առանց վնասների աշխատանքը տարվա արդյունքներով:
2019 թվականի նոյեմբերի 1-ից բարձրացել են ընկերության բոլոր աշխատողների աշխատավարձերը, իսկ տարվա արդյունքներով վճարվել են պարգևներ՝ միջին աշխատավարձի չափով:
2020 թվականին կարևորագույն խնդիրներից Սերգեյ Վալկոն առանձնացրեց գնացնքների երթևեկության անվտանգության մակարդակի բարձրացումը, բյուջետային համակարգի և աշխատանքային ռեսուրսների կառավարման կատարելագործումը, բեռնա- և ուղևորափոխադրումների նոր ծավալների ներգրավվումը:
- Այդ նպատակների կատարումը կախված կլինի մեզանից յուրաքանչյուրից: Մենք շարժվում ենք դեպի զարգացում: Երկաթուղայիններին մաղթում եմ լավատեսություն, արդյունավետ աշխատանք, ընտանեկան երջանկություն և բարեկեցություն, - ասաց «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը:
Այնուհետև Սերգել Վալկոն արդյունավետ և բարեխիղճ աշխատանքի համար պարգևներ հանձնեց երկաթուղու մի շարք աշխատողներին:
«Կարմիր Բլուր» կայարանի, ուղևորատար գնացքների զննման տեխկետի, «Ախթալա» քարշային ենթակայանի, «Արմավիր» կայարանի էլեկտրակենտրոնացման համակարգի անձնակազմերին շնորհվել է «Արդյունավետ տեխնոլոգիաների և էսթետիկայի ձեռնարկություն» պատվավոր կոչումները:

В 2019 году по железной дороге перевезено 3,2 млн тонн грузов и 426,6 тыс. пассажиров
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Сергей Валько на селекторном совещании 30 декабря подвел итоги работы железной дороги в 2019 году. Как отметил С.Валько, год для железной дороги был достаточно сложным в условиях обострения конкурентной борьбы с автомобильным транспортом, однако проведенные мероприятия позволили обеспечить выполнение поставленных задач и положительный результат работы за год.
Объем перевезенных по итогам января-декабря грузов составил 3,2 млн тонн, что на 11,1% превышает прошлогодний показатель. При этом грузооборот вырос на 17,3%, экспортные перевозки – на 25%, местные – на 6,9%, а импорт - на 12,5%.
Рост на 11% к прошлому году зарегистрирован и в сфере пассажирских перевозок. Всего в течение года было перевезено 426,6 тыс. пассажиров, при этом перевозки в международном сообщении увеличились на 13%, в местном – на 10%.
В 2019 году были улучшены и такие качественные показатели работы железной дороги как, в частности, средний вес поезда, возросший на 1,5% - до 1537 тонн, среднесуточная производительность и пробег локомотива, участковая и техническая скорости, оборот грузового вагона.
Также были увеличены объемы работ в сфере ремонта и обслуживания подвижного состава: деповской ремонт вагонов вырос по сравнению прошлым годом на 31,5%, техобслуживание локомотивов – на 5,1%, а их текущий ремонт – на 3,5%.
В отчетный период по железной дороге проследовало более 14,1 тыс. поездов, из которых 98,8% – по расписанию. Генеральный директор ЮКЖД отметил, что сравнительный анализ графиков движения поездов показал улучшение графиков движения пассажирских и грузовых поездов, поручив усовершенствовать график следования пригородных электропоездов.
Особо остановившись на вопросах безопасности на железной дороге, руководитель компании отметил, что по итогам года балловая оценка пути улучшена по сравнению с прошлогодней отметкой на 1 единицу и составила 73 балла. В компании продолжаются работы по обновлению путевого хозяйства и инфраструктуры, хозяйств электрификации и энергоснабжения, автоматики, телемеханики и связи.
Среди основных достижений Южно-Кавказской железной дороги в уходящем году ее руководитель назвал, в частности, задействование второго скорого электропоезда на маршруте Ереван-Гюмри-Ереван, реконструкцию железнодорожной станции Калтахчи стоимостью в 60 млн драмов, обеспечение безубыточного результата работы по итогам года.
Необходимо отметить, что в компании с 1 ноября 2019 года повышены тарифные ставки для всего коллектива работников, а по итогам работы за год выплачена премия в размере среднемесячной зарплаты.
Важнейшими задачами на будущий 2020 год Сергей Валько назвал повышение уровня безопасности движения поездов, совершенствование системы бюджетного управления, а также эффективности управления трудовыми ресурсами, привлечение на железную дорогу новых объемов перевозок грузов и пассажиров.
«Достижение этих целей во многом будет зависеть от работы каждого из сотрудников компании. Основное направление нашего движения – в сторону развития. Хочу пожелать железнодорожникам оптимизма, плодотворной работы в будущем году, сил и уверенности для выполнения поставленных задач, счастья и благополучия семьям», - сказал гендиректор ЗАО «ЮКЖД».
На последовавшей затем торжественной церемонии Сергей Валько за эффективную и добросовестную работу вручил награды и грамоты большой группе железнодорожников.
Коллективам опорной станции «Кармир Блур» ЛСО Ереван, пункта техосмотра пассажирских поездов Дирекции пассажирских перевозок, тяговой подстанции «Ахтала» Предприятия электрификации и электроснабжения, электрической централизации станции «Армавир» Предприятия автоматики, телемеханики и связи были присвоены почетные звания «Предприятие эффективных технологий и эстетики».