Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը
Հունվարի 5-ին իրանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հեռախոսազրույց Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջավադ Զարիֆի միջև:
Համաձայն ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության՝ նախարարները քննարկեցին վերջին օրերին Բաղդադում մարդկային զոհերի հանգեցրած դեպքերի հետևանքով մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: ԱԳ նախարար Մնացականյանը ՀՀ կառավարության անունից ցավակցություն հայտնեց Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի վախճանի կապակցությամբ: ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց հետագա լարվածության կանխումը և խաղաղ միջոցներով իրադրության լիզքաթափումը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծեց Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործությունը իր բոլոր գործընկերների հետ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ուղղությամբ:

Телефонный разговор Министров иностранных дел Армении и Ирана
5 января по инициативе иранской стороны состоялся телефонный разговор Министров иностранных дел Армении и Ирана Зограба Мнацаканяна и Джавада Зарифа.
Главы МИД обсудили ситуацию на Ближнем Востоке, создавшуюся в результате недавних событий, которые привели к человеческим жертвам в Багдаде. От имени правительства РА Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян выразил соболезнования правительству и народу Ирана в связи со смертью высокопоставленного чиновника Ирана. Глава МИД Армении отметил важность предотвращения дальнейшей напряженности и разряжения обстановки мирными средствами.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул готовность Армении продолжить тесное сотрудничество со всеми своими партнерами в интересах региональной стабильности и безопасности.